صفحه اصلی | anis | مقالات | پروژة تاپی فرصت های شغلی زیادی را فراهم خواهد کرد

پروژة تاپی فرصت های شغلی زیادی را فراهم خواهد کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

پروژة انتقال گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به کشورهای جنوب آسیا به خصوص پاکستان و هند در سال 1994 از طرف کشور ترکمنستان مطرح گردید،

ولی نسبت یک سلسله مشکلات از جمله ناامنی ها در افغانستان و مداخلات یک تعداد کشورها به تعویق افتاد، نظر به ضرورت روز افزون هند و پاکستان به انرژی بعد از دید و بازدیدهای متواتر بالاخره در سال دو هزارو ده میلادی اولین معاهده این پروژه بنام تاپی در عشق آباد مرکز ترکمنستان بین کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند به امضا رسید. کار عملی این پروژه بعد از اکمال در ترکمنستان به تاریخ چهارم حوت سال روان در ولایت هرات با حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، خاقان عباسی صدراعظم پاکستان و مبشر جاوید اکبر وزیر دولت در امور خارجه هند طی مراسم شانداری رسماً آغاز گردید. رئیس جمهور کشور ما در این مراسم چنین گفت: تاپی تنها پروژه گاز نبوده، بلکه انتقال برق، فایبر نوری و خط آهن را نیز دربر دارد. این پروژه از هرات آغاز گردیده از فراه  نیمروز، هلمند و قندهار عبور نموده به پاکستان و در نهایت به هند میرسد. هرات باستان که زمانی چهارراه آسیا بود به همین منوال باقی خواهد ماند و دروازه های بزرگ هرات آنرا مدیریت خواهد کرد. رئیس جمهور کشور به پروژه های زیربنایی اشاره نموده گفت انتقال لین برق پنجصد کیلوولت از طریق خاک افغانستان به پاکستان باعث خواهد گردید که در حوزه بزرگ اقتصادی کشور ما «هرات و قندهار» تغییر وارد گردیده باهم وصل شوند و برای مردم ما زمینه کاریابی و عواید بیشتر مساعد خواهد گردید. پروژه تاپی یکجا با لین انتقال پنجصد کیلوولت برق در حوزة قندهار، هرات، سیستان و هلمند را با هم وصل نموده به خانه های مردم ما روشنی میرساند. بعداً قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان صحبت نموده بیان داشت پروژه تاپی و سایر پروژه هایی که متعلق به آن است برای کشورهای منطقه از جمله پروژه های مهم به شمار می‎رود در قسمت رشد اقتصاد  تجارت و ارتباطات بین المللی فرصت مناسب به شمار می رود. به همین گونه پروژه های بزرگ زیربنایی در رشد اقتصاد افغانستان رول مهم دارد و در قسمت صلح و ثبات همکاری می نماید و مؤثریت بیشتر جهت کاریابی دارد. وی تأکید نمود که چنین پروژه ها ارتباط ممالک را وسیعتر می سازد.

در این مراسم شاهدخاقان عباسی صدراعظم پاکستان در رابطه به ارزش پروژة تاپی سخنرانی نموده چنین اظهار داشت: تاپی یک قرن قبل یک خواب بود، ولی امروز عملی گردید، حالت کشورهای منطقه‎را تغییر میدهد. از اینکه در پروژة تاپی کشور افغانستان رول مرکزی را دارد از رئیس جمهور غنی در عملی نمودن آن تشکر می کنم که به عملی نمودن آن متعهد است.

به تعقیب آن مبشر جاوید اکبروزیر دولت در امور خارجه هند کار عملی پروژة تاپی در افغانستان را تبریک گفته افزود تاپی یک پروژة است که میتواند سطح زندگی مردم منطقه را بهتر سازد، این پروژه در از بین بردن فقر و رشد اقتصادی نقش اساسی دارد.

از اینکه افغانستان قلب آسیا است و در مقابل تمام مشکلات مقاومت نموده کار بزرگی را انجام داده است. به همین منوال باید در مقابل تروریزم مبارزه شود و کشور هند به همین قسم در تمام ابعاد نقش خویش را ادا خواهد کرد. باید خاطر نشان نماییم اینکه در پهلوی آغاز کار عملی پروژه تاپی، کار پروژة خط آهن تورغندی، لین انتقال پنجصد کیلوولت برق از ترکمنستان به پاکستان و فایبر نوری نیز در حضورداشت رهبران دو کشور آغاز گردید.

کشورهای ترکمنستان و افغانستان در پهلوی تطبیق پروژة تاپی در انتقال برق پنجصد کیلوولت از طریق افغانستان به پاکستان نیز نقش اساسی دارد که این عمل در رشد اقتصادی کشور های یاد شده رول مهم و اساسی را بازی خواهد کرد. این پروژه ها در صلح و ثبات  ایجاد زمینه کار برای واجدین شرایط از اهمیت قابل ملاحظة برخوردار است. فایبر نوری در قسمت رشد سریع ارتباطات و معلومات میان کشورها از تأثیرات بهتر از گذشته را دارد. از اینکه ترکمنستان با افغانستان در قسمت رشد ارتباط ترانسپورت مثل سایر عرصه ها همکاری نیک دارد، راه ارتباط خط آهن میان افغانستان  ترکمنستان و تاجکستان زمینه ارتباط مستقیم و انتقال کالاهای وارداتی و صادراتی با مصارف نسبتاً کمتر را مساعد خواهد ساخت و در آینده از این طریق به خط آهن سایر کشورهای دوست بالاخره به اروپا وصل خواهد شد. طوریکه رئیس جمهور ترکمنستان قربانقلی بردی محمدوف گفته است: زمینه از طریق بندر ترکمن باشی مساعد خواهد گردید که افغانستان با ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپا وصل گردد.

رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی پس از افتتاح کار عملی پروژة تاپی گفت: امروز ما همکاری منطقوی را یکجا باهم جشن میگیریم و افغانستان مرکز وصل این همکاری ها است ترکمنستان اولین کشوریست که این ظرفیت را درک کرد و در این بخش سرمایگذاری نمود و تصور تاپی به عمل تبدیل شد که امروز قابل احساس است. برای هر چهارکشور تبریک میگویم.

قابل یادآوری است که پروژه های بزرگ اقتصادی در وضع معیشتی و بهبود زندگی مردم نقش کلیدی مثبتی را ایفا کرده میتواند. برای باشندگان همان مناطق فرصت کاری خوب را ایجاد می کند که این خود باعث تحکیم روابط اجتماعی مردم می گردد.افغانستان میتواند برای تحقق اهداف اقتصادی درازمدت خود از موقعیت ژیوپولتیک خود استفاده بهینه نماید. پروژه تاپی میتواند نقش ارزندة را در ایجاد فضای سیاسی بهتر و منافع کشورهای دخیل بازی نماید، همچنان این پروژه میتواند فضای تقابل را به فضای هم پذیری تبدیل نماید.¾

گلرنگ احمدی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha