صفحه اصلی | anis | مقالات | بلاخره صدای انقلاب بلند شد! آزادی ، آزادی ، آزادی

بلاخره صدای انقلاب بلند شد! آزادی ، آزادی ، آزادی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

این صدا امروز در کوچه ، کوچه پایتخت پاکستان طنین انداز است وخواب از چشمان سیاستمداران ، جزایر قدرت وحلقات استخباراتی پاکستان که دست بالای در ستبلیشمنت سیاسی و اقتصادی آنکشور دارند ربوده است،گرچه آغاز هر انقلاب درهر کجایی دنیا و هر مرحله تاریخی اگر مطالعه گردد در نخست چندان پخته نبوده وخواسته های انقلابیون نیز چندان منسجم نمی‎باشند و نه هم تعداد شان میلیونی است ،

ولی اگر به خیزشهای انقلابی مردم آنطرف خط فرضی دیورند نگاه بیطرفانه شود خواسته ها بسته بندی ، تعداد میلیونی وحرکت منسجم شده است اگر به تاریخچه استعمار و استبداد در منطقه دیده شود سالهاست که توقع این چنین خیزش میرفت، ولی چند باری که نطفه آن از سوی انقلابیون گذاشته شد به نحوی  یا خنثی گردیدند یا منحرف شد و یا هم رهبران آن زندانی شدند، و سربه نیست شدند مثالهای خوب آن قتل عام جرگه ملی مردم  ببری و زندانی ساختن مکرر فخر افغان خان عبدالفغار خان ودیگر انقلابیون است  .

سلسله این نطفه گذاری های انقلابی واین نابود گریهای استبدادی از تقریباً هفتاد سال است که در منطقه وجود دارد و بیداد میکند اما اینبار چنین نیست هر خانه به یک مرکز انقلابی وهر فرد به یک رهبر انقلابی مبدل گردیده اند، چون همه یکسان آسیب دیده اند وهمه یک هدف وخواست دارند و آن هم آزادی است و اینبار سرکوبگریها نیز مشکل خواهد بود چون ناممکن است که قتل عام صورت گیرد و از چشم جهان ناپدید گردد آن هم در زمانیکه پاکستان با هزارویک مشکل دیگر دست وپنجه نرم میکند.

گذارشات از منطقه میرساند ، در پهلوی قیام کنندگان که اکثریت شان مردمان عادی اند رهبران احزاب بزرگ سیاسی   گروه های مردمی ، نهاد های جامعه مدنی  فعالین حقوق زن و رهبران مذهبی نیز همراه وهمصدا شده اند. وصدای آزادیرا بدرقه می کنند، همراهی این صدا به وضاحت میرساند که این آتش که شعله ورگردیده است خاموش شدنی نیست .

یکی از سر براهان این اعتراضات در بیانات خود که رسانه ها از آن نقل قول کرده گفته است که اعتراضاتشان صلح آمیز است وخواست شان نیز از همین طریقه صلح آمیز مطرح می گردد ولی اگر کسی خواست شانرا قبول نکند خودرا از زور شان در امان نگهدارند موصوف همچنان گفته است که مرگ شان خاموشی شان بود ودیگر آن خاموشی تمام شده است .

خانزمان کاکړ یکتن دیگر از سربراهان این حرکت حکومت پنجاب را یک حکومت فاشیست خوانده بالای افغانهای هردوطرف خط فرضی دیورند صدا کرد که باید در برابر اداره پنجاب همدست وهمصدا شوند .وی حکومت پاکستان را خطاب نموده گفت که دیگر مداخلات شانرا در امور افغانستان قبول ندارد همچنان خانزمان کاکړ افزود که آنها تروریست نیستند بلکه این حکومت اسلام آباد است که هم تروریست پرور است هم طالب پرور.

اطلس خان خټک یکی دیگر از رهبران حرکت مردمی در اسلام آباد حکومت پاکستان و اردوی آن کشور را قاتل خطاب نموده افزود که مرگ افراد اردوی پاکستان جایز است و باید از سرزمین پشتونخواه اخراج ورانده شوند.

لائیبه یوسفزی یک تن از فعالان حقوق زن و از سر براهان حرکت مردمی حکومت پاکستان را به ژنوساید فرهنگی  زبانی و بیولوژیکی مردم اقوام پشتون آنطرف خط دیورند متهم نموده افزود که  پررنگ بودن حضور زنان در این حرکت برایش نوید دهنده کامیابی است.  اعتراضات انقلابی پشتونهای آنطرف خط فرضی دیورند درست زمان به اوج رسیدند که در زمینه احقاق حق شان به سطح منطقه وجهان حمایتهای موجود گردیده است و جو حاکم بر اوضاع منطقه وجهان به منفعت شان رقم خورده است وباید از آن استفاده منطقی وعادلانه صورت بگیرد .

در حال حاضر که به سطح بین المللی حکومت پاکستان به حیث پرورش دهنده وصادر کننده تروریزم به جهان ، افغانستان وهندوستان  شهرت یافته وهمه شک ها در این مورد به یقین انکار ناپذیر مبدل گردیده است، فرصت تاریخی به پشتونها وبلوچ ها دست یافته که باید درست مانند بنگالیها سرنوشت شانرا رقم زنند در غیر آن باید یک قرن منتظر باشند کشته شوند ،خانه های شان ویران شوند وبه حقوق انسانیشان نرسند.

فشار های روز افزون  ایالات متحده آمریکا که متحد اساسی پاکستان  در ابعاد سیاسی ، اقتصادی و نظامی شمرده میشد یکی از عمده ترین فرصتهای کامیابی  برای جنبشهای های آزادی خواه ویکی از عمده چالشها در مقابل حکومت پاکستان به خاطر مهار ونابودی این حرکت ها است که باید رهبران جنبش بالای آن حساب کنند. همچنان پارلمان اتحادیه اروپا نیز چندی قبل راه حل دفع دایمی تروریزمرا آزادسازی سرزمینهای مردم پشتون و بلوچ دانست که به شکل غیر قانونی حکومت پاکستان آنرا اداره می کنند.

ریچاردد چارنسکی معاون پارلمان اتحادیه اروپا گفته است به عوض اینکه میلیاردها یورو به خاطر مبارزه با تروریزم به مصرف میرسد به عوض آن باید سرزمینهایی را که مربوط پاکستان نیست دوباره به کشورهای بسپاریم که حق شان است وسرحدات جعلی موجود باید به سرحدات عادلانه مبدل شوند تا تروریزم مهار گردد چون حکومت پاکستان قصداً از این مناطق به منظور پناه گاهای امن تروریستان ومراکز تعلیمی شان استفاده می کنند .

  همچنان حمایت محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان از اعتراضات مدنی مردم آنطرف خط فرضی دیورند که تروریزم وتشدد را در شعار هایشان به سطح  منطقه و جهان مردود دانسته اند نیز فرصت انکار ناپذیر به بازگشت مردم به زندگی صلح آمیز و مرفع  شمرده میشود.

روی همرفته اگر همه این فرصتهای ایجاد شده را پهلوی هم قرار دهیم به وضاحت دیده میشود که حرکت آغاز شده نتیجه خوب به بار میاورد و دیگر زمان انتظار به پایان رسیده است واین نعره ها تا زمان رسیدن به آزادی آرام نمیشوند .

محمد ضیا بومیا

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha