صفحه اصلی | anis | مقالات | ســــردردی

ســــردردی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

اساسات عمومی: سر دردی از جمله معمولترین شکایتی است, که مریض را وادار به تداوی مینماید. سر دردی اکثریت ناتوانی و مشکل های نیوروژیک را تشکیل میدهد و به دلایل مختلف ایجاد میگردد .

تصنیف بندی

تصنیف بندی که  توسط انجمن بین المللی سر دردی یا IHS صورت گرفته است, سر دردی ها را به دو بخش عمده یعنی شکل ابتدایی یا (primary) و شکل ثا نوی تصنیف بندی نموده اند که ذیلا ارائه میگردد.

شکل ابتدایی سر دردی یا primary headach

در این شکل سر دردی ها به صورت بنفسهی ایجاد میگردند که شامل سر دردی های است که به شکل میگرن(Migraine) نزد مریضان عاید گردیده , که این هم به دو بخش تقسیم میگردند یعنی شکل کلاسیک که همراه با aura بوده و شکل معمولی که بدون auea  یا اعراض مخبره میباشد. در این شکل از سر دردی هایی که به شکل نیم سری ها , سر دردی هایی که با تجویز indomethacin  بیهبود میابد ,Tension headach  , سر دردی های مزمن روزانه , و cluster headach را میتوان نام گرفت .

شکل ثا نوی سر دردی ها یا Secondary headach

 در این شکل سر دردی ها از سبب تشوشات خارج المنشه  ایجاد میگردند, و دارای اسباب بالخاصه می باشند و اعراض و پتولوژی آنها وابسته ایتولوژی آنها میباشند. که در این شکل از سر دردی هایی که از سبب خونریزی تحت عنکبوتیه (SAH) , سر دردی هایی که از سبب استفاده زیاد از انالجیزیک ایجاد میگردند , و سر دردی هایی که از سبب تومورهای داخل دماغ , فرط فشار خون (Hyperrtinsion) , التهاب سحا یا به وجود میایند میتوان نام گرفت .

میگرن به شکل معمولی یا بدون اعراض مخبره (Aura)

در این نوع کمتر از پنج حملات سر دردی در جریان 72ساعت نزد مریضان به وجود میاید . حداقل دو اعراض ذیل باید نزد مریض در یافت گردد . سر دردی به یک طرف سر موقعیت میداشته باشد. و کرکتر درد به شکل نبضانی (pulsatin) یا throbbing از طرف مرض احساس شود.از نظر شدت به شکل متوسط یا شدید میتواند باشد   و با فعالیت فزیکی تشدید میگردد و دارای یکی از تظاهرات ذیل مانند دلبدی , استفراغ  احساس ترس از روشنی و احساس ترس از صدا نزد مریض میتواند موجود باشد.

میگرن به شکل کلاسیک یا همراه اعراض مخبره (Aura)

اعراض آن ما نند شکل معمولی میگرن بوده به استثنای این که کمتر از دو حمله همراه با Aura موجود میباشد دوام Aura 4دقیقه الی یک ساعت میباشد, هر گاه مدت آن از یک ساعت اضافه تر باشد به نام (Red flag) یاد میشود. شروع Aura به شکل تدردیجی بود و به شکل کامل قابل برگشت میباشد. Aura میتواند قبل , همراه و یا بعد از سر دردی نزد مریضان عاید گردد.

Cluster headach

در این نوع سر دردی مریض از احساس درد در سا حه جوف orbit و یا درد در ناحیه Temporalبه شکل یک طرفه نزد مریض موجود میباشد,همچنان تضاهرات ذیل مانند اشکریزی سرخی  منضمه چشم , احتقان جوف بینی و آب ریزی از بینی , تورم در وجه ,تقبض حدقه ها سقوط اجفان چشم , و اذیمای اجفان میتواند نزد مریضان موجود باشد .

سر دردی از سبب استفاده بیش از حدی انلجیزیک ها

این نوع سر دردی که به نام Rebound headach یاد میگردد نزد مریضان تاریخچه استفاده طولانی مدت ازادویه جات ضد درد وحتی استفاده از ادویه جات نرکوتیک ها نزد مریضان میتواند موجود باشد.

Trigminel neuralgia

در این شکل نزد مریضان درد به شکل حمله وی بوده کرکتر آن  Sharp و به شکل خنجر مانند بوده و شدید میباشد درد به یک طرف سر احساس میگردد که با ید نزد مریضان Multiple sclerosis  باید نزد شان رد گردد.

Temporl Arteritis (التهاب شراهین صدغی )

در این نوع سر دردی احساس درد به یک طرف سر موجود بوده شراهین ناحیه شقیقه ها یا (Temporal) شان ذخیم و معوج بوده و نزد اشخاص که بالاتر از 60 سال عمر دارند عاید گردیده همچنان نزد مریضان بیجا شدگی در مفصل صدغی فکی نزد شان میتواند موجود باشد همچنان تب به درجه کمتر نزد مریضان در دریافت میگردد و در معاینات لابراتواری نزد شان سویه ESR و C-reactive protein ممکن بلند در یافت گردد.

اسباب سر دردی های ثانوی

      ·Subdural hematoma هماتوم داخل دماغ خونریزی تحت غشای عنکبوته سوء اشکال شراهین و وریدهای دماغ- آبسه دماغ التهاب سحایائی (Memingits) Encephalitis هایدورسیفالوس اسکمی نسج دماغ و احشاء دماغرا میتوان نام گرفت .

      ·فرط فشار داخل قحف به شکل ایدویوپا تیک یا Pseudotomor cerbri هم یاد میشود که همراه با سر دردی التهاب راس عصب بصری -دو بینی و بلند رفتن فشار مایع دماغی شوکی بیشتر از 20cm H2 o در وضعیت جنبی افتاده نزد مریضان موجود میباشد .

         ·اسباب خارج قحفی مانند Giant cell artritis التهاب سینوس های دماغ گولوکوما التهاب عصب بصری امراض دندان و تشوشات فقرات ناحیه عنق میتواند موجود باشد.

      ·اساباب سیستمیک مانند تب - viremia هایپوکسی - تسمم با کاربن مونوکساید فرط فشار خون ( Hypertension) الرژی کم خونی قطع استفاده از کافین توکسین های کیمیاوی مانند Nitrites ها را میتوان نام گرفت.

         ·Depression یا افسردگی از جمله اسباب معمولی و طولانی مدت سر دردی را میتواند تشکیل دهد.

تشخیص

Clinical presentation:

         ·تاریخچه

هرگاه سردردی به شکل آنی , شدید و دوامدار باشد و در ظرف چند ثانیه به اوج خود برسد نزد مریض احتمال خونریزی ناحیه SAH یا خونریزی غشای تحت عنکبوتیه را مدنظر گرفت در اخذ تاریخچه مریض به عمر مریض و زمان شروع سردردی , تکرار و شدت و مدت دوام آن معلومات به دست آورد .

همچنان راجع به فکتور های  تحریک کننده مانند سیکل عادت ماهوار نزد خانمها , ترس از روشنی , احساس ترس از صد ا , دلبدی استفراغرا نزد مریض جستجو کرد همچنان راجع به فکتورهای تسکین دهنده سر دردی معلومات به دست آورد همچنان راجع به موقعیت و کیفیت درد معلومات به دست آورد راجع با تعداد سر دردی در جریان یک ماه از مریضان پرسیده شود. و راجع  به موجودیت تاریخچه فامیلی میگرن معلومات به دست آورد . و هم راجع به تشوشات خواب حفظ الصحه غذایی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha