صفحه اصلی | anis | مقالات | پـاکستان در مــحراق خـشم امــریکا

پـاکستان در مــحراق خـشم امــریکا

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

پاکستان چه در زمان جنگ سرد و چه بعد از آن الی سقوط رژیم طالبان در افغانستان دوست نزدیک و هم پیمان ستراتیژیک برای ایالات متحده امریکا بوده هردو کشور متعهد به پیمانها و توافقات میان همدیگر برای کسب منافع شان به پیش میرفتند حتا در سال 2000که کشور پاکستان با در اختیار قرار دادن پایگاه های نظامی و بنادر آبی اش به ایالات متحده امریکا منحیث یک دهلیز امن به نظامیان آن کشور جهت داخل شدن به افغانستان بمنظور حمله به پایگاه های تروریستان و طالبان مورد استفاده قرار گرفت این دوستی ادامه داشت.

 ولی باسقوط رژیم طالبان و ریشه کن شدن تروریزم در افغانستان و بدنبال آن رویکار آمدن نظام دموکراسی و ثبات نسبی در این کشور که پاکستان آن را به نفع خویش ندانسته و همواره خواهان یک افغانستان بی ثبات،  متزلزل،  نیمه جان و فاقد یک حکومت مقتدر در کنارش بود به یکباره رویکردش با ایالات متحده امریکا تغییر کرده و در صدد گول زدن یا به اصطلاح عامیانه غولاندن هم پیمان و دوست استراتیژیک اش گردید.

 یعنی ظاهراً با امریکا و کشورهای حامی مبارزه با تروریزم هم پیمان ولی در باطن برای تقویه تروریستان و تشدید تروریزم تلاش میورزید.

پاکستان که طی شانزده سال از سیاست خاکستری ( هم لعل بدست آید و هم دل یار نرنجد ) در برابر امریکا پیروی نموده روزانه بخاطر مبارزه با تروریزم از آن کشور پول و امکانات بدست آورده و شبانه آنها را به تروریستان توزیع نموده و آنها را جهت بچالش کشاندن امریکا به افغانستان اعزام مینمود این بازی را در زمان ریاست جمهوری جورج بوش و همچنان دور اول ریاست جمهوری بارک اوباما بسیار ماهرانه به پیش میبرد.

 ولی مردم و دولت افغانستان از همان آوان به صداقت پاکستان در امر مبارزه با تروریزم و بخصوص همکاری در امر تامین صلح در افغانستان به دیده تردید نگریسته از نیرنگ و بازیهای دوگانه آن کشور آگاهی داشتند چنانچه از این بابت بار ها نگرانی شان را به جامعه جهانی بخصوص ایالات متحده امریکا بطور رسمی و غیر رسمی ابراز داشته مگر آنها اهمیت چندانی به این موضوع نداده و به همکاری و کمکهایشان به پاکستان ادامه دادند.

تا اینکه رفته رفته دست پاکستان نزد جامعه جهانی نیز رو شده و بلاخره با کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده توسط نیروهای ویژه ایالات متحده امریکا در منطقه ایبت آباد پاکستان که سازمان اطلاعات امریکا سی،  آی،  ای برای دست گیری وی 25 ملیون دالر جایزه تعین نموده بود و بعد از آن مرگ مرموز ملا عمر رهبر فراری گروه طالبان در شهر کراچی پاکستان و همچنان کشته شدن ملا اختر محمد منصور جانشین وی طی یک حمله هوائی نیرو های امریکائی در کویته پاکستان در حالیکه با گذر نامه پاکستانی عازم کشور ایران بود چلو صاف پاکستان بکلی از آب برآمده شک و تردید های همگی به یقین میدل گردید که پاکستان واقعاً لانه امن تروریستان میباشد.

اما باراک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا در دور دوم ریاست جمهوری اش نیز توجه چندانی به این موضوع نکرده و به بازی موش و پشک شان با پاکستان ادامه داد که این بی تفاوتی رهبری ایالات متحده امریکا و سران جامعه جهانی سیاست گذاران پاکستان را به ادامه سیاستهای دولایه شان جسور تر ساخته و تداوم این سیاست باعث تقویه و رشد هرچه بیشتر تروریستان گردید.

ولی با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا و راه یافتن وی به قصر سفید تغییرات ملموس و واقعبینانه ای در سیاست آن کشور با پاکستان رو نما گردید که پس زمینه روشن آن با اعلام راهبرد جدید آقای ترامپ در قبال افغانستان و کشور های جنوب آسیا رونماگردیده بعد از آن تصمیم بجا و سنجیده رئیس جمهور ایالات متحده امریکا مبنی بر قطع کمکهای آن کشور به پاکستان دولت مردان پاکستان را بکلی دست وپاچه ساخت.

بلاخره آقای ترامپ با درک عمیق از واقعیت ها پیرامون پاکستان طی اظهارات اخیرش صریحاً دولت مردان آن کشور را حیله گر و مکار خوانده و اذعان داشته که پاکستان طی شانزده سال امریکا را فریب داده هم از ما پول میگیرد و هم تروریستان را تقویه و تجهیز مینماید که این عملکرد و سیاست پاکستان برای ما قابل قبول و تحمل نبوده بعد از این امریکا کمکهایش را به پاکستان قطع خواهد کرد.

 با توجه به این رویکرد و تصمیم آقای ترامپ دیده میشود که پرونده پاکستان نزد ایالات متحده امریکا دیگر بسته شده و ستاره اقبال پاکستان رو به وفول میباشد. که در صورت قاطعیت دونالد ترامپ به تصامیمش چنانچه نماینده وی اظهار داشته که رئیس جمهور چیزی را که میگوید انجام میدهد بزودی گلیم تروریزم و تروریستان از افغانستان جمع و روز های خوشی و صلح در کشور ما آغاز خواهد
 شد.

رامین  شاهین

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha