صفحه اصلی | anis | مقالات | مسأله مهاجرین و پاکستان

مسأله مهاجرین و پاکستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

رئیس جمهور امریکا، به تاریخ اول جنوری 2018 در باره مبارزه در برابر تروریزم طالبان دفاع از افغانستان و ملت امریکا آوردن فشار بالای پاکستان منحیث حامی تروریستان صحبت های داشت.

ترامپ به رهبران پاکستان اخطار داد که اگر در امحا و قلع و قمع تروریستان صادقانه عمل نکنند آنان را زیر فشار زیاد خواهد گرفت.

مردم و حکومت افغانستان این هشدار آقای ترامپ به یگانه کشور حامی تروریزم در منطقه و جهان یعنی پاکستان، را با گرمی به استقبال گرفته و خواهان افزایش فشار بر پاکستان شدند.

اکنون مردم و حکومت افغانستان بدین باور میباشند که امریکا در برابر پاکستان قاطعانه برخورد می کند آن مقدار پولی که در مدت 15 سال برای پاکستان منحیث امتیاز مبارزه با تروریزم داده، بی جا رفته و ضایع گردیده است. میبایست که در برابر 33 میلیارد دالر کار لازم انجام میداد. مگر با اعمال سیاست کاذب و دورویه و ایجاد فتنه  تفتین، اغوا و قریب از عقب خنجر زدند و سیاست و فریب را پیش گرفت.

پاکستان حالا در برابر ابر قدرت جهانی با بی پروایی زبان میگشاید.

فشار بالای افغانستان وارد میسازد. در حالیکه در مدت 40 سال نیز بالای افغانستان فشارها را وارد ساخته و افغانستان هر آن به قربانی ها و دفاع کشور عزیز و ملت با وقار خود حاضر بوده است.

یکی از این فشارها، مسأله مهاجرین را سیاسی ساختن است.

حکومت و مردم افغانستان میگوید که مسأله مهاجرین یک موضوع انسانی و خدماتی بشری و بین المللی است که حسب کنوانسیون 10 دسامبر 1948 باید به آن درست رسیدگی شود.

حکومت پاکستان برای اخراج پناهجویان افغان، از این کشور ضرب الاجل 30 روزه تعیین کرده تا که از این طریق بالای دولت افغانستان فشارها تزیید گردد.

اسکان مجدد مهاجرین و عرضه خدمات چون آب نان  مکتب صحت و خانه، ترانسپورت و غیره برای 2.7 میلیون افغان که در پاکستان زندگی دارند  واقعاً برای دولت که مدت 40 سال در جنگ استخباراتی نااعلان شده درگیر بوده مشکل است. از جمله رقم فوق 4/1 میلیون افغان که در پاکستان به حیث مهاجر هستند، به تعداد 700-800 هزار تن دیگر آن بدون اسناد قانونی در آن کشور زندگی دارند که هر لحظه زندگی ایشان با خطر و مشکلات روبرو بوده میتواند.در برابر 33 میلیارد دالر کار لازم انجام میداد. مگر با اعمال سیاست در حالیکه این مسأله مهاجرین و پناهجویی از مجراهای قانونی و سیاسی میتواند حل شود تا مهاجرین افغان با آبرو و عزت و با اخذ کمک های اقتصادی از UNHCR ملل متحد به کشور متبوع شان (افغانستان) برگردند.

وزارت امور مهاجرین کشور نیز سعی می کنند که از طریق مجراهای قانونی و دپلوماتیک این مشکل اجباری را به نحو شایسته و قانونی آن حل بسازند. از این رو ما از این طریق به رهبری و مجلس شورای ملی آن کشور پیشنهاد داریم که این مسأله بشری را سیاسی نساخته، از مجبوریت مهاجرین افغان سوءاستفاده نکند.

عبدالهادی قریشی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha