صفحه اصلی | anis | مقالات | چگونه می توان درا فغانستان به صلح دست یافت

چگونه می توان درا فغانستان به صلح دست یافت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

مردم ازتداوم جنگ و خشونت در کشور خسته شده اند. و در مواردی هم دیده شده که مردم برای ادامه زندگی و گریز از جنگ مجبور به ترک خانه های خویش گردند. این بی جاشدن‎ها سبب می گردد که خانواده های بی جاشده با مشکلات زیادی مانند نبود سرپناه ، فقر و بی کاری مواجه گردند ، همین گونه فرزندان آنها از تعلیم و تربیه دور بمانند. بنابر این ، لازم است که گروه های مخالف به مشکل باشندگان این سرزمین توجه نموده و بجای ادامه خشونت، راه صلح را در پیش گیرند و به این جنگ خانمانسوز و ویرانگر نقطۀ پایان گذارند.

برای یافتن  صلح و ثبات در این کشور  ابتدا لازم است که دانسته شود چه عواملی باعث تدوام جنگ در این کشور  گردیده است ؟  ناگفته نباید گذاشت که بروز جنگ در یک کشور دارای عوامل داخلی و خارجی  می باشد  عوامل داخلی  تداوم جنگ در افغانستان ؛ موجودیت فقر و بیکاری ، فساد اداری ،  بی سوادی ،عدم  تأمین عدالت اجتماعی  ، ترجیح دادن روابط بر ضوابط  و موجودیت گروه های مافیایی و قدرتمند گفته شده است .                                                                                                          

بیکاری یکی از معضلات بزرگ اجتماعی جامعه ما محسوب می گردد ، نبود  فابریکات تولیدی و صنعتی  در کشور سبب گردیده است که بسیاری از شهروندان کشور نتوانند مایحتاج زندگی خود را مرفوع سازند بنابر این   آنها مجبور اند برای یافتن کار به کشور های همسایه و دور مهاجر گردند ، نبود زمینه کار در داخل کشور باعث گردیده است که جوانان این کشور بنا بر تشویق و ترغیب عناصر وابسته به دشمنان این سرزمین به صفوف مخالفین مسلح پیوسته و در برابر نیرو های امنیتی کشور بایستند و اوضاع را نا آرام سازند. از این رو لازم است که دولت برای از بین بردن بیکاری برنامه های را روی دست گیرد تا از پیوستن جوانان به صفوف مخالفین مسلح جلوگیری به عمل آید و با راه اندازی برنامه های  کار یابی  گلیم فقر را از این سر زمین برچینند.                                                  

از طرف دیگر ، موجودیت بی سوادی نیز می تواند در تداوم جنگ در این کشور نقش بارزی داشته باشد ، زیرا نبود آگاهی سبب گردیده است که عناصر وابسته با سؤ استفاده  از دین در نقاط مختلف جوانان و نوجوانان‎را تحت نام دین و مذهب وادار نمایند تا علیه نظام موجود بجنگند. از این رو ، لازم است که دولت هرچه زودتر برنامه های برای ریشه کن کردن بی سوادی راه اندازی نماید تا دشمنان این سرزمین نتوانند از بی سوادی و عدم آگاهی جوانان افغان در راستای دست یابی به اهداف خویش استفاده نمایند.                                                                                                       

موجودیت فساد اداری خود می تواند یکی از عوامل بروز تداوم جنگ و خشونت در کشور محسوب گردد ، زیرا موجودیت فساد در نهاد های دولتی سبب گردیده است که روابط بر ضوابط ترجیج داده شود ، حق تلفی ها صورت گیرد  و نتواند عدالت در این کشور تأمین گردد  عدم تطبیق قانون بگونه یکسان بالای تمام شهروندان  کشور می تواند باعث ادامه خشونت ها و مخالفت ها در کشور گردد.                                     

بناءً دولت باید برای ریشه کن کردن فساد برنامه هایی را روی دست گیرد.افرادی را که فساد پیشه اند باید آنها را از وظیفه سبک دوش و به پنجۀ قانون بسپارد ، قانون را بالای همه شهروندان بگونۀ یکسان و بدون در نظرداشت تعلقات قومی  مذهبی و لسانی تطبیق نماید. دراین صورت است که شهروندان نیز در این امر دولت را همکاری خواهند نمود و سر انجام عدالت در این سرزمین تأمین خواهد شد و با تأمین عدالت همه در   ساختن یک افغانستان مستقل و با ثبات سهیم خواهند شد.

موجودیت گروه های مافیایی و قدرتمند در این کشور یکی دیگر از عواملی است که می تواند در تشدید نا امنی ها نقش بسا خطرناک داشته باشد ، بنابراین سرکوب و خلع سلاح گروه های مافیایی و قدرتمند می تواند در راستای تحقق صلح و ثبات در کشور نقش بارزی داشته باشد . زیرا موجودیت گروه های مافیایی در کشور سبب می گردد تا منابع طبیعی افغانستان بتاراج رود و زمین های زراعتی این کشور به مزرعه کوکنار تبدیل گردد که این امر می تواند سبب تقویت گروه های هراس افگن در این کشور گردد و این کشور دوباره به لانۀ هراس افگنان تبدیل شود. بنابراین لازم است دولت هر چه زود تر تلاش نماید گروه های مافیایی و قدرتمند را نابود سازد تا صلح و ثبات بتواند در این کشور حاکم گردد

نبود همکاری های صادقانه شرکای بین المللی و کشور های دوست با افغانستان ، عامل دیگری ست که در تشدید ناامنی ها و جنگ ها در این کشور نقش اساسی دارد . بنابر این لازم است که دولت افغانستان در گام نخست از شرکای  بین المللی و کشور های دوست بخواهد که در امر مبارزه با هراس افگنان با افغانستان همکاری صادقانه داشته باشند . فضای این همکاری زمانی می تواند میان کشورهای دوست و شرکای بین المللی بوجود آید که دولت افغانستان بتواند یک تعریف مشخص از دوست و دشمن خود داشته باشد .

عبدالحلیم باخرد

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha