صفحه اصلی | anis | مقالات | هزینه جنگ امریکا در افغانستان به ۶۸۰ ملیارد دالر می رسد

هزینه جنگ امریکا در افغانستان به ۶۸۰ ملیارد دالر می رسد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا بودجه جنگ افغانستان را تصویب کرد. گزارشگرآژانس باختر مینگارد: پنتاگون بودجه مالی سال ۲۰۱۸ میلادی خود را ارائه کرده است ، در این بودجه تنها ۶۴ اعشاریه ۶ ملیارد دالر برای عملیات های جنگی وزارت دفاع امریکا در خارج از آن کشور در نظر گرفته شده است، از این میان ۴۵ اعشاریه ۹ ملیارد دالر برای نظامیان امریکایی در افغانستان اختصاص خواهد یافت

منابع در پنتاگون گفته اند از این بودجه برای گسترش عملیات ها  در افغانستان پرداخت معاشات سربازان و تجهیزات بیشتر نیروهای های امریکایی در این کشوراستفاده خواهد شد، بودجه پنتاگون برای سال ۲۰۱۸ پس از بحث روی اختلافات که میان مجلس نمایند‏گان و سنای امریکا وجود  داشت که با کسب 356 رای موافق و 70 را مخالف  تصویب شد  .

 بودجه دفاعی مالی امریکا در سال 2018 هفت صد ملیارد دالر  پیشبینی شده است  که ششصد ملیارد دالر آن برای مصارف دفاع اساسی  تخصیص یافته است.

امریکا درحالی از اختصاص یک مقدار پول  مشخص برای جنگ نیروهای  امریکایی در افغانستان سخن میگوید  که پنتاگون مدعی است از سال ۲۰۰۱ میلادی که آغاز عملیات نیروهای امریکایی در افغانستان  است، امریکا در جنگ افغانستان حدود ۶۸۰ ملیارد  دالر هزینه کرده است مگر مقامات افغان و کار شناسان نظامی در این کشور این رقم را یک رقم مبالغه آمیز میدانند وتاکید دارند که امریکا برای افغانستان کاری نکرده واگر این پول مصرف هم شده خرچ نیروهای امریکایی و متحدین آن شده است .

در همین حال سیگار یا اداره بازرس امریکا که بر روند بازسازی افغانستان نظارت دارد بار ها از مصارف سنگین نظامیان امریکای در افغانستان سخن گفته است .

باید گفت که  مصرف یک عسکر امریکایی در افغانستان چند مرتبه بلند تر از مصرف یک نظامی افغان است در حالیکه بار اصلی جنگ علیه هراس افکنی را نظامیان افغان به دوش میکشند.

امریکا در کنار آنکه از هزینه ۶۸۰ ملیارد دالری جنگ افغانستان سخن میگوید ادعا دارد که برای باز سازی افغانستان نیز ۱۲۰ ملیارد دالر هزینه نموده است در حالیکه وضعیت اقتصادی افغانستان هیچ تغییری نکرده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha