صفحه اصلی | anis | مقالات | وحدت و همدلی گره گشایی مشکلات کنونی کشور

وحدت و همدلی گره گشایی مشکلات کنونی کشور

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

تجارب رویداد های گذشته، نشان می دهد که اختلافات کوچک و بزرگ ناشی از شکررنجی ها و نابسامانی های که میان اقوام و قبایل در ارتباط مسایل سیاسی و اقتصادی ویا نظر و دیدگاه ها و موضوعات مربوط به تأمین صلح در کشور تعیین و انتخاب بزرگان قوم رونما می گردد براساس عنعنات و رسم رواج‌های پسندیده اعم از جرگه های قومی، نشست و مشوره‌های سودمند بزرگان و تجمعات برای حل آن اقدام و موضوع حل وفصل می شود. اما برای دست یافتن به این امر خطیر که کلید حل مشکلات و کشیدگی ها گفته می شود، مذاکره ومشوره برای رفع چنین مسایل ، راهکار اساسی دانسته شده و رضایت اکثر بزرگان در آن دخیل می باشد.

 اکنون با استفاده از این روش تعدادی از نمایندگان اقوام وکلان های قوم ولایات مختلف کشور که گروه ها و احزاب سیاسی و اجتماعی نیز در آن حضور دارند، نشستی در کندهار راه اندازی گردیده و گویا برای دستیابی به تدابیر همه جانبه مشکلات ناشی از جنگ تلاشهای جریان دارد. اما داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی این حرف های و صحبت‌های اشتراک کنندگان نشست قندهار را غیر موجه دانسته می گوید تشکیل حکومت موقت و برگزاری لویه جرگه سنتی نسخه های نا کار آمد اند و مشکل را حل نخواهد کرد.

این در حالی است که حکومت وحدت ملی این نشست بزرگ در قندهار را برای رفع معضلات کنونی کمتر مؤثر می داند، چنان که روی همین موضوع حضور نمایندگان حکومت ملی در این نشست که اکثریت اشتراک کنندگان آنرا نمایندگان گروه های تنظیمی سیاسی و اجتماعی تشکیل می دهند حضور ندارند.

اما نظر و دیدگاه آگاهان امور سیاسی و اجتماعی به این امر معطوف می باشد که برای دستیابی به راهکار های صلح و آرامش از طریق نشست ها و مشوره با اقوام و بزرگان قوم و نمایندگان گروه های تنظیمی و سیاسی، لازم بود تا با اشتراک و همکاری نزدیک حکومت وحدت ملی و حتا شخص رئیس جمهور کشور و یا رئیس اجرائیه سازمان می یافت، تا فیصله های این نشست از موثریت خاصی برخور دار می بود و دیدگاه های اشتراک کنندگان نشست قندهار و مسئولان حکومت وحدلی ملی زمینه ساز راهکار های تأمین صلح و کشاندن طرف های درگیر جنگ با حکومت وحدت ملی در پای میز مذاکره و دستیابی به صلح از طریق همین نشست ها مساعد می گردید. چرا که نقش افغانها و بزرگان ملت، نسبت به حضور نمایندگان کشور های دیگر، در تأمین صلح و دستیابی به مذاکره و مفاهمه از مؤثریت بیشتر برخوردار بوده می تواند. ومی شود که همکاری و حضور پررنگ حکومت وحدت ملی در تطبیق فیصله های چنین نشست ها، برای رفع کدروت ها و شکررنجی ها و مشکلات موجود گام های مؤثر برداشته شود وبامشوره‌های سودمند، صلح و آرامش در کشور تأمین و از گسترش دامنه جنگ کاملاً جلوگیری گردد به این معنی که باید تدویر این چنین نشست ها با مشوره و همکاری زمامداران حکومت وحدت ملی تدویر یابد تا از یک طرف از اعتبار و اعتماد خاص برخور دار باشد و از جانب دیگر فیصله ها به همکاری و توجه دولت در عمل پیاده گردد. در غیر آن فیصله های چنین نشست ها نه تنها یک جانبه بوده، بلکه از قوت و رسمیت کامل برخور درا بوده نمی تواند، زیرا حکومت وحدملی براساس قانون اساسی صلاحیت تدویر جرگه ها و نشست هایی که برای تأمین صلح و راه اندازی مفاهمه و مذاکره بین الافغانی صورت می گیرد دارا بوده بدون حضور نمایندگان دولت و حکومت وحدت ملی مؤثریت و قانونیت نمی داشته باشد و زمینه ساز وحدت وهمدلی که گره گشایی مشکلات کنونی کشور گفته می شود شده نمی تواند.

نوری هروی

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha