صفحه اصلی | anis | مقالات | تبصره: همکاری وکمک به دهقانان، راهکارکاهش کشت خشخاش ونجات جوانان ازعمل اعتیاد

تبصره: همکاری وکمک به دهقانان، راهکارکاهش کشت خشخاش ونجات جوانان ازعمل اعتیاد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

بررسی تجارب سالهای گذشته دررابطه با راهکارهای جلوگیری ازگسترش وافزایش کشت خشخاش وپیشگیری آغشته شدن جوانان به عمل خطرناک اعتیاد گواهی ازآن دارد افزایش کشت خشخاش به خصوص در ولایاتی که بعضی ازولسوالی های آن تحت تاثیرگروپ های مسلح غیرمسول وطالبان قراردارد.

عدم کمک وهمکاری به موقع برای دهقانان وحضورگروپ های مسلح وابسته به طالبان  عامل اصلی گسترش وافزایش کشت خشخاش  درمنطقه  بوده است.

با وجود آنکه وزارت مبارزه با مواد مخدر ومعینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله موضوع صفرشدن تعدادی از ولایات را در گزارشهای خود اعلام می نمایند اما در گزارشهای اخیر که از جانب سازمان ملل متحداعلام گردیده است از افزایش مواد مخدر نسبت به سال های گذشته تذکاربه عمل آمده است وبررسی کنندگان عرصه های چگونگی کشت خشخاش و از افزایش کشت این ماده خطر ناک اطلاع می دهند وگفته اند که امسال که درختم آن قرارداریم مقدار زیاد مواد مخدرنسبت به سایر کشورهای جهان درافغانستان تولید گردیده است، بررسی این موضوع از جانب سازمان ملل متحد وکشورهای خارجی می رساند که تدابیر وتلاش مسؤلان مبارزه علیه مواد مخدر درسال روان از تاثیر چندانی برخوردار نبوده است. ارزیابی های به عمل آمده نشان می دهد که شیوه فعالیت های آنان کارگرومؤثرنبوده است بعضی از آگاهان این عرصه را عقیده برآنست که مسولان امورمبارزه علیه مواد مخدربر نقش سازنده دهقانان کمتر ارزش داده اند درحالیکه یکی از راهکارهای بیرون رفت از چنگ این بلایی خانمانسوز فقط درهمکاری بادهقانان وایجاد کشت بدیل معیشتی بوده می تواند وبس. زیرا هرگاه دهقانان کشورما بتوانند زندگی روزانه خود را از سایرحاصلات زمین خویش مهیا سازند ومشکل خانواده های خویش را مبنی بر معیشت زندگی آماده کنند هیچ گاهی به کشت خشخاش رونمی آورند.

بناءً  تدابیر مسولان امورمبارزه علیه کشت مواد مخدردرهماهنگی همکاری وکمک برای دهقانان وایجاد کشت بدیل خشخاش می توانند نسبت به سایرپلان های تدابیری از قبیل تخریب زمین های تحت کشت تریاک وپیشنهادتطبیق غیر معقول پاشیدن سم روی گشتزارهایی خشخاش وحاصل زمین دهقانان که نه تنها حاصل زمین دهقانان را ضایع می سازد بلکه روی زنگی اجتماعی وروال زندگی یومیه دهقانان وسایر هموطنان ما نیز اثر منفی وارد می کند وسبب بروز امراض مختلف درمحیط خواهد شد، اما اگر تدابیر وپلان های مسولان امور عرصه  های زراعت ومبارزه علیه کشت خشخاش بر نقش دهقانان وکمک برای آنان به خاطر گسترش کشت وزراعت ویا کشت بدیل خشخاش  توامیت و هماهنگی می داشت به یقین کامل که امروز باردیگرکشورما موردانتقاد سازمان ملل متحد ورسانه های خارجی مبنی بر افزایش تولید مواد مخدر درسطح جهان قرار نمی گرفت.

بنا برآن هنوز که مقدارزیاد زمین های زراعتی دراکثر ولایات نسبت سردی هوا زیرکشت خشخاش قرارنگرفته است و در بعضی ازولایات زمین های زیرکشت خشخاش کمترسبزشده اند باید با تدابیرهمه جانبه وهماهنگی با دهقانان وکمک به آنان تهیه وآماده سازی زمینه بدیل معیشت یا بدیل کشت خشخاش که می شود از توزیع پیاززعفرانو یا کشت سویا بین، ایجاد پروژه های باغداری، ایجاد جنگل های پسته، کشت گل آفتابگردان زمین های زراعتی را سرسبز و تحت کشت قرار داد، که این تدابیر با تلاش ریاست های زراعت ولایات و هماهنگی وزارت زراعت و آبیاری امکان پذیر است، از جانب دیگر با استفاده از پول های گزافی که کشور های خارجی به خاطر کاهش و محو کشت خشخاش به افغانستان کمک می کنند، برای دهقانان گندم های زراعتی اصلاح شده و کود کیمیاوی، یاری رسانند، تا از کشت خشخاش دست بکشند و نام افغانستان از فهرست کشورهای بیشترین تولید کنندة مواد مخدر و یا تریاک حذف گردد. طوری که در بعضی از ولایات پروسه کشت بدیل گسترش یافته و مقدار زیادی از زمین های زراعتی تحت کشت بدیل قرار گرفته است، مثلاً در ولایات هرات کشت زعفران، پروژة باغداری، ایجاد فارم های زراعتی تکثیر گندم های اصلاح شده و... تا اندازة زیادی از گسترش کشت خشخاص جلوگیری گردیده است که همین تجربه در سایر ولایات نیز قابل تعمیم است.

تجارب می رساند که راهکار کاهش کشت خشخاش و جلوگیری از افزایش مواد مخدر ارتباط نزدیک برابتکار مسئولان عرصه زراعت، وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می داشته باشد.  از جانب دیگر کارشناسان عرصه های زراعتی در زمینه کاهش کشت خشخاش می گویند که مسئولان امور مبارزه علیه کشت خشخاش و مواد مخدر با استفاده از کمک های که در جلسات جهانی در مبارزه علیه کشت و تولید مواد مخدر صورت می گیرد و تعهداتی برای محو کاهش مواد مخدرمی نمایند باید به این پروسه یاری برسانند و با مساعد نمودن زمینه کشت بدیل از کشت خشخاش جلوگیری کنند.¡

 

نوری هروی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha