صفحه اصلی | anis | مقالات | هندوستان کشور دوست و همکار خوب افغانستان

هندوستان کشور دوست و همکار خوب افغانستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

هندستان از جمله کشور های پهناور و دارای اقتصاد قوی در جنوب آسیا می باشد. این کشور از زمان استقلال خود الی اکنون همیشه با کشور و ملت عزیز افغانستان روابط حسنه داشته در رشد و انکشاف کشور ما تا اندازه لازم سهم فعال گرفته که هنوز هم این همکاری کشور دوست ادامه دارد. هند در بخش های زیربنایی، سیاسی فرهنگی و... همکاری های بیدریغ نموده که می‎توان از اعمار بند دوستی افغان هند «سلما» در ولایت هرات، ساختمان جدید پارلمان نام برد که با همکاری های مالی و تخنیکی آن کشور اعمار گردیده است. این کشور طی شانزده سال اخیر برعلاوه همکاری های گذشته بیشتر از دو میلیارد دالر در بخش های مختلف به کشور ما همکاری نموده است.

کشور بزرگ و پهناور هند نه تنها در بخش های زیربنایی به مردم افغانستان همکاری مالی و تخنیکی نموده است، بلکه در بخشهای فرهنگی وصحی نیز با حکومت افغانستان همکار بوده است. هم اکنون بیشتر از سه هزار محصل افغان در رشته های مختلف به سویه های لیسانس  ماستری و دو کتورا در هند مصروف آموزشی می‎باشد که یک تعداد فارغان از پوهنتون های آن کشور فعلاً در پست های اساس و کلیدی در کشور ما مصروف خدمت به مردم خویش می باشند با گذشت هر سال بیشتر از گذشته محصلین افغان جذب پوهنتونهای آن کشور میگردد. در بخش صحت نیز کشور هند سهم ارزنده خویش را در قبال مردم ما انجام داده است که میتوان از شفاخانه اندراگاندی در ناحیه دهم شهر کابل که در تداوی کودکان افغان نقش اساسی را بازی کرده و می کند یاد نمود. همچنان در تداوی مریضان ملکی و نظامی خدمات وطن ما خدمت قابل قدر را انجام داده است.

در بخش سیاست و امنیت که از مهتمرین و پرچالش ترین بخش در شرایط کنونی کشور ما است، کشور هند در تلاش همکاری های بیشتر به افغانستان است و سالهای قبل همکاری های ستراتیژیکی را با رهبران کشور ما امضا نموده است. هندوستان اکنون میزبان ده ها سرباز افغان است که جهت آموزش های فنون مسلک نظامی به آن کشور اعزام گردیده اند. این کشور طی سالهای اخیر چهار بال هلیکوپتر را به اردوی ملی کشور ما همکاری نموده که فعلاً در عملیاتهای نظامی از آن کار گرفته می شود. رهبری آن کشور همچنان آمادگی های لازم شانرا جهت ترمیم دوباره هلیکوپتر ها اعلام نموده اند.

دهلی جدید همواره حامی سیاسی دولت افغانستان بوده و از مواضع افغانستان در سازمان ملل متحد، سازمان اقتصادی ایکو و سازمان شانگهای همواره حمایت و پشتیبانی نموده است.

«افغانستان و هند تا فعلاً عضو ناظر سازمان شانگهای می باشند.» هند از جمله حامیان پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها است، و در بیش از یک و نیم دهة گذشته همواره تلاش نموده تا جنگ در کشور ما خاتمه پیدا کند و یک دولت مقتدر مرکزی که بتواند منافع ملی کشور ما را در سطح بین المللی حفظ نماید تشکیل شود. روی همین دلیل پیوسته در بخشهای سیاسی و نظامی با حکومت و مردم ما همکاری های لازم خویش را ادامه داده و تلاش دارد تا هر چه زودتر پروسه صلح به نتیجه مطلوب افغانها برسد.

روابط دوستانه و همکاری های افغان و هند در بخشهای گونه گون بخصوص سیاسی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی همیشه مورد قبول همسایه ها بخصوص پاکستان نبوده، زیرا کشور پاکستان با هندوستان روابط خصمانه دارد.

کشور پاکستان روابط کابل – دهلی جدید را تحمل کرده نمیتواند. طوریکه درین اواخر صدراعظم پاکستان دریک نشست شورای روابط خارجی امریکا به صراحت گفت که هند هیچ نقش سیاسی و نظامی در افغانستان نباید
 داشته باشد.

پاکستان در حالی مخالفت خود را در نقش هند در بخشهای سیاسی و نظامی در کابل ابراز می کند که رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ خواهان افزایش نقش دهلی جدید در دو بخش یاد شده است، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا هنگام اعلام ستراتیژی جدید کشورش در قبال افغانستان، از هند خواست که نقش های بیشتری در افغانستان به عهده بگیرد، خواستی که از دیدمقامهای سیاسی و نظامی پاکستان در صورت تحقق به ضرر آنها تمام خواهد شد، زیرا پاکستان تصور می کند که کمک های سیاسی و نظامی هند به افغانستان سبب رشد و تقویت همه جانبه افغانستان خواهد شد. به زعم سیاستمداران پاکستان این به صلاح آن کشور نیست که افغانستان به ثبات دایمی برسد. به باور آنها، نفوذ هند در کشور ما به معنای شروع بی ثباتی در پاکستان است. روی همین دلیل همواره مخالف نقش و نفوذ هند در افغانستان بوده و بارها خواستار برچیدن قنسولگری های هند در بعضی شهر های افغانستان شده است. کشور پاکستان با حمایت  و اعزام گروه های تروریستی به افغانستان مانع میگردد تا مردم ما به ترقی و پیشرفت دلخواه شان برسند. برعکس کشور هندوستان تلاشهای دوامدار کرده است که دولت افغانستان و مردم شریف ما از مصیبت تروریزم نجات پیدا کند.

حقیقت مسلم است و تجربه سالهای گذشته نیز به اثبات رسانیده است که نقش هند در افغانستان سازنده بوده  وحکومت افغانستان هیچ وقت اجازه نداده است که از خاک کشور ما به ضد منافع کدام کشور دیگر بخصوص همسایه ها استفاده صورت بگیرد.

حکومت و مردم کشور ما خواهان روابط دوستانه و همکاری های متقابل، با همه کشور ها به خصوص همسایه ها می باشد، بناءً دوستی افغان- هند به زیان هیچ کشور دیگری نبوده و در آینده نیز نخواهد بود. و پاکستان به این بهانه نباید از تروریستان حمایت نماید.

گلرنگ احمدی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha