صفحه اصلی | anis | مقالات | معضل بازگشت اجباری مهاجران، نیاز بررسی همه جانبه در قبال تداوم جنگ در افغانستان می باشد

معضل بازگشت اجباری مهاجران، نیاز بررسی همه جانبه در قبال تداوم جنگ در افغانستان می باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

بازگشت اجباری مهاجران افغان از کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی درست زمانی شدت یافته است که بر اساس بررسی ها و تجارب سالیان و سده های گذشته پروسه مهاجرت ها از بدو ایجاد زندگی بشر در روی کرة خاکی ادامه داشته است و همیشه با فراز و نشیب های زیاد و گوناگونی همراه بوده است.

اما تحولات سیاسی و رویدادهای غیر مترقبه و بعضاً هم سازمان یافته در سه و نیم دهة اخیر که جنگ های تحمیلی در افغانستان ادامه داشته به این روند اجتماعی و سرگردانی افغانها رنگ و بوی دیگری داده است. بروز ناآرامی‎ها، عدم امکانات زندگی در قراء و قصبات همه و همه دست به هم دادند و عامل مهاجرت های اجباری ناشی از جنگ و کوچیدن تعداد زیادی از مردم رنجدیدة کشور را با دل ناخواسته اولاً به کشورهای همسایه و بعداً به کشورهای اروپایی و حتا به قاره های افریقا  امریکا و آسترلیا رونما ساخت که اکنون سرو کله افغانها بیچاره در آن قاره ها دیده می شود.

آما آنچه که اکنون به عنوان یک معضل بزرگ در برابر مهاجران افغان در کشورهای همسایه و کشورهای قارة اروپا و کشورهای دیگر جهان عرض وجود نموده است، همانا عدم رعایت قانون مهاجرت و مقررات پناهندگی مربوط به سازمان ملل متحد در کشورهای مهاجر پذیر و کشورهایی که افغانها با مهاجرت های اجباری ناشی از شدت جنگ و ناآرامی در آن مناطق دور و دیار بیگانه مسکن گزین شده اند به چشم می خورد که این مسکن گزینی مهاجرت افغان‎هاعاری‎از مشکلات نبوده توأم با توهین و تحقیر افغانهای مهاجر به شمول عدم اجازه شمولیت فرزندان مهاجران به موسسات تحصیلی، وادار ساختن مهاجران به کارهای شاقه و دور از توان می باشد.

ولی ناگفته نباید گذاشت که در سال های گذشته و سال جاری همسایه های نزدیک و دربدیوار کشورما، یعنی پاکستان و ایران با وجودی که با مردم ما فرهنگ مشترک، دین و آئین مشترک، کلتور و رسم و رواج های مشترک دارند و همیشه داد از حسن همجواری سر می دهند و از جانبی همه ساله توافقنامه های سه جانبه و دو جانبه میان کشورهای همسایه ما ایران و پاکستان با حضورداشت نمایندگان سازمان ملل متحد یا کمیشنران سازمان ملل متحد در امور مهاجران به امضا می رسد، اما زمامداران همسایه های  ما نه تنها قوانین و مقررات سازمان ملل متحد را ارزش نمی دهند، بلکه بسا اوقات در جریان سردی های زمستان یا گرمی سوزان تابستان تعداد زیادی از مهاجران را با بهانه های نداشتن اسناد اقامت و کارت های مهاجرت آنانرا به عودت اجباری مجبور می سازند، در حالیکه در تمام اسناد و توافقنامه ها از عودت داوطلبانه یادآوری گردیده است.

و اما در همین راستای عودت اجباری ومشکلات مهاجران افغان در کشورهای اروپایی در سال روان و سال گذشته از افزایش نهایت زیادی گویایی دارد.

چنان که در همین هفته های اخیر دفتر عفو بین المللی سازمان ملل متحد بازگرداندن اجباری پناهجویان افغان را از کشورهای اروپایی محکوم نمود. در گزارشی که از رسانه های جهان به نشر رسیده گفته شده که در سال 2016 حدود 9 هزار و پنجصد افغان که درخواست پناهندگی رسمی آنها از کشورهای اروپایی رد شده بود به افغانستان بازگشت داده شده اند، درحالیکه این رقم در سال 2015 حدود سه هزارو سه صد نفر بوده است.

این ارقام شامل آنعده از مهاجرانی است که اول این افراد بازداشت یا گرفتار شده اند و بعداًبه صورت اجباری از کشورهای اروپایی به افغانستان عودت داده شده اند، دفتر عفو بین المللی در گزارش خود اعلام نموده است که دولت های اروپایی شمار بیشتری از پناهنجویان را به سوی خطراتی که از آنها گریخته اند باز می گرداند و این عملکرد کشورهای اروپایی نقض آشکار قوانین بین المللی خوانده شده است.

این بازگشت افغانهای مهاجر از کشورهای اروپایی در حالی رو به افزایش نهاده است که آمار قربانیان غیر نظامی در اثر جنگ های تحمیلی و نیابتی رو به افزایش است.

دفتر سازمان ملل متحد اعلان کرده است که در سال 2016 حدود یازده هزا و پنجصد تن افراد غیر نظامی زخمی شده اند که یک بر سوم آنان را اطفال و کودکان تشکیل می دهند. در همین راستا «آناشیا» محقق مهاجرت و حقوق مهاجران در دفتر عفو بین المللی با بیان اینکه خشونت ها به اوج خود رسیده و جای امنی در افغانستان وجود ندارد، از کشورهای اروپایی خواسته است تا زمانی که شرایط بازگشت داوطلبانه توأم با امنیت و عزت فراهم می شود، عودت اجباری افغانهای مهاجررا به تعویق انداخته و تعلیق کنند، اینکه این پیشنهاد مورد تطبیق قرار می گیرد یا خیر، در آینده روشن خواهد شد.

نوری هروی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha