روزنامه اصلاح

۱۶واقعه‌ی مثبت کرونا در افغانستان؛ ویروس کرونا شوخی‌بردار نیست و باید جدی گرفته شود

واقعات مثبت ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش است. بر اساس آخرین آمار رسمی، شمار واقعات مثبت این ویروس در افغانستان به ۱۶واقعه رسیده است. روز گذشته وزارت صحت عامه اعلام کرد که ۵مورد جدید کرونا در افغانستان ثبت گردیده که چهار مورد آن در ولایت هرات و یک مورد آن در ولایت دایکندی تثبیت گردیده است. با ثبت موارد جدید، شمار کلی واقعات مثبت این ویروس در کشور به ۱۶ مورد رسید که از این میان ۱۰مورد در ولایت هرات، ۳مورد در ولایت سمنگان، یک مورد در ولایت بلخ، ، یک مورد در ولایت کاپیسا و یک مورد دیگر در ولایت دایکندی ثبت شده است. به احتمال زیاد، در روزهای آینده شمار موارد مثبت این بیماری افزایش خواهد یافت. زیرا این احتمال و نگرانی وجود دارد که افراد زیادی در کشور وجود داشته باشند که با این ویروس آغشته و ناقل آن باشند؛ اما به مراکز درمانی مراجعه نکرده و تست کرونا نداده باشند. با وجود اینکه شمار موارد مثبت کرونا در افغانستان روز تا روز افزایش می‌یابد، مرزهای غربی کشور بر روی مهاجرانی که از ایران بازگشت می‌کنند، باز است. روزانه هزاران تن از مهاجران کشور از طریق مرزهای هرات و نیمروز وارد کشور شده و پس از یک آزمایش اولیه، به ولایت‌های مختلف کشور پراکنده می‌شوند. بر اساس معلومات وزارت صحت‌عامه و مسئولان محلی در هرات، تمامی موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان، از ایران برگشته و یا با افراد برگشته از آن کشور در تماس بوده اند. پس از شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران،هزاران تن از مهاجران و کارگران افغان از آن کشور برگشتند و یاهم برگشتانده شده اند. وزارت امور مهاجراین می گوید که تنها در دو روز هفته‌ی گذشته، ۴۵هزار مهاجر از طریق مرزهای هرات و نیمروز به کشور برگشتند. برگشت این همه مهاجر به یکبارگی و عدم موجودیت امکانات لازم در مرزها برای آزمایش و یا قرنطین کردن آنان، افغانستان را در معرض خطر شیوع این بیماری قرار داده است. به ویژه این‌که این مهاجران در یک شهر یا ولایت ساکن نمی‌شوند و با ورود به مرزها، در سراسر کشور براکنده شده و می‌توانند ناقل ویروس کرونا در ولایات، شهرها و روستاهای کشور شوند. با این‌همه، اگر تدابیر پیش‌گیرانه و وقایوی از همین اکنون تشدید نشود، احتمال این وجود دارد که وضعیت از کنترول بیرون شده و افغانستان به کانون ویروس کرونا پس از ایران مبدل شود.

اقدامات حکومت و نارضایتی  مسئولان محلی؛ حکومت افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا، ۲۵ میلیون دالر را اختصاص داده است. ۱۵ میلیون دالر به گونه‌ی مستقیم و ۱۰ میلیون دالر دیگر به طور احتیاطی در اختیار وزارت صحت عامه قرار داده شده است. در کنار آن، حکومت افغانستان فیصله کرده که سال جدید تعلیمی و تحصیلی یک ماه دیرتر آغاز شود. بر اساس فیصله‌ی حکومت، درس‌ها در تمامی مکاتب و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، به تاریخ ۳۱ حمل آغاز می‌شود. در کنار آن، تمامی برنامه‌های ورزشی، جشن نوروز و مراسم‌ عروسی و ختم و اجتماعات مردمی ممنوع قرار داده شده است. وزارت صحت عامه مراکزی را برای بستری ساختن مبتلایان به بیماری کرونا در مرکز و برخی ولایات از جمله هرات، ننگرهار  و بلخ ایجاد کرده است. تیم‌های صحی وزارت صحت‌عامه، در مرزها و میدان‌های هوایی بین‌المللی کشور توظیف گردیده اند تا کسانی که از بیرون کشور وارد می‌شوند را آزمایش کرونا کنند.

اما با تمام این‌ها مردم و مسئولان محلی شماری از ولایات از اقداماتی که تا اکنون انجام شده، رضایت ندارند. با وجود اینکه حکومت هزینه‌ی هنگفتی را برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داده است، اما مسئولان محلی در هرات می‌گویند که تاکنون یک افغانی هم از این مدرک به این ولایت نرسیده است. والی هرات روز شنبه در یک نشست مشترک خبری با معین وزارت صحت عامه، گفت که وزارت صحت عامه تاهنوز هیچ بودجه‌ای به این ولایت برای پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا نفرستاده است. عبدالقیوم رحیمی والی هرات گفت که اگر بودجه، نرسد، فاجعه‌ی بزرگی در راه خواهد بود. با وجود اینکه هرات در معرض همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد و از طرف دیگر، روزانه هزاران نفر مشکوک به ویروس کرونا وارد این ولایت می‌شود، اما بیروکراسی در ادارات دولتی افغانستان سبب شده که پس از نزدیک به دوهفته از اختصاص بودجه برای مبارزه با کرونا، یک افغانی هم به ولایت هرات فرستاده نشود تا برنامه‌های پیشگیرانه و وقایوی تشدید گردد. از اینرو وضعیت رو به اضطرار و خطرناکی که در هرات حاکم است، ایجاب این را می‌کند که هرچه زودتر بودجه‌‌ی اختصاص داده شده به این ولایت فرستاده شود و تدابیر پیشگیرانه در هرات و دیگر ولایات مرزی به ویژه ولایات نیمروز و فراه تشدید شود.

تشدید برنامه‌های آگاهی‌دهی عامه؛

یکی از راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا، آگاهی‌دهی عامه است. تا هنوز آنچنانی که باید به مردم در  مورد خطر ویروس کرونا آگاهی داده می‌شد، نشده است. تاهنوز شبکه‌های اجتماعی در روند آگاهی‌دهی عامه پیش قدم بوده اند. اما رسانه‌های دیداری و شنیداری که نفوذ و تأثیرگذاری زیادی در جامعه دارند، تلاش چندانی در این راستا نکرده اند. رسانه‌های دیداری و شنیداری باید در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی پیرامون ویروس کرونا و راه‌های جلوگیری و پیشگیری از آن پیش قدم شوند. در کنار آن، وزارت حج و اوقاف باید وارد عمل شده و مردم را از طریق مساجد و مراکز دینی و مذهبی از خطر شیوع ویروس کرونا آگاه سازد. از آنجایی که بخش بزرگ جمعیت کشور، مردمان مذهبی و عقیدتی هستند، خطر و تهدید ویروس کرونا را جدی ندانسته و آنرا تبلیغات«کفار» می‌دانند که به باور آنان عقیده مسلمانان را خراب می‌کند. هنوزهم مردمان زیادی در کشور به این باور اند که ویروس کرونا روی افراد
« باایمان» تأثیر ندارد و به باور آنان غیرمسلمانان را مصاب و ازبین می‌برد. همین اکنون که ویروس کرونا به یک اپیدمی جهانی مبدل شده و کشورهای بزرگ جهان را ازپا انداخته و واقعات مثبت آن در کشور ما هم یکی پی دیگر ثبت می‌شود، مردم افغانستان بی‌خیال و بدون هیچ دعدغه و نگرانی و بی‌اینکه توصیه‌ها و دستورالعمل‌های صحی را رعایت کنند، مشغول کار و زندگی شان هستند. در میان جمعیتی که در شهرها در رفت و آمد و کار و زندگی هستند، افراد بسیار کمی هستند که ماسک می‌زنند و توصیه‌های صحی را رعایت می‌کنند. محافل خوشی و غم و برنامه‌های  تفریحی هنوزهم مثل سابق ادامه دارد. از طرف شب اکثر هوتل‌های مجلل کابل پر جمع و جوش است و مراسم عروسی و شرینی خوری برپا می‌کنند. زیرا هنوز بی‌باوری به تهدید و خطر ویروس کرونا در میان مردم وجود دارد. از اینرو وزارت  حج و اوقاف باید در کنار رسانه‌ها دست به کار شده و از طریق ملاامامان و خطیب‌های مساجد به مردم آگاهی داده و تفهیم کند که ویروس کرونا شوخی‌بردار نیست و نه ربطی به دین، مذهب و عقیده دارد. ویروس کرونا افراد مسلمان و غیرمسلمان، باعقیده و بی‌عقیده را به گونه‌ی یکسان هدف قرار داده و مصاب می‌کند.

به مردم باید فهمانده شود که حکومت عربستان سعودی، درهای خانه‌ی کعبه که قبله‌ی مسلمانان است را به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا، بر روی مردم و زایران مسدود کرده است. ویروس کرونا در شهر قم که یکی از شهرهای مذهبی ایران است، هزاران تن را مصاب کرده و صدها نفر را به کام مرگ کشانیده است. از اینرو باید خطر بیماری کرونا جدی گرفته شود.

اتخاذ تدابیر احتیاطی؛

تدابیر احتیاطی برای مقابله با کرونا باید تشدید شود. یکی از تدابیر این است که مواد غذایی، دارو و دیگر اقلامی که کاربرد روزانه دارد، در کشور موجود باشد تا مردم هنگام ضرورت به آن دسترسی داشته باشند. همین اکنون به دلیل شیوع کرونا در جهان، شهرها و مغازه‌های کشورهای پیشرفته‌ی جهان به شمول ایالات متحده‌ی امریکا، آلمان، هالند و ایتالیا با کمبود مواد اولیه رو برو شده اند. تصاویر و ویدیوهایی که از کشورهای اروپایی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، نشان می‌دهد که حتا مردم با کمبود کاغذ تشناب رو برو شده اند. مردم تلاش می‌کنند مواد غذایی و مواد اولیه‌ی مورد نیاز شان را به گونه‌ی عمده و فراوان از مغازه‌های خریداری کنند تا اگر وضعیت به حالت قرنطینه برود، با کمبود غذا و مواد مورد نیاز دچار نشوند. خطر کمبود مواد غذایی و اقلام اولیه در افغانستان که یک کشور عمدتاً وارداتی است و اکثر اقلام مورد نیاز مردم از بیرون از کشور وارد می‌شود، وجود دارد. همین اکنون ازبیکستان مرزهایش را برای مدت نامعلوم بر روی رفت و آمد با افغانستان بسته است. تنها واگون‌های و وسایط باربری اجازه‌ی تردد دارند. پاکستان هم گذرگاه اسپین بولدک را بسته است. با توجه به افزایش موارد مثبت کرونا در افغانستان، ممکن کشورهای منطقه تمامی مرزهای شان را بر روی افغانستان ببندند و حتا تصمیم بگیرند صادرات و واردات با افغانستان را متوقف کنند. از اینرو نیاز است از همین اکنون واردات اقلام مورد ضرورت به کشور بیشتر شود. آرد، روغن و دارو از نیازهای اولیه‌ا‌ی است که باید از قبل به گونه‌ی کافی مهیا باشد. در چنین وضعیتی، تاجران و وارد کنندگان نباید دست به احتکار و یا گران فروشی بزنند. هم اکنون هم قیمت‌ها در بازارهای کشور به گونه‌ی سرسام آوری بلند رفته است. اگر خدای نخواسته ویروس کرونا در افغانستان همه‌گیر شود، فاجعه‌ی بزرگی رخ خواهد داد و پیش از اینکه کرونا مردم را از بین ببرد، کمبود و نبود مواد غذایی مردم را خواهد کشت. از اینرو باید تدابیر احتیاطی تشدید شده و مواد اولیه مورد نیاز به گونه‌ی کافی در کشور ذخیره شود.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید