صفحه اصلی | anis | مقالات | تجلیل از روز قلم و قلم بدستان

تجلیل از روز قلم و قلم بدستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

شماری از فرهنگيان کشور، نقش و جايگاه قلم را در تغيير، تحول و توسعه‌ يک جامعه بسيار با اهميت می‌دانند مگر مطرح می سازند در جامعه که تفنگ حاکم است توجه برای اصحاب قلم هرگز وجودندارد . برخی از قلم به دستان به مرگ غریبانه جلال نورانی ،پوهاند سرورهمایون ودیگران اشاره کرده بیان داشتند اینجا گوهر را قیمت گران میفروشند مگر آنها از اهمیت ونقش سازندة قلم آگاه نیستند درمورد وجایگاه قلم در جامعه دکتور سید مخدوم رهین وزیر پیشین وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت: اگر قلم نبود، مدنیت انسانی به وجود نمی آمد و بسیاری از دست آوردهای آدمیزاد در خدمت بشر قرار نمی گرفت و از فضایل انسانی محروم میماند.

در قران مجید نیز خداوند(ج) از قلم  یاد کرده اهمیتی در حیات انسانی دارد که هیچ چیز تا این حد ندارد.

در عصر حاضر که عصر کمپیوتر است باز هم کمپیوتر خودش زاده قلم است.

دکتور رهین در پیوند از تجلیل روز قلم گفت: تجلیل از روز قلم در حقیقت تجلیل از همه قلم به دستان و نویسندگان و همه دست آوردهایی است که بشر به واسطه قلم به آن نایل  شده است.

قلم ارتباط مستقیم با کتاب و مطالعه دارد روی این دلیل وزارت اطلاعات و فرهنگ هفته کتاب و مطالعه را درج تقویم کرد و یکی از هفته ها را به عنوان هفته کتاب و مطالعه معرفی کرد و نمایشگاه های کتاب را در مرکز و ولایت ها راه اندازی کرد تا ناشران و
نویسنده‎ها کتاب هایشانرا به نمایش بگذارند و یا با پول اندک به فروش برسانند.

وی در خصوص پروژه قلم آباد و هنر آباد نیز صحبت کرد و گفت که هنر آباد و قلم آباد دو پروژه  بود  ،  زمانیکه به حیث وزیر  اطلاعات وفرهنگ ایفای وظیفه میکردم  از شاروال کابل خواستار توزیع نمرات رهایشی دریکی از ناحیه های کابل به هنرمندان، نویسندگان و همه آنانیکه در عرصه نویسندگی و هنر کار میکنند شده بودم که  از سوی شاروالی کابل پذیرفته شد اما  نه به گونه ناحیه اختصاصی بل قرار شد تا بخشی از نمرات توزیعی آن اداره را در نقاط مختلف شهر کابل به هنرمندان و نویسندگان اختصاص دهد که پس از آن برخی نمرات رهایشی منطقه چهل دختران  توزیع شد اما نه به گونه کامل .

به اهل قلم پروژه نمیدهند، ولی درباب تفنگ و صاحبان زور حتی مناطق سبزشامل برنامه شا روالی برای تجارت بلند منزل می سازند .

وی به ساحه ای سبز مکروریان سوم اشاره کرده گفت :ارباب زور در ساحه مکروریان سوم بلند منزل های ساخته وفروختند مگر
 به اهل هنروقلم زمین داده نمیشود .

همچنان افسر رهبین شاعر شناخته شده یکی از نوسینده گان معروف کشور به خبر نگار آژانس باختر گفت  که وقتی خداوند(ج) به قلم سوگند یاد میکند(ن، والقلم و مایسطرون) ارزش و اهمیت قلم از همین جا آغاز میگردد.

قلم به دستان و خامه کاران  رسالت بس بزرگی در قبال این عطیه الهی دارند و باید با ایمان و ایثار ، قلم را به کار اندازند.

وی میگوید :شاعران، نویسندگان و همه آنهایی که رسالت نوشتن را بردوش دارند، باید بربنیاد واقعیت به نگارش بپردازند و قدسیت قلم‎را نگاه دارند.

من از آنگاه که به کار شعر و ادبیات پرداخته ام، کوشش برآن داشته ام تا قلم را برای بازتاب واقعیت و در راه حق و عدالت به کار بندم .  

در جامعه ای که تفنگ حاکم است؛ بیگمان توجه اربابان به قلم و اصحاب قلم، هرگز وجود ندارد و در جامعه ای که درگیر تحجر و تعصب گونه گون باشد، نباید و سخن از بیداد رود، نباید انتظار توجه به نویسندگان را
 داشت
!

مگر بنده با وجود همه دشواریهای فراراه، همواره کوشیده ام، قلم را در گستره داد و در برابر بیداد به کار بندم.

کوشیده ام از عشق سخن گویم و کین و نفرین را نکوهش کنم. اما یاد از قلم بدستان چگونه مطرح شد.

وحید وارسته مسئول اجرایی  انجمن قلم افغانستان میگوید:  روز قلم برای نخستین‌ بار توسط فرهنگیان، نویسندگان و قلم‌ بدستان کشوردر18 ثور  سال 1392 تجلیل شد که این مراسم برای نخستین بار ازسوی شبکه تلویزیونی خصوصی خورشید در هوتل  کابل سرینا  برگزار شد.

وی گفت که در مراسم تجلیل از روز قلم در18 ثور  سال 1392 به نویسندگان و شاعرانی که از خود آثار برتر خلق کرده‌ بودند ، جوایز قلم طلایی و نقره ای به عنوان جوایز بدست آورده بودند.

وی می افزاید که روز قلم برای انجمن یک روز خاص نیست بلکه هر روز باید برای قلم بدستان مانند روز قلم باشد و به این رسم که هر روز ،روز قلم است برای دفاع از ارزش  ها و رشد استعدادها فعالیت مینمایم .

وی یاد آور شد  که در افغانستان برای نام گذاری روز 16 ثور به عنوان "روز ملی قلم" در سالنامه افغانستان نیز درج شده است .

پیش از این از روز قلم در افغانستان تجلیل نشده بود. روز قلم برای بسیاری از افغان‌ها نا آشنا است و بسیاری‌ ها در رابطه به جزئیات این روز چیزی نمیداند. اما فرهنگیان تلاش دارند تا با تجلیل گسترده از این روز، به قلم اهمیت و ارزش آن ارج بگذارند

قابل یاد آوری است که انجمن قلم پس از سقوط طالبان به همکاری انجمن قلم جهانی در کابل ایجاد شد .

درد ها فراوان اند امانسخه دهندگان اندک ، با این بیت حافظ به این گزارش پایان
می بخشیم

حدیث دوست نگویم به جز به حضرت دوست – که آشنا سخن آشنا نکوداند

بگذار دُر گوهر را باسنگ وزن کنند
چنان نماند چنین هم نه خواهد ماند

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha