صفحه اصلی | anis | مقالات | هنگام تحرك كاروان صلح كوبيدن طبل جنگ خوش آيند نيست

هنگام تحرك كاروان صلح كوبيدن طبل جنگ خوش آيند نيست

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، از روی دست گرفتن یک برنامۀ کامل برای شکست طالبان در افغانستان خبر می‌دهد.جنرال جوزف دنفورد، می‌گوید « فصل کنونی جنگ، نخستین فصل در پنج سال اخیر خواهد بود که مأموریت پشتیبانی قاطع ناتو، برای پشتیبانی از جنگ نیروهای افغان، برنامۀ منظم دارند.

فصل کنونی، نخستین فصل جنگ خواهد بود که ما یک برنامۀ دارای منابع کامل برای پشتیبانی از نیروهای افغان خواهیم داشت تا این نیروها چگونه عملیات‌های ضد هراس افگنی را در داخل افغانستان به راه بیندازند.»

 مایک پومپیو، نامزد وزارت خارجه ایالات متحده نیز که در این نشست  استماعیۀ کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده امریکا حضور داشت، گفت « واشنگتن اکنون در موقفی نیست که افغانستان را ترک کند: « ما تا زمانی در افغانستان خواهیم ماند که تهدید هراس افگنی در برابر خاک امریکا که ممکن از (افغانستان) سر چشمه بگیرد، به شدت کاهش یابد.»

اين درحاليست كه اكنون مردم ما ازهرگوشه گوشةكشور صداي صلح خواهي رابلند كرده اند. حتاازسر،مال وجان خودگذشته اند تابابه راه انداختن كاروان صلح اين خواست برحق مردم تمام كشور را به كرسي عمل بنشانند. آنان ازتمام باشندگان كشور تقاضامي نمايند تااين پروسه صلح خواهي راتقويت بخشيده باجنگ وبدبختي وداع بگويند.

 اما درين مقطع خاص جنرالان نظامي امريكا ازآغازفصل جنگ وشدت گرفتن آن نداسر مي دهند. درحالي كه مردم افغانستان ازجنگ وبدبختي ديگر به كلي خسته شده اند.

 حكومت وحدت ملي بادرك مشكلات مردم خود، پروسه صلح باطالبان رابدون قيدوشرط پيشكش نموده است. مي خواهد به هرگونة ممكن بساط جنگ وبدبختي راازگوشه گوشه كشور برچيند. تازمينه صلح وآرامي رابراي نفس كشيدن مردم خودمهياسازد. اما برطبل جنگ كوبيدن درين مقطع زمان به نفع افغانستان ومردم آن نخواهدبود.

اميد واريم كه دوستان بين المللي افغانستان ازين پروسه صلح حكومت وحدت ملي حمايت نموده وبرحاميان طالبان ازنقطه نظرسياسي فشارآورند تاآنان دست ازحمايت طالبان بردارند
وطالبان رابه پروسه صلح تشويق نمايند.تاازين طريق افغانستان ازشربدبختي جنگ رهايي يافته وزمينه يك صلح وامنيت دركشور فراهم گردد.

در پانزدهمین روز اعتراضهای صلح جویانه در هملند، معترضان روز شنبه شیوۀ اعتراض شان را تغییر دادند.

آنان، اینبار با رفتن با کاروان موترها در داخل شهر لشکرگاه و حومه ولسوالی ناوه پیامهای شان را به مردم و طرف‏های درگیر جنگ میرسانندومي گويند: به شهر میگردیم و پیام صلح را به شهروندان میرسانیم. هدفِ ما ازبین بردن بدبختی در این کشور است، هدف ما این است که اتحاد و همدلی بیاوریم؛ دیگر جنگ بس است.

این معترضان می‏گویند که با موترهای شخصی شان این حرکت‎را به راه انداخته اند؛ حرکتیکه از سوی باشندگان لشکرگاه نیز پشتیبانی همراهی و پشتیبانی میشود. نصب پیامهای صلح جویانه در چهار راهها و مکانهای عمومی، بخش دیگر برنامۀ تازۀ معترضان در هلمند است.این معترضان در حالی شیوۀ اعتراض شان را تغییر میدهند که پیش از این آنان اعتصاب غذايي کرده بودند، اما با پادرمیانی عالمان دین، این اعتصاب غذايي پایان یافت اما اعتراضها همچنان ادامه دارند و تحصن کنندگان میگویند تا برقراری آتش بس میان حکومت و طالبان، به اعتراض شان ادامه خواهند داد.

جوانان پکتیا نیز به حمایت از معترضان هلمندی چادر تحصن برپا کردند. جوانان در ولایت پکتیا از مردم میخواهند که برای تأمین امنیت و دست یابی به صلح، صدای شان را بلند کنند و با معترضان هلمندی بپیوندند. در ادامۀ پشتیبانی مردم از «کاروان صلح خواهان» هلمندی، این بار جوانان پکتیا با برپایی چادر اعتراضی، پشتیبانی شان را از این اعتراض اعلام کردند.این جوانان از طالبان و دولت میخواهند تا اختلاف‌های شان را از راه گفت وگوها پایان دهند.اعتراض كنندگان ازطالبان  میخواهند که از جنگ دست بکشند ومی خواهیم ذهنیت
 مردم را با این حرکت ها ازجنگ به صلح تغییر بدهیم.گرچه شماری از این جوانان عوامل جنگ را به بیرون از کشور پیوند می
دهند و میگویندکه کشورهای همسایه هراس افگنان را تمویل و برای نبرد به افغانستان میفرستند.

فريادبرحق بابرپايي خيمه هاي اعتراضي وكاروان  صلح خواهي فعالان مدني وشهروندان ولايت هلمند كه درهفته هاي اخير ازخبرهاي اميد بخش رسانه هاي كشور ما درنكوهش جنگ وبي ثباتي بود يك گام ستودني واقدامي درخور حمايت است. بااين حال باتوجه به شعارهاو ديد گاه هايي كه تا حال از جانب اعتراض كنندگان هلمندي مطرح شده قابل ستايش است.

 جنگ وبحران دركشور ما پديده يي تك عاملي نيست ابعاد وعوامل گونه گون وپيچيده دارد.دركناراين كه كارزار دادخواهي براي صلح ثبات توسعه وبرابري، انزجار وبيزاري مردم ازجنگ را درولايت هلمندوتمام ولايات كشوررا فرياد مي زند، اميد واركننده است. اين دادخواهي درسطوح مختلف وولايات كشور مورد حمايت وپشتيباني قرارگرفته است.با توجه به اين مسئله  لازم وضروري مي نمايد كه افغانستان درنيم قرن گذشته صحنه يي رقابت ها وشيطنت هاي منفعت آميز همسايگان دور ونزديك مابوده واست.پس ازتحمل يك نيم دهه رنج، اعتراض معنادار ودادخواهي براي تحرك كاروان صلح وامنيت شكل گرفته.  اين حركت هلمند يان به عنوان تكانه  آگاهي بخش وانگيزنده براي ديگر بخش هاي كشور شده است. اعتراض کنند‌گان به گونه گروهی مي خواهند در بخش‌های زیر اداره طالبان نيزبروند و از آنان بخواهند که جنگ را کنار بگذارند. زيرا قربانیان جنگ در تمام ولایت ها مردم غیرنظامی اند و از طرف های درگیر خواست اعتراض كنندگان  اینست که باید به این خشونت‌ها پایان داده شود. از تمام باشندگان کشور مي خواهند که از هر راه ممکن، طالبان‎را به روند صلح فرا بخوانند.  درصورتی که مردم بگونه مجموعی در برابر طالبان اعتراض کنند، نه طالبان، نه حکومت و نه خارجی ها به چشم شک به آنان می بینند و انشاءالله اعتراض شان نتیجه مي دهد. کسانی که صلح نمی خواهند باید از طریق منبرهای مساجد به صلح تشویق شوند.

 براي آنان آگهي داده شود که صلح راه بهتر اسلامی است نه جنگ.  اعتراضات باشندگان هلمند که به منظور آتش بس بین گروه‌های درگیر در افغانستان راه اندازی شده است. تا کنون حمایت‌های گسترده شهروندان افغان را در تمام ولایات كشوردر پی داشته است. اعتراض كنندگان مي گويندتا زمانی که این جنگ در سراسر افغانستان ختم نشود و این کشتار از بین نرود ما به گونۀ دسته‌جمعی به اعتصاب خود ادامه می دهیم. صدای صلح؛ صدای همه مردم افغانستان است و نمی‌تواند صدای یک قوم، یک گروه و یک حزب باشد.  از هر صدای که بخاطر تامین صلح در کشور بلند شود، حمایت خواهند کرد. 

جوانان، خانواده های قربانیان و فعالان مدنی ولایات كشور به خاطر ختم جنگ، ختم کشتار مردم بی دفاع، آتش بس و فراهم شدن زمینه صلح در کشور با اعتراض مسالمت آمیز خیمه تحصن برپا نمودند و از دولت و مخالفان می خواهند که دست از جنگ بکشند و آتش بس نمایند،تا زمینه صلح فراهم گردد.

 اميدواريم كه طالبان نيز اين صداي حق طلبانة مردم افغانستانراباگوش دل بشنوند وبه آن پاسخ مثبت بدهند.

نوشته: د- م

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha