صفحه اصلی | anis | مقالات | حمایت آشکار و صریح پاکستان از تروریزم

حمایت آشکار و صریح پاکستان از تروریزم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

هیئت شورای ملل متحد 24 جدی سفری به کابل داشت این هیئت با رئیس جمهور غنی، داکتر عبدالله رئیس اجرایی، نمایندگان مجلس، نمایندگان جامعه مدنی و زنان دیدار ها و گفتگوهایی داشت، نمایندگان اعضای دایمی سازمان ملل در جمع این هیئت حضور داشتند و هر دو جانب در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه، همکاری های منطقوی،

مبارزه با پدیده های تروریزم، فساد اداری، مواد مخدر و قاچاق آن، تسریع پروسة صلح آمادگی ها برای انتخابات، اصلاحات در عرصه حکومتداری، تقویت نظام مشارکت زنان، نقش سازمان ملل متحد در افغانستان به خصوص در زمینه های امنیتی و انکشافی و پیشرفت هاطی سه سال اخیر بحث و تبادل نظر نمودند. در این دیدار روی روابط افغانستان با کشور های منطقه و همسایه صحبت شده و همچنان برافزایش هشدار های جهانی برپاکستان تأکید گردیده است هرچند در دیدار هیئت شورای امنیت ملل متحد، بحث های متعدد صورت گرفت ولی بحث عمده بررسی اوضاع امنیتی افغانستان، چالش تروریزم و منابع تمویل تروریزم در کشور و منطقه بود، از آنجا که پاکستان در 17 سال گذشته به صورت پیوسته از تروریزم در افغانستان حمایت کرده و این حمایت اکنون به همه جهانیان آشکار شده، در این دیدار برافزایش فشار جهانی و شورای امنیت ملل متحد بر کشور همسایه تأکید شده است.

تجارب بیست سال اخیر امنیت جهانی نشان می دهد که تروریزم به هیچ وجه پدیدة محلی و منطقه یی نیست. ممکن خاستگاه تروریزم منطقه یا کشور خاصی باشد، ولی ابعاد اثرهای فعالیت تروریزم به طور قطع به کشور یا منطقه محدود شده نمی‏تواند و خواهی نخواهی امنیت جهانی را آلوده می سازد، پاکستان که از حامیان جدی تروریزم در منطقه است، نیز از آتش تروریزم در امان نبوده اند، اکنون دامن پاکستان به همان پیمانه آتش گرفته که آتش تروریزم در دامن دیگران را سالها پکه کرده است، تروریزم تمام خاورمیانه، آسیای جنوبی، بخش های وسیع افریقا، آسیای میانه، روسیه و حتا اروپا و امریکای حصر شده با پیشرفته ترین فناوری امنیتی را در نوردیده است، بخشهای از خاورمیانه در آتش تروریزم نابود گردیده و هنوزهم زبانه می کشد، افغانستان که در محاسبات منطقه یی گاهی جز و خاورمیانه و زمانی جز و آسیای جنوبی می آید، نیز بیش از بیست سال است که در آتش تروریزم می سوزد.

حوادثی که در سالهای اخیر در کشور های مختلف اروپایی روی داده، حوادث تروریستی که از سال 2001 به این طرف در امریکا گاهگاهی اتفاق می افتد، حملات تروریستی در روسیه، افزایش نا امنی های وسیع در بخشهای افریقا و حملات تروریستی وحشتناک در هند همه بیانگر این است که درست است تروریزم خاستگاه مشخص دارد ولی پیامد های فعالیت این پدیدة ننگین قرن به هیچ وجه محلی و منطقه یی باقی نمی ماند، اما با همه آسیب پذیری های کشور های مختلف در جهان تنها چند کشور محدود بوده اند که همواره با تروریزم در مبارزه و پیکار قرار داشته اند.

افغانستان کشوری است که حداقل از آغاز ورود طالبان از مرز سپین بولدک 1994 به قندهار تاکنون با تروریزم در گیر بوده است. تا قبل از ائتلاف جهانی، پاکستان با پیشتیبانی میلیارد دالری کشور های حوزه خلیج با تمام قوا در عقب این گروه قرار گرفته، دهشت، ترور وویرانگری را حمایت نموده است.

باگسترش و شدت حملات القاعده که در واقع نسخة اصلی تروریزم در جهان می باشد، ائتلاف جهانی علیه تروریزم شکل گرفت و ایالات متحده امریکا به عنوان رهبر این ائتلاف در کنار افغانستان قرار گرفته و قوای نظامی خود را در کشور پیاده نمود که با فراز و نشیب های زیاد نظامیان آن رو برو گشت و امریکا حالا تصمیم قاطع دارد که به این جنگ و مبارزه ادامه دهد و تا پیروزی کامل در کنار دولت افغانستان باقی بماند.

ولی از سوی دیگر پاکستان به صورت آشکار و برخی از کشور های دور و نزدیک همسایه و کشور های حاشیه خلیج به صورت نامریی از تروریزم حمایت گسترده، آموزشی و لوژستیکی انجام داده اند که تا حد زیادی این مبارزه رابی اثر ساخت. مشکل اصلی این مبارزه با صرف صدها میلیارد دالر و قربانی دادن هزاران عسکر امریکایی و ناتو این بوده که با منابع اصلی تروریزم یعنی کشور های حامی تروریزم برخورد جدی صورت نگرفته است، حالا جهان به صورت عام و ایالات متحده امریکا به صورت خاص دریافته که مبارزه با تروریزم در میدان نبرد اثرهای لازم را در پی ندارد و باید با منابع حمایت کنندة تروریزم نیز مبارزه شود. از این رهگذر است که در چهار سال اخیر، فشار به شکل تصاعدی برپاکستان بالا یافته و به خصوص بعد از انتخابات 2016 امریکا این فشار ها از سوی ایالات متحده امریکا توم با جدیت افزایش داشته است. شورای امنیت ملل متحد در تمام دوره نبرد علیه تروریزم بیشتر جایگاه ناصح و هشدار دهنده برای پاکستان در حمایت از گروه های تروریستی به خصوص طالبان داشته است. اما سفرهیأت شورای امنیت ملل متحد نشان می دهد. فشار های امریکا، دیپلوماسی سیاسی فعال خارجی آقای غنی، باعث شده که حالا شورای امنیت ملل متحد نیز باحس مسئولیت بیشتر می خواهد علیه گروه های تروریستی و حامیان این گروه ها موضع گیری داشته باشد.

هر چند فشار های اخیر ایالات متحده امریکا که با استقبال جامعه جهانی و کشورهای آسیب پذیر از تروریزم واقع شد. پاکستان را تا حد زیادی دست پاچه کرده، ولی تجارب یک و نیم دهه اخیر بیانگر این واقعیت است که تنها فشار های دیپلوماتیک و اقتصادی برای پاکستان کفایت نخواهد کرد. افغانستان از این اجماع جهانی در برابر پاکستان به عنوان منبع اساسی تروریزم و طالبان به نیکی استقبال می کند. ولی نیاز است که فشار های نظامی همراه با فشار های دیپلوماتیک و اقتصادی برپاکستان افزایش یابند، آگاهان امنیتی در افغانستان اعتقاد دارند که هرگاه حمایت پاکستان از عقب طالبان واقع گردد. برخورد نظامی نیروهای دفاعی افغانستان نیز علیه این نیروهای شرور کفایت می کند و در ظرف سه ماه کار طالبان یکسره خواهد شد.

طوری که یاد آوری شد، گروه های تروریستی به تکثر و تعدد زیادی که در چند سال اخیر داعش هم به آن اضافه شده، در نقاط مختلف جهان طی سال های اخیر فعال شده اند، اما گروه طالبان در افغانستان مشخص، امنیت افغانستان را اخلال و منافع امریکا را شدیداً تهدید می کند، از آنجا که اکنون منافع امریکا در منطقه ما، در افغانستان گره خورده است. فعال بودن طالبان در کشور ما بیشترین تهدید را متوجه منافع امریکا کرده است. اکنون به احتمال قوی امریکا به این نتیجه دست یافته است. در صورتی که منافع امریکا در افغانستان مورد تهدید های جدی از سوی طالبان وسایر گروه های تروریستی قرار گیرد. بی تردید منافع امریکا حتا در اروپاهم مورد هجوم قرار خواهد گرفت واتوریته این کشور در سطح جهان دست خوش کاستی فراوان خواهد شد.

با این وصف گمانه ها این است که اکنون ایالات متحده امریکا بیشتر از هر کشور دیگر مجدانه در عقب فشار های جهانی برپاکستان فعال شده و این امر خوش بینی زیاد ایجاد کرده که مبارزه در برابر تروریزم در این فاز تاحدی زیاد به نتیجه مطلوب خواهد رسید، همچنان سازمان ملل به ویژه شورای امنیت این سازمان نیز در راستای تأمین صلح و ختم جنگ در افغانستان فعال شده است و کشور های منطقه و جهان را به اجماع جهانی و منطقوی در امر مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت در افغانستان دعوت می نماید که بدون شک این تغییر وضعیت نمایانگر دیپلوماسی حکومت افغانستان، شجاعت و مقاومت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، همچنان صبر، استقامت و حوصله مندی مردم شریف افغانستان را نشان می دهد و این را به جهانیان ثابت می سازد که ملت غیور و قهرمان افغانستان ملت مقاوم، یکپارچه و دارای پیشینة تاریخی پنج هزار ساله که مشحون از مبارزات دلیرانه اجداد و نیاکان باغیرت ما می باشد، فرزندان صدیق و دلیراین میهن از وجب وجب خاک خویش دفاع می کنند.

عبدالقدیر عمر زاده

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha