صفحه اصلی | anis | مقالات | رعایت حقوق زنان بخش انفکاک ناپذیر حقوق بشر است

رعایت حقوق زنان بخش انفکاک ناپذیر حقوق بشر است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

به هیچ مبحث و دیبا جه یی، قضا ننوشت برای مردم کمال و برای زن نقصان

انسان موجود اجتماعی است که هرگز نمی تواند در تنهایی مطلق زندگی نماید و یک رابطه عاطفی بین انسانها برقرار است، در واقع همین رابطه عاطفی انسان است که از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد و نوع انسان را با مفاهیمی از قبیل حق فرزندان بر پدر و مادر، حق پدر و مادر بر فرزندان، حق زنان برشوهران، حق شوهران بر زنان حق افراد بر جامعه، حق جامعه بر افراد و... آشنا می سازد و مفهوم حق و وظیفه را در ذهن انسان تداعی
 می کند.

نخستین حق دختران بر پدران و مادران شان این است که هرگز در میان دختر و پسر طوری فرق نگذارند که دختر احساس تبعیض و خود فروتربینی کند و این تصور نادرست در ذهنش شکل بگیرد که اگر پسر می بود از بسا امتیازها برخوردار می شد که اکنون به دلیل دختر بودن خود از آنها برخوردار نیست.

امام محمد غزالی دانشمند جهان اسلام در کتاب معروف خود کیمیای سعادت حدیثی را از پیغمبر بزرگوار اسلام این ناجی بشریت نقل می کند بدین شرح: هر که از بازار نوبری می خرد و بخانه برد همچون صدقه باشد و باید که ابتدا به دختر کند، آنگاه به پسر، هرکه دختری را شاد کند همچنان بود که از بیم خدای بگریسته بود و هرکه از بیم خودای تعالی بگرید تن وی بر آتش حرام شود».

متأسفانه برخلاف این دستور حضرت پیامبر(ص) در برخی خانواده ها زنان و دختران از جهات مختلف معروض به تبعیض و تفاوت هستند. هنوز تعداد کسانی هستند که می خواهند دروازه های مکاتب و موسسات علمی و تحصیلی را بروی زنان ببندند و جامعه را از فیض و استعداد آنها محروم نمایند تجربه های فروانی  نشان می دهد که زنان در هیچ رشته یی کمبودی و بی استعدادی نشان نداده اند و اساساً استعداد و ذکاوت ربطی به جنسیت زن و مرد ندارد.

خوشبختانه قانونون اساسی کشور حق تعلیم و تربیت مساوی، حق مزد مساوی را در برابر کار مساوی و بالاخره حق رأی دهی، رأی گیری و اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها را برای زنان تثبیت نموده است. زنان می توانند با استفاده از حقوق قانونی خود لیاقت، استعداد و کفایت خود را در خدمت وطن و مردم خویش بگذارند و در پرتو مبارزات قانونی خود راه را بسوی جامعه یی باز کنند که در آن هرگونه تبعیض نسبت به زنان از میان رفته باشد.

برخی دستاوردهای امروز زنان محصول تلاش های درازمدت جنبش های زنان می تواند باشد. این جنبش ها مایه آن گردیده که روزهشتم مارچ به عنوان روز بین المللی زن شناخته شود: روز هشتم مارچ روزی است که زنان در گوشه، گوشه جهان با حقوق خود آشنا می شوند و با قاطعیت برضد هر گونه تبعیض جنسیتی و خشونت اعم از ازدواج های اجباری و دیگر عنعنه های ناپسند و غیر اسلامی دست و پاگیر مبارزه
می نماید، حق تعلیم و تربیه مساوی و فارغ از تبعیض، حق رقابت آزاد در کسب مشاغل اجتماعی مناسب حقوقی است که زنان باید در راه حصول آن مبارزه کنند.

دولت افغانستان که عضو جامعه جهانی و سازمان ملل متحد بوده و کنوانسیون رفع کلیه تبعیضات علیه زنان را که از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد بتاریخ
 19 دسامبر1979م به تصویب رسیده است امضا نموده، بنابرین دولت افغانستان با درنظرداشت ملحوظات فوق مکلف است که باید حقوق زنان را در کشور عملاً تأمین کند.

اما با وجود آن هم دیده می شود که در گوشه، گوشه کشور ما خشونت های آشکار و تبعیض های غیر اخلاقی علیه زنان صورت گرفته جنایت کاران، متجاوزین و خشونت گران مورد تعقیب ارگانهای عدلی و قضایی قرار نگرفته و یا هم کمتر به پنجه قانون گرفتار و به عدالت سپرده می شوند.

این درحالیست که قانون اساسی کشور و دین مقدس اسلام هرگونه تبعیض و خشونت را علیه زنان ممنوع، جرم و حرام دانسته است.

هموطن عزیز! آیا می دانید پیوستن و ایمان آوردن به دین مقدس اسلام که امروز بیش از هزار میلیون هواخواه و پیرو دارد آغازش از کدام فرد بود؟ بدون شک پذیرفتن دین اسلام از یک زن شروع شد مادرمومنان(بی بی خدیجه (رض) ) نخستین کسی است که قبل از هرکس شایستگی دریافت تبلیغ پیامبر بزرگ اسلام را داشت و از این رو نخستین فرد مسلمان درجهان بشمار می رود و به همین گونه نخستین شهید در اسلام یک زن بود یعنی(بی سمیه) مادر عماربن یاسر (رض) است.

از سوی دیگر با اینکه زن مادر و سازنده نظام هستنی انسان و تاریخ شکوهمند اوست متأسفانه تا هنوز جایگاه و مقام ارزنده خود را نیافته است. با اینکه هر مردم فرزند زنی است اما سوگندانه تاریخ بر پایه نظام مردسالاری شکل گرفته است.

زن موجودیست که به عنوان سازنده عنصر(همگام با مردم شکل دهنده نظام اجتماعیست و به تعبیر معروف تکان دهنده، گهواره تمدن بشری است. از سپیده دم تاریخ مردی می جنگد، صلح می کند، مردی پیمان می بندند و مردی پیمان می شکند و خوشبختانه در گذشته های دور تا اکنون زنان کمتر دست به اعمال خلاف کرامت انسانی و جنایت کارانه زده و همیشه به عنوان سفیران صلح، دوستی، عاطفه و همزیستی در جوامع انسانی عمل کرده اند، چرا که زنان مظهر عواطف، محبت و شمع کانون خانواده ها هستند و سوای آن در راستای تحولات عظیم جهانی و ایجاد تحولات تمدن های جوامع بشریت همدوش با مردان نقش کلیدی و اساسی را ایفا نموده و هسته و بنیان اصلی خانواده ها را تشکیل می دهند.

پس به جاست که به مقام، موقف و موقعیت زن درجامعه ارج بگذاریم و به عنوان رکن مهم خانواده انسانی به آنها فرصت مشارکت و ابراز نظر در همه امور اجتماعی را بدهیم و به عنوان مسلمان به این فرموده قرآنکریم که خداوند(ج) مرد و زن را از لحاظ خلقت از یک جنس ودر اصل گوهر انسانی یکی میداند.» عمل کنیم و مسئولیت انسانی، اسلامی و ملی خود را در این راستا به نحوة درست انجام دهیم، چرا که در جهان امروز حقوق زنان و رعایت و احترام گذاشتن به آن حقوق بر علاوه تأکید ارزش ها و آموزه های دینی و ملی جامعه ما، بخش انفکاک ناپذیر حقوق بشر است واگر زنان به حقوق مشروع و قانونی خود نرسند صحبتی از تأمین حقوق بشر نیز بی مفهوم بوده و نمی تواند در میان بیاید.

خلاصه زن به مثابه مادر در پرورش فرزند و اولاد جامعه متحمل زحمات بی حدی شده نقش اساسی و بارزی دارد به قول شاعر که می گوید:

شرین نشد چو زحمت مادر وظیفه یی

فرخنده تر ندیدم از این هیچ دفتری

بناءً مادر دارای حقوقی است که برای شان محفوظ بوده و تمامی افراد جامعه مکلف اند تا آن را رعایت نمایند تا باشد که یک جامعه عاری از هرگونه تبعیض و تفوق وخشونت علیه زن را که مادر و همراست در کشور ما شاهد باشیم.¡

 

اسکندری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha