صفحه اصلی | anis | مقالات | محکومیت گستردة بین‌المللی در رابطه به حمله هوتل اینترکانتیننتال

محکومیت گستردة بین‌المللی در رابطه به حمله هوتل اینترکانتیننتال

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

حمله مرگبار شش مهاجم انتحاری به هوتل اینترکنتیننتال کابل محکومیت گسترده داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است.

این حمله گروهی که حوالی ساعت ۹:۲۰ شام روز شنبه به وقت محلی آغاز شد تا حوالی ساعت یک بعد از ظهر فردای آن ادامه یافت.و شمای زیادی از مهمانان داخلی و خارجی در این حمله جان باخته اند.

ساختمان شش‌طبقه این هوتل پنج ستاره بر سر تپه‌ای بین بخش شرقی و بخش غربی شهر کابل موقعیت دارد که محل اقامت مهمانان مهم داخلی و خارجی و برگزاری همایش‌های سیاسی و فرهنگی شمرده می‌شود.

دفتر اشرف غنی، رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله، بر "اجماع" بین‌المللی در امر مبارزه با تروریسم تاکید کرده است. براساس اعلامیه این دفتر، چنین اجماعی در جریان سفر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به کابل دست آمد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی این حمله را "جنایت ضدبشری" خوانده و افزوده که این حمله پس از آن واقع شده که "حامیان تروریست‌ها زیر فشار کم سابقه جهانی قرار گرفتند" و حالا در پی گرفتن "انتقام" هستند.

آقای عبدالله افزوده که به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دستور می‌دهد که درباره چگونگی رسیدن و نفوذ مهاجمان به هوتل تحقیقات همه‌جانبه کنند و نتایج آن را با مردم در میان بگذارند.

واکنش‌های بین‌المللی

این حمله هم به دلیل مرگبار بودن آن و به دلیل تلفات شهروندان خارجی در آن، محکومیت گسترده بین‌المللی را هم در پی داشته است.

پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین حمله هوتل اینترکنتیننتال کابل را "وحشتناک" توصیف کرده و گفته که این "حمله تروریستی" را به شدت محکوم می‌کند.

آقای کلیمکین در صفحه توییترش نوشته از کشته شدن دست‌کم ۶ اوکراینی در این رویداد به رئیس‌جمهوری کشورش گزارش داده است.

او افزوده که با نهادهای مجری قانون در افغانستان از نزدیک کار می‌کند تا مشخص شود که این حمله تروریستی تحت چه شرایطی صورت گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم گفته حمله‌ای را که گروه طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفته به‌شدت محکوم و خانواده‌های قربانیان این حمله همدردی می‌کند.

همچنین تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه گوترش در افغانستان گفته که "هیچ توجیهی برای این حمله فجیع که شاید جنایت جنگی شمرده شود وجود ندارد"، حمله‌ای که به گفته او، از نظر حقوق بشر انسان‌دوستانه ممنوع است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که برای کشته شدن شهروندان افغان و خارجی حمله هوتل اینترکنتیننتال سوگوار است و همدردی عمیق خود را با خانواده‌های قربانیان اظهار می‌کند.

در بیانیه رسمی این وزارت آمده که آمریکا از پاسخگویی "شجاعانه" به این حمله ستایش می‌کند و ایالات متحده همچنان در کنار دولت و مردم افغانستان در راستای تامین صلح و ثبات می‌ماند.

همچنین وزارت خارجه پاکستان با صدور اعلامیه‌ای این حمله را "بزدلانه و تروریستی" توصیف و تاکید کرده که تروریسم را به هر شکل و منظوری محکوم می‌کند.

اعلامیه ضمن اظهار همدردی و حمایت از دولت و مردم افغانستان، افزوده که از دیدگاه پاکستان، همکاری بین دولت‌ها در راستای مبارزه مؤثر با تروریسم اهمیت دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران "هجوم مسلحانه و گروگانگیری در هوتل اینترکنتیننتال" کابل را محکوم و با دولت و ملت افغانستان و خانواده‌های قربانیان اظهار همدردی کرده است.

بهرام قاسمی تاکید کرده که "بی‌شک آنان که ایجاد رعب و وحشت و قتل و خشونت را دستمایه رسیدن به اهداف خود قرار می‌دهند، باید از سرنوشت تروریسم تکفیری در منطقه طی ماه‌های اخیر، درس عبرت گیرند."

وزارت خارجه هند ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حمله، نسبت به فعالیت شبکه حقانی اظهارنگرانی کرده و افزوده که نگرانی جدی در این مورد بار دیگر ضرورت همکاری موثر برخورد با "پناهگاه‌های امنی که تروریست‌ها در همسایگی ما پیدا می‌کنند" مطرح می‌کند.

وزارت خارجه هند در بیانیه رسمی خود با اعلام همبستگی با حکومت و مردم افغانستان، خواستار کشاندن عوامل و حامیان چنین حملاتی به پای میز عدالت شده است.

این حمله موجی از خشم و ناراحتی کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز در افغانستان به دنبال داشته است. ¾

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha