صفحه اصلی | anis | مقالات | نياز است تا ستراتيژي جديد ايالات متحده در قبال افغانستان روشن شود

نياز است تا ستراتيژي جديد ايالات متحده در قبال افغانستان روشن شود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

انتظار ميرود رئيس جمهور ترامپ به زودي در مورد ستراتيژي اش براي افغانستان تصميم بگيرد، پنتاگون سربازان بيشتري مي خواهد و مشخص نيست رئيس جمهور ترامپ چه تصميمي اتخاذ خواهد کرد، دونالد ترامپ در مورد طولاني ترين جنگ امريکا چنان کم صحبت کرده است که سرنخ اندکي در مورد قصدش براي ما به جاگذاشته است. در جريان طولاني ترين جنگ امريکا که اکنون در شانزده همين سالش قرار دارد ستراتيژي هاي بي شماري پديد آمده اند.

هيچ کدام کار آمد نبوده اند، بيش از 20 گروه تروريستي بين المللي در امتداد هر دو طرف مرز افغانستان، پاکستان فعاليت دارند، نيروهاي امنيتي افغان هر روز در برابر اين تروريستان شجاعانه مي رزمند و ضربات کوبنده براين دون صفات مزدور وارد مي کنند، اما نيروهاي امنيتي ما با کمبود قواي هوايي نيرومند و سلاح ثقيله مواجه اند تا با قاطعيت کامل جلوگسترش طالبان مزدور را بگيرند.

تقريباً به صورت قطع، ستراتيژي جديد ترامپ روي چگونگي جلوگيري از استفاده گروه هاي تروريستي از خاک افغانستان براي راه اندازي يا برنامه ريزي حملات عليه ايالات متحده تمرکز خواهد کرد، اين چيز جديدي نيست، در حقيقت شکست دادن چنين گروه هايي از القاعده گرفته تا داعش هدف ستراتيژي اصلي امريکا در افغانستان از زمان حمله به اين کشور در سال 2001 بوده است.

اما اينکه ايالات متحده امريکا چگونه به اين هدف دست يابد، دوباره جاي بحث دارد، آيا ایالات متحده بايد سربازان بيشتري براي کمک به نيروهاي امنيتي افغانستان بفرستد؟ آيا قواعد تعامل ارتش آسان شود، ايالات حملات عليه رهبران طالبان در پاکستان مجاز است؟ يا آيا به آغاز گفتگو هاي صلح با طالبان اولويت داده شود؟ و امريکایی ها چگونه بازيگران منطقه اي- پاکستان- هند، ايران، روسيه و چين را در بازي دخيل مي سازند؟

براي تغيير مسير جنگ، يک ستراتيژي جامع سياسي، اقتصادي، ديپلوماتيکي نظامي و منطقه اي نياز است حکومت اوباما اين را مي دانست اما در مورد تعداد سربازان، برنامه هاي خروج و پايان دادن به جنگ و سواسی شد، در حالي که تيم ترامپ در مورد گزينه ها ژرف انديشي
مي کند، آن ها بايد از اشتباهات گذشته جلوگيري کنند به صورت مشخص آن ها بايد در برابر اين تصور که مي توانند با سربازان بيشتر روند حوادث را تغيير داده و طالبان را عقب بزنند، مقاومت کنند، در عوض آن ها بايد بدانند که موفقيت در افغانستان صرف از راه يک توافق سياسي م
یان تمام جناح هاي کلان افغانستان به شمول طالبان حاصل خواهد شد.

ايالات متحده در نظر دارد که سربازانش براي مدت نا معلومي در افغانستان حضور خواهند داشت، جنرال نيکلسون، فرمانده ايالات متحده در افغانستان خواهان فرستادن چند هزار سرباز اضافي که تعداد شان همين حالا در حدود 4800 تن
 مي رسد براي «شکستن بن بست» با طالبان شده است اما اين تعدادي بي ربط است، ائتلاف به رهبري امريکا نتوانست با يکصدو چهل هزار سرباز در صحنه در سال 2010 پيروز شود، عمدتاً به اين دليل که رئيس جمهور اوباما يک تاريخ خروج خود سرانه اعلام کرده بود، طالبان (وحاميان مالي شان پاکستان) فهيمند
مي توانند به سادگي منتظر خروج امريکايي ها بمانند، حضور نا مشخص ايالات متحده اين عزم رانشان خواهد داد، به نيروهاي امنيتي افغانستان الهام خواهد بخشيد و به عقب زدن طالبان تروريست کمک خواهد کرد، اين حضور نامشخص هم چنين براي نيروهاي امنيتي و حکومت افغانستان زمان خواهد خريد تا به اندازه کافي براي ترتيب مذاکرات واقعي صلح معنا دار به بلوغ برسند.

حکومت افغانستان بايد حمايت شود وعملکردش را بهبود بخشد، زيرا اين حکومت به تمام معنا در برابر تروريزم ايستاده است و از منافع مردم افغانستان منطقه و جهان دفاع مي کند، هرچند داعش نيز در افغانستان حضور پيدا کرده اند، اما رشد مجدد طالبان ثابت ساخت که يک نيروی سهمناک و بدانديش اند که جهان را به مخاطره انداخته اند و ناتو براي شکست اين تروريستان دست به کار شود و ايالات متحده امريکا هنوزهم بايد براي رسيدن به اهدافش با اين گروه بجنگد.

پس از آن که تلاش هاي منطقه براي آشتي نتوانست يک آغاز جهشي داشته باشد، مقامات امريکا تحت اداره ترامپ از باز بودن دروازه هاي مذاکره صلح به روي طالبان خبر داد، اما مقامات امريکايي به شمول ماتيس وزير دفاع اين کشور تصريح کرده اند که گروه هاي شورشي قبل از پيوست به روند صلح بايد خشونت را نفي کرده و تروريزم را رد کنند.

نقش ناتو: ناتو نقش را در افغانستان به ماموريت حمايت قاطع محدود ساخته که يک ماموريت مشاورتي و آموزشي براي نيروهاي افغان مي باشد، تقريباً سيزده هزار و پنجصد سرباز ناتو براي پيشبرد اين ماموريت به اين کشور فرستاده شده اند. هرچند امريکا بيشترين شمار
سربازان را در اين ماموريت ناتو در افغانستان دارد آلمان با داشتن نه صدو هشتاد سرباز زير بيرق ناتو در افغانستان در جايگاه سوم است، با توجه به فشار ترامپ متحدين در جهت افزايش مخارج نظامي شان در ناتو اداره وي شايد از ناتو تقاضا نمايد، سهم اش را در صورت گزينش نقش فعال در افغانستان، افزايش دهد.

نيکوله بيرچ، محقق افغانستان در انستيتوت مطالعات بين المللي و امنيتي واقع در برلين (اس دبليوپي) به دويچه وله گفت که انگلا مرکل صدراعظم آلمان برنقش مهم اردوي آلمان در عمليات هاي ناتو تاکيد کرده و گفته است احتمال افزايش نقش آلمان در افغانستان نبايد رد گردد، بيرچ گفته است: «آلمان سياست ناتو را براي حمايت از افغانستان تازماني که ضروري باشد، با اتکا به اهميت راه حل سياسي به رهبري افغانها دنبال مي کند.»

وي افزود دليل چنين مشارکتي اين است: اين مي تواند گام مهمي باشد که نيروهاي بيشتري براي تقويت نيروهاي افغان در جنگ عليه داعش و طالبان ارسال شوند تا افغانها زمان و توانايي بيشتري براي وارد کردن فشار برطالبان براي مجبور ساختن آن ها به پيوستن به گفتگوهاي صلح بيابند.

جنرال نيکلسون در جلسه استماعيه کانگرس امريکا گواهي داد که اگر مشاوران ترامپ مسيرشان را پيش گيرند واشنگتن شمار نيروهايی که در افغانستان خدمت مي کنند را تا چند هزار افزايش
مي دهد، اما فرستادن نيروي بيشتر به معناي پايان جنگ نيست که از سال 2001 به اين سو آغاز شده است.

بيرچ همچنان گفته است«افزودن سه تا پنج هزار سرباز مي تواند برخي دستاورد هاي تاکتيکي داشته باشد، اما حمايت نظامي و آموزشي بدون داشتن يک راه حل سياسي کافي نيست، اما صاحب نظران مسايل نظامي به اين باوراند که در پهلوي فرستادن سرباز، نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان بايد تجهيز شوند و اگر نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان تجهيز و تمويل نشوند و سلاح و وسايط مورد ضرورت شان اکمال نگردد، ممکن تلفات نيروهاي امنيتي بالا برود و هراس افگنان به کمک باداران خارجي شان بربخش هاي از کشور تسلط پيدا کنند.

در تازه ترين مورد، وزارت دفاع و سازمان استخباراتي اين کشور به رئيس جمهور ترامپ پيشنهاد کرده اند که بايد سه هزار نيروي نظامي به افغانستان بفرستد، زيرا وضعيت امنيتي در اين کشور هر روز به وخامت مي گرايد و نياز است که اين نظاميان تازه نفس به نيروهاي دفاعي اين کشور آموزش بدهند و همچنان اين نيروها بيشتر به تمويل تجهيز نياز دارند.

از سويي هم جنرال و نست ستوارت رئيس سازمان استخباراتي نظامي ايالات متحده امريکا بر تقويت فراهم آوري تجهيزات و تسليحات بيشتر، افزايش دسترسي به اطلاعات دقيق و فوري استخباراتي و افزايش آموزش و مشاورت نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان تأکيد کرده و گفته است اگر به اين نيروهاي همکاري جدي صورت بگيرد، ممکن در جبهات جنگ تغييرات قابل ملاحظه اي صورت گيرد.

و اگر نظاميان افغانستان مورد حمايت قرار نگيرند، ممکن هراس افگنان تهديد جدي در آينده براي ايالات متحده امريکا باشد. او فساد اداري را در سطح رهبري نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان يک چالش عنوان کرده و افزوده است که نياز است تا حکومت افغانستان به اين مشکل توجه جدي نمايد، فساد گسترده در وزارت خانه هاي امنيتي، عدم همآهنگي درميدان هاي جنگ ميان نيروهاي امنيتي و دفاعي و حتا فروش سلاح و مهمات نيروهاي امنيتي به طالبان از مواردي به شمار مي رود که سبب زمين گير شدن نيروهاي امنيتي درميدان هاي جنگ شده است.

با اين حال پرسش اين است که آيا با فرستادن سه هزار نيروي نظامي تازه نفس امريکا قادر خواهد شد در جنگ برعليه هراس افگنان در افغانستان پيروز شود، در صورتي که پيش از سال 2014 ميلادي حدود يکصد هزار نيروهاي خارجي در افغانستان مستقر بودند و اين نيروها برعليه هراس افگنان نيز در جنگ بودند.

آگاهان مسايل نظامي تأکيد براين دارند که اگر ايالات متحده امريکا در جنگ برضد تروريزم و هراس افگني پيروز گردد، در کنار اين که شماري از نظاميان خود را به افغانستان مي فرستد، نيروهاي دفاعي افغانستان را آن گونه که نياز است تمويل و تجهيز نمايند تا بتوانند به صورت قاطع در برابري هراس افگنان مبارزه کنند، زيرا اين نيروهاي امنيتي افغانستان اند که در گوشه گوشه کشور مانند دژاستوار و پولادين ايستاده اند و جلوتحرکات و تخريبات آنان را مي گيرند.

عبدالقدير عمر زاده 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha