صفحه اصلی | anis | مقالات | راه‌های محو خشونت علیه زنان و کودکان در افغانستان جستجو گردد

راه‌های محو خشونت علیه زنان و کودکان در افغانستان جستجو گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

روزجهانی محو خشونت علیه زنان روزیکشنه در وزارت اطلاعات و فرهنگ تجلیل شد، از این روز در حالی در کشور تجلیل به عمل می آید که بر مبنای نظر سنجی ها تا هنوز خشونت علیه زنان در کشور قوس صعودی را می پیماید.

در این محفل ابتدا پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت نموده گفت که تنها گرامیداشت از روزجهانی محو خشونت علیه زنان نمی تواند این پدیده را در جامعه ریشه کن سازد او خواستار تلاش های همآهنگ سازو کارساز در این مورد شد و گفت که فعالیت های بیشتر در این زمینه صورت گیرد.

به باور وی برای محو خشونت علیه زنان، زمینه همکاری مشترک در جامعه ایجاد شود و زنان باید منحیث هویت مستقل در جامعه شناخته شوند، زیرا بدون همکاری زن و مرد پیشبرد امور ممکن نیست.

یقیناً باید برای محو خشونت علیه زنان و کودکان راه هایی را جستجو کنیم که هدف آن دریافت راه های حل برای پایان دادن به خشونت ها و آگاهی دهی برای خانواده ها در مورد حقوق زنان و کودکان باشد.

جنگ، فقر و مهاجرت‌ها عواملی اند که از دید صاحب نظران سبب افزایش خشونت در برابر زنان و کودکان در افغانستان شده‌است.ثریا پوپل رئیس اکادمی علوم افغانستان در نشستی با رسانه ها گفت که در نظر دارند با به کارگیری روش علمی و تحقیقی، به خشونت علیه زنان و کودکان در این کشور پایان دهند.و اکادمی علوم در نظر دارد که در برنامه‌های ستراتیژیک ده ساله‌، مسایل خشونت را به گونه پروژه علمی–تحقیقی روی دست گیرد.به کار جدی ضرورت است که حکومت همکاری می‌کند، اما کامل و کافی نیست. اکادمی علوم در نظر دارد که در برنامه‌های ستراتیژیک ده ساله‌، مسایل خشونت را به گونه پروژه علمی–تحقیقی روی دست گیرد تا باشد که ما از این رهگذر برای زنان و کودکان کشور کاری انجام داده باشیم."زنان و کودکان در سال‌های پسین در افغانستان شاهد خشونت‌های بی‌شمار بوده اند، اما امسال در مقایسه به گذشته، از دید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خشونت در برابر زنان و کودکان جدی‌تر بوده‌است.

آمار این خشونت‌ها تا کنون از سوی این کمیسیون اعلام نشده‌است، اما می‌شود سر بریده شدن ریحانۀ هژده ساله در غور را در روزهای اخیر و به نکاح درآورده شدن دختر شش ساله از سوی یک مرد شصت ساله را از تازه‌ترین رویدادهای خشونت در برابر زنان و کودکان شمرد.

با این همه، شماری از استادان و روانشناسان به این نظر اند که برگزاری نشست‌ها و سر دادن شعارها برای پایان دادن به خشونت در برابر زنان و کودکان ثمر بخش نخواهد بود، بلکه حکومت باید برای نابودی این پدیده عملاً دست به کار شود.

عبدالمنان حقیار یکی از روان شناسان افغان می‌گوید، نباید برخی از نهادهای مبارزه با خشونت از این پدیده برای بدست آوردن پروژه‌های بزرگ استفاده کنند.

وی گفت:"ایجاب می‌کند که حکومت کوشا باشد و به هر دلیلی، برای کاهش خشونت راه حل‌ها را جستجو کند و اینکه دانشمندان تحقیقاتی را بخاطر کاهش این پدیده انجام می‌دهند، بر می‌گردد به نهادها که چگونه آن را به مردم برسانند، اما تا زمانیکه ما برای نابودی خشونت بستر سازی نکنیم به هر اندازه‌یی که مصرف کنیم سودی نخواهد اشت."بهره‌گیری بسیاری نهادها از پدیده خشونت در برابر زنان و کودکان، سبب افزایش روز افزون خشونت علیه این دو قشر جامعه شده‌است. برای نابودی پدیده خشونت، باید اقدامات جدی روی دست گرفته شود و مبارزه در این زمینه بگونۀ اساسی و دایمی صورت گیرد. خشونت علیه زنان تحمل پذیر نیست و تاثیر سوء آن صدمات جدی بر پیکر جامعه وارد می کند و محو خشونت علیه زنان مستلزم تلاش همگانی دانسته می شود.

عبدالقدیر عمر زاده

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha