صفحه اصلی | anis | مقالات | نعت خوانی پس ا به بهانة سالروز در گذشت میر فخر الدین آغا نعت خوان مشهور کشور؛ میر فخر الدین، نام پرافتخار و جاویدان ز ارشاد دین مبین اسلام توسط نعت خوانان و شاعران سبک صوفی خوانان به میان آمد و فعلاً به مدارج بلندی رسیده است. محافل و اشعار این دوره طولانی

نعت خوانی پس ا به بهانة سالروز در گذشت میر فخر الدین آغا نعت خوان مشهور کشور؛ میر فخر الدین، نام پرافتخار و جاویدان ز ارشاد دین مبین اسلام توسط نعت خوانان و شاعران سبک صوفی خوانان به میان آمد و فعلاً به مدارج بلندی رسیده است. محافل و اشعار این دوره طولانی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

نعت خوانی پس از ارشاد دین مبین اسلام توسط نعت خوانان و شاعران سبک صوفی خوانان به میان آمد و فعلاً به مدارج بلندی رسیده است. محافل و اشعار این دوره طولانی بوده و اکثراً حلقه کشیده و گاهی هم صوفیانه کشور ما به تنهایی میخوانند حالاً در سبک این صوفیان بزرگ موضوع ضبط کردن و چندین بار پخش کردن شامل گردیده است.

در زبان های ملی پشتو و دری ما از کتب حضرات رحمان بابا و خوشحال بابا خواجه عبدالله انصاری، حافظ صاحب قندی آغا و.... کار گرفته می شود .

چي په یوه قدم ترعرشه پوری رسی
مالیدلی دی رفتار د درویشانو
شخصیت میر فخر الدین آغا: مرحوم میر فخر الدین آغایکی از مشهور ترین نعمت خوانان در افغانستان بود. که شیوه و سبک خاص را در نعت خوانی ایجاد کرد و امروز بیشترین جوانان نعت خوان از مکتب و شیوه (سبک) وی تقلید و پیروی میکنند.

میر فخر الدین آغا بنام های میر صاحب، آغا صاحب، میرفخر الدین و فخر الدین آغا مشهور بوده است. میر فخر الدین آغا در سال 1325 شمسی در شهر کهنه کابل دیده به جهان گشود، در سن هفت سالگی شامل صنف اول مکتب ابوریحان البیرونی گردید. در سال 1338 ش شامل صنف هفتم لیسه عالی حبیبیه شد و در سال 1341 بعد از اکمال دروس از صنف نهم فارغ و شامل کورس مستعجل ریاست تعلیم و تربیه وزارت جلیله دفاع ملی گردید و بعد شامل پوهنځی پیادة (ح، پ) شده و بعد از انجام وظایف صادقانه وطندوستانة نظامی به تقاعد سوق شد.

میر فخر الدین آغا این نعمت خوان مشهور و شخصیت صوفی مشرب و پر آوازه کشور حوالی ساعت چهار بجه صبح روز پنجشنبه 26 ثور 1385 شمسی بالاثر سکته مغزی درکابل با زندگی و داع نمود، هزاران تن از مردم شریف کابل و ولایات همجوار و بلخ در مراسم جنازه و تدفین میرفخرالدین آغا نعت خوان مشهور و پُرافتخار کشور در روضه مبارکه حضرت علی (رض) در شهر مزار شریف عصر 27 ثور شرکت نمودند و با احترام کامل و دعاخوانی به خاک سپرده شد.

 اقتباس از روزنامة ملی انیس 29 ثوره 1385.

میر فخر الدین آغا در 63 سال عمر پُر بارخود سه بار به خانه خدا مشرف شد وی در روزهای جمعه در محضر پاچا صاحب نعت خوانی میکرد و بعد در سایز خانقاهای کابل بالاخص در خانقا مشهور و تاریخی پهلوان شهرکهنه کابل حاضر بود، و آوازه آواز و شخصیت صوفیانه او کم کم از محیط کابل فراتر رفت و همه گیر شد.

شخصیت ها راجع به میر آغا صاحب گفته اند: جناب مولانا حبیب الرحمن مهدی قریشی راجع به شخصیت 150 تن از رجال اهم معلومات داده اند که میر فخر الدین آغا که گاهی در رادیو کابل (رادیو افغانستان) نعت می خواند، آنرا بنام صوفی دانا یاد کرده و محبت نشان داده اند.

پاچا صاحب کنړی که از معاریف شهر کابل بود و محمد صدیق نورمحمد، محمد طاهر و دیکر نقیبان، صوفیان و شخصیت های عرفانی مدت پیش وحالیه چون مولانا محمد احسان صیقل صاحب راجع به شخصیت شان محبت نشان داده و بنام نیکو و افتخار یاد کرده اند.

برعلاوه آن سید حمید الله روغ و به تعقیب آن الحاج عبدالغفور رغبت کابلی نیز راجع به وی نبشته های دارند که در رسانه ها چاپ گردیده روزنامة (اعتیاد) مورخ چهار شنبه 5 جوزا سال 1395 هـ.ش چاپ کابل در ص 2هم راجع به شخصیت وی شعر صوفیانه را بدست نشر سپرده که دریک قسمت آن میخوانیم:

خبر آمد که مظهر از جهان رفت
نوای دوستان در آسمان رفت
فقان بلبلان روی گلشن
شده خاموش آن سرو روان رفت
بگریید ای مسلمانان بگریید
که آن خوشخوان بزم عارفان رفت
زجمع عاشقان بزم خوبان
مگر فرهاد نامی ازمیان رفت
زگلزار نبی یک برگ دیگر
شده پرپر به خاک استان رفت
به بزم خانقاه گویی خموشیست
که آن شوریده حال صوفیان رفت
یادداشت:

به روز جمعه مبارک 22 ثور سالجاری ساعت 9:30 صبح الی 12 بجه روز راجع به یادشخصیت صوفیانه و بزرگ میر فخر الدین آغا یک مجلس بزرگ در خانقاه پهلوان شهر کهنه کابل با ابتکار مولانا صیقل و دیگر دوستان میر فخر الدین آغا برگزار شده بود و یاد سالگرد 71 سالگی آنرا کردند به روح مرحومی دعا فرستادند.

خداوندا ببخشا فخرالدین را
که نامش جمله را اندر زبان رفت

قریشی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha