صفحه اصلی | anis | مقالات | فرصت ها را برای صلح نباید از دست داد

فرصت ها را برای صلح نباید از دست داد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

جنگ، نا امنی ها، خشونت، جرایم سازمان یافته و مداخله در امور داخلی یک کشور، صلح، آرامش، رفاه، امنیت و ثبات را به چالش می کشد و فرصت های لازم را برای ترقی و پیشرفت مورد تهدید قرار می دهد.

افغانستان از جمله کشور هایی است که از مدت چهل سال به این جنگ تحمیلی روبه رو بوده و بالاثر آن قربانی های بزرگ و خسارات اقتصادی جبران ناپذیری را متحمل گردیده و تاهنوزاین جنگ تحمیلی ادامه دارد.

با کمال افتخار می توان گفت که نیروهای ملی و دفاعی و امنیتی کشور ما، شجاعانه از مردم و کشور دفاع می نمایند. برای اجرای صادقانه و موفقانه وظایف ملی و وطندوستانه شان آماده هر نوع قربانی و فداکاری بوده و مردم ما، شاهد فعالیت های قابل قدر آن ها می باشند. دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی از وظایف مهم آن ها هم در شرایط صلح و هم در شرایط جنگ می باشند.

از نهم حوت روز ملی این نیروها بطور شایسته تجلیل بعمل آمد. تجلیل از جانبازی ها و فداکاری های آن ها یکبار دیگر به خوبی نشان داد که مردم در کنار آن ها قرار دارند و آن ها را مورد حمایت خود قرار می دهند.

از آن جاییکه مردم افغانستان تاثیرات منفی و تبعات جانسوز و ناگواز جنگ تحمیلی و مداخله بیگانگان را در امور داخلی کشور خود، دیده، تأمین صلح عادلانه و پایدار را برای همه از نیازهای بزرگ کشور خود می دانند.

روز چهار شنبه 9 حوت 1396 کنفرانس پروسه دوم کابل، در شهر کابل دایر گردید که نمایندگان در حدود (25) کشور و شماری از سازمان های
 بین المللی به هدف تأمین صلح در افغانستان شرکت نموده بودند.

رئیس جمهور کشور در جلسه پروسه دوم کابل، پلان صلح افغانستان را ارائه نمود که این پلان شامل مذاکرات
 بی قید و شرط با طالبان، آتش بس در کشور، شناختن طالبان بحیث یک حزب سیاسی، آوردن تغییرات در قانون اساسی و رفتن به سوی انتخابات می باشد.

رئیس اجرائه حکومت وحدت ملی گفت که این برنامه زمینه را برای مبارزه با تروریزم بوجود آورده است.

پروسة دوم کابل بخش دیگری از تلاش جمهوری اسلامی افغانستان بود که برای تأمین صلح در کشور صورت گرفت.

مردم افغانستان، احزاب و سازمان های سیاسی و جامعه مدنی کشور از پیشنهاد صلح دولت که توسط محمد اشرف غنی در پروسة دوم کابل مطرح گردید، حمایت می نمایند.

پلان صلح دولت از طالبان می خواهد تا با رعایت قانون اساسی، ارزش های ملی و تاریخی، حفظ دست آورد های سیاسی و اجتماعی، وارد مذاکرات شوند مردم افغانستان می خواهند تا از فرصت های بوجود آمده برای صلح باید مؤثرانه استفاده شود و این نیاز تاریخی مردم و کشور برای استقرار صلح، ختم جنگ و نا امنی، بخوبی درک گردد.

اکنون زمان آن فرا رسیده تاعقل سلیم و اراده قاطع با استقلالیت کامل، بر شرایط موجود مسلط گردد و با تفکر سالم زمینه های دستیابی به صلح مساعد گردد و طرف های درگیر مسئولیت های ملی، دینی و اجتماعی شان را در برابر مردم افغانستان، به خوبی انجام بدهند.

در تمام شرایط چه در شرایط صلح و چه در شرایط ادامه جنگ و نا امنی ها. دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی در صدر وظایف مردم افغانستان و نیروهای ملی، دفاعی و امنیتی آن قرار دارد. مردم افغانستان باور کامل دارند که بالآخره صلح در کشور به پیروزی می رسد و این روزهای دشوار را مردم افغانستان با پایمردی، استواری و با قبول ایثار و فداکاری پشت سر خواهند گذاشت. امروز آن چه نا ممکن می نماید، فردا ممکن خواهد گشت و آرزومندی ها با نیازمندی های مردم یک جا به ثمر خواهند رسید و به صلح واقعی، پایدار و همگانی دست خواهیم یافت. ¡

روز به

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha