روزنامه اصلاح

استاد دانش: طالبان باید اصل جمهوریت را پذیرفته و از طریق انتخابات و رأی مردم اهداف سیاسی شان را دنبال کنند

استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز پنجشبنه در همایش اعلام نتایج مسابقه کتابخوانی تحت نام« بخشی از اولین دانشگاه و آخرین پیامبر» و “تقدیر از خدمات علمی و فرهنگی استاد دانش” که درحضور صدها تن در غرب کابل برگزار شده بود، راجع به برخی از مسایل سیاسی کشور و همچنین اهمیت فعالیت های علمی و فرهنگی در جامعه سخنرانی ‌کرد.

وی نخست میلاد کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه را به شرکت کنندگان این همایش تبریک گفته و برگزاری این همایش را گامی در جهت گسترش فعالیت های عملی و فرهنگی، تشویق و ترغیب جوانان به کسب دانش و توسعه فرهنگ مطالعه عنوان کرده و برحمایت از دست اندرکاران چنین برنامه های فرهنگی تأکید کرد.

استاد دانش اما راجع به مسایل سیاسی کشور به نقش حیاتی و سازنده‌ی پروسه انتخابات به عنوان رکن اصلی دموکراسی ویگانه بستر مناسب برای ثبات سیاسی در کشور تأکید ورزید و گفت: انتخابات تمثیل کننده ارادۀ مردم و یگانه پروسه مهم ملی است که ضامن ثبات و توسعه سیاسی در کشور می‌گردد. به گفتۀ معاون رئیس جمهور، صلح واقعی از طریق انتخابات به دست می آید و با این پروسه دستاوردهای نزدیک به دو دهۀ گذشته نیز حفظ می‌گردد.

معاون رئیس جمهور از گروه طالبان به عنوان مخالفان نظام سیاسی کشور نیز خواست که اگر به صلح باور دارند، باید دست از افراط گرایی برداشته و خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند. وی گفت که گروه طالبان باید اصل جمهوریت را پذیرفته و با سهم گرفتن در پروسه انتخابات اگر مردم پذیرفتند؛ قدرت را از مجرای مشروع آن بدست گیرند.

استاد دانش راجع به زمزمه های مبنی بر طرح حکومت مؤقت یا حکومت سرپرست گفت: این گونه طرح‌ها یکبار دیگر افغانستان را به بحران می برد. وی با این پرسش که طراحان سیاسی حکومت مؤقت یا سرپرست با توجه به این همه اختلافات سیاسی که دارند چگونه به توافق خواهند رسید؛ گفت که این گونه طرح‌ها عملی نیست.

وی گفت: تنها راه تأمین ثبات در کشور برگزاری انتخابات و به وجود آمدن یک حکومت متعهد به اصلاحات و ارائه خدمات عمومی به شهروندان کشور است.

به گفتۀ معاون رئیس جمهور، شرایط کنونی می‌طلبد که یک حکومت متعهد، با طرح و برنامه های اجرایی دقیق و سنجیده شده روی کار آید تا از طریق آن با مشکلات چون فساد اداری، بی عدالتی، جنگ و خشونت، جزایر قدرت و دیگر چالش ها مبارزه شود و دراین صورت است که توسعه و ثبات سیاسی درافغانستان ممکن می‌گردد.

وی از شهروندان کشور خواست تا با حضور فعال خود در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو در تعیین سرنوشت پنج سال آینده خویش سهم گیرند.

معاون رئیس جمهور اما در باب اهمیت فعالیت های علمی و فرهنگی، “کتاب” و “قلم” را به عنوان ابزار کسب دانش و معرفت و دو نماد تمدن، پیشرفت و ترقی جوامع انسانی برشمرده گفت که ریشۀ بسیاری از مشکلات و نابسامانی‌ها، عقب ماندگی فرهنگی و بی‌سوادی است. وی از اینکه امروزه بخش اعظم شهروندان کشور اهمیت سواد و ضرورت کسب دانش را درک کرده و در تلاش برای دریافت مدارج بالای علمی گسترده شده است، ابراز خرسندی کرد.

استاد دانش با استناد به آیات قرآن، آموزه های دینی و سیرۀ پیامبر اسلام در اهمیت تحصیل و کسب سواد گفت که نخستین آیات قرآنی که از طرف خداوند به پیامبر اسلام نازل شد، با کلمۀ خواندن و تأکید برآن آغاز شده است. به گفته وی، قرآن نیز دو نام اصلی دارد؛ “قرآن” و “کتاب” یعنی خواندن و نوشتن و این نام یک امر تصادفی نیست؛ بلکه بیانگر تأکید به خواندن و نوشتن به عنوان دو کلید اصلی پیشرفت جامعه بشری است.

وی از منظر سیرۀ پیامبر اسلام نیز گفت که در مکتب پیامبر و دستورات او برای کسب دانش و آموختن سواد هیچگونه مرز جنسیتی، زمانی و سنی معیار نیست و با توجه به این آموزۀ بزرگ دینی است که یک حرکت امید بخش برای تعلیم و تحصیل نسل جوان کشور آغاز شده است.

وی گفت: امروز ۹٫۲ میلیون متعلم در مکاتب حضور دارند و این آمار نسبت به چند سال قبل و به خصوص زمان رژیم گروه طالبان که حدود یک میلیون متعلم در سراسر کشور وجود داشت، هرگز قابل مقایسه نیست.

استاد دانش در بخشی دیگری از سخنانش با اشاره به یکصدمین سالروز استرداد استقلال کشور گفت: شایسته است که از این مناسبت به عنوان تلاش در جهت ادامه اصلاحات به صورت گسترده تجلیل شود؛ زیرا امان الله خان تنها زمامدار سیاسی کشور بود که علاوه برکسب استقلال افغانستان اصلاحات ثمربخشی را در همه عرصه ها روی دست گرفت و اکنون باید اصلاحات ناتمام امان الله خان به اتمام برسد.

دراین همایش بیانیه انجمن روشنگرایان افغانستان نیز به عنوان یکی از برگزار کنندگان همایش فوق به خوانش گرفته شد که در آن ضمن تشریح اهداف برگزاری مسابقه کتابخوانی، از نقش معاون رئیس به عنوان یکی از اعضای رهبری حکومت در زمینه های علمی و فرهنگی تقدیر شد.

همچنین آقای حسن زاده رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان به عنوان یکی دیگر از نهادهای برگزار کننده این همایش، حضور استاد دانش را در آن محفل، ارج گذاشتن به تلاش های علمی و فرهنگی و توجه به آینده نسل جوان کشور خواند و گفت: این برنامه ها و همچنین توجه بزرگان و رهبران سیاسی به امور فرهنگی کمک می‌کند تا ما در آینده شاهد درخشش نیروهای انسانی تحصیل کرده در کشور باشیم.

دراین همایش حاجی محمد مهدی یار، یکی از متنفذان قومی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور معاون رئیس جمهور در همایش، از نقش وی درعرصۀ سیاست به عنوان مدیر توانمند و کاردان سیاسی یاد کرده و از کار کردهای معاون رئیس جمهور در زمینه های مختلف به خصوص در عرصه های سیاسی، علمی و فرهنگی به نیکی یاد کرد.

وی ضمن اعلام حمایت همه جانبه از استاد دانش گفت: استاد دانش از معدود چهره های سیاسی کشور است که برای وحدت و انسجام درونی مردم و تعامل سازنده با چهره های سیاسی دیگر اقوام تلاش های فراوان کرده و نیز سعی می‌کند در رهبری حکومت افغانستان، نحوۀ مدیریت و حکومتداری را آنچنانکه شایسته یک رهبرسیاسی است به پیش ببرد.

در ختم این همایش معاون رئیس جمهور از سوی برگزار کنندگان محفل مورد تقدیر قرار گرفته و نیز جوایز اختصاص یافته به سه تن از برندگان مسابقه کتابخوانی توسط معاون رئیس جمهور توزیع شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید