صفحه اصلی | anis | مقالات | شهر و شهر نشینان دستخوش سرقت معتادان

شهر و شهر نشینان دستخوش سرقت معتادان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

سه دهه جنگ های تحمیلی در کشور زیان های زیادی را به جامعه و افراد جامعه روا داشته، زیر ساخت های اساسی کشور را تخریب نموده، منازل مسکونی را ویران ساخته. تعدادی از هموطنان ما را به مهاجرت به کشورهای خارج مجبور ساخته سه میلیون شهید و تعدادی را معلول، معیوب و معتاد به مواد مخدر گردانیده است.

نه تنها جنگ، بل بیکاری و عدم دستیابی به شغل نیز یکی از چالش های جدی فرا راه افراد جامعه ما، به ویژه نسل جوان که همواره از این ناحیه متضرر اند، می باشد.

اکثر این جوانان که از کشورهای بیرون دوباره به کشور بازگشت نموده اند  مصاب به امراض مختلف اند و عدة معتاد به مواد مخدر گردیده اند.این معتادان که تعداد شان روز افزون است  از عدم توجه وزارت صحت عامه به وضعیت بدصحی قرار دارند، ضرورت به درمان دارند.

زمانی که مواد مخدر در دسترس شان قرار نگیرد  آنان دست به انجام اعمال غیر قانونی می زنند،

معتادان شبانه هموطنان ما را در جاده های شهر متوقف ساخته و با چاقو، پنجه بُکس و... تهدید می‎کنند، پول  موبایل، بوت ها حتی جمپرهای شانرا  از آنها می گیرند. دولت مکلف است که از جان و مال شهروندان حمایت و پاسداری نماید.

- معتادان از طرف روز داخل منازل همشهریان ما می شوند و هرچیزی که به دست شان آمد، آنرا برداشته فرار می کنند تا پول نا چیزی را بدست آورده مصرف مواد مخدر می نمایند.

- معتادان جالی های پولادین آبروهای جاده ها را که با مشکل اعمار گردیده، جدا ساخته و به وزن آهن به فروش می رسانند.

به همین طور نشانه های شوبین دار سرک کابل ننداری را که با پول بسیار گزاف چند سال قبل اعمار شده است، از روی سرک توسط وسایل خاصی که نزدشان است، جدا می سازند و به دلیل المونیم بودنش به قیمت بالا به فروش می رسانند و پول آنرا نیز صرف مواد مخدر می نمایند.

گذشته از این معتادان، وقتی پول مواد مخدر را نداشته باشند، به هر کاری که لازم باشد.

آیا این شهر بی صاحب است، هر کی هرچه دلش خواست می کند...؟

موضوعات فوق که تذکار یافت، باید به صورت جدی توسط وزارت امور داخله، شاروالی کابل و وزارت صحت عامه که مربوط پروسه کاری شان می شود پیگیری گردد، عاملان آن معتادان باشند، یا هر کسی دیگر باید شناسایی و مورد بازپرس قرار گیرند.

مسئولان پولیس که وظیفه شان تأمین امنیت و آوردن نظم و قانون در جامعه می‎باشد، جلو انجام چنین فعالیت ها را بگیرند، زیرا جلوگیری از ضرر رساندن به مال و جان افراد جامعه جزء مسئولیت های پولیس شهر است.

شاروالی کابل که بازسازی و نوسازی شهر جزء وظایف شان می باشد، باید در نگهداری، بررسی و معاینه سرک ها، آبروها و... غفلت نکنند.

وزارت صحت عامه ارگانی که چند سال قبل به جمعاوری معتادان در شهر کابل پرداخت و اکثر شانرا برای صحت یاب شدن به کمپ فینکس فرستاد، امیدواریم در جمعاوری این قشر معتاد، اقدام مجدد نماید و زمینه های صحت یابی را برایشان مساعد سازد.زیرا آنها زمانی افراد سالم جامعه بودند و اکنون معتاد به مواد مخدر شده اند. باید ارگانهای مسئول در قسمت تداوی و دوباره صحت یاب شدن این افراد برنامه های منظم و جدی را روی دست
گیرند.

محمد مسعود صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha