روزنامه اصلاح

یونیسف: روزانه ۹ کودک در افغانستان کـشته و زخمی می‌شـونـد

ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با نشر گزارشی در مورد وضعیت کودکان افغان، گفته است که به دلیل جنگ در افغانستان، به گونۀ اوسط روزانه ۹ کودک کشته و زخمی می‌شوند.

بربنیاد این گزارش که روز سه شنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ قوس) نشر شده، به دلیل جنگ در میان سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ میلادی، شش هزار و ۵۰۰ کودک کشته شده و ۱۵هزار کودک دیگر مجروح شدند.

در گزارش آمده است: “بسیاری از کودکانی که از جنگ رو در رو میان جناح‌های درگیر فرار کرده اند، هنوز هم تاثیر خشونت را بر زندگی روزمره شان احساس می‌کنند“. یونیسف گفته است که در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۶۲حمله به مکاتب، مراکز صحی و کارمندان این بخش‌ها صورت گرفته است.

یونیسف، ۴۴ رویدادی را ثبت کرده که به دلیل اقدامات گروه‌های مخالف مسلح حکومت، کمک‌های بشری به افراد نیازمند نرسیده است.

در این گزارش به نقل هینریتا فور، رییس ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد آمده است: “روزمره کودکان افغان، خانواده‌های شان و باشندگان محل از این جنگ وحشتناک رنج می‌برند“. آقای فور گفته است که کودکان افغان در وضعیت جنگی رشد می‌کنند، مکتب می‌روند، کار می‌کنند و آیندۀ شان را می‌سازند. در گزارش یونیسف آمده که حملات انتحاری و انفجار و مواد انفجاری جاسازی شده، بیشترین تلفات را به کودکان وارد کرده و همین دو مورد در نه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، عامل ۴۲ درصد تلفات غیرنظامیان بوده است.

همچنان یونیسف گفته است که حملات هوایی نظامیان افغان و طرفداران آنان درجریان سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۳۶ نفر را کشته و به همین شمار غیرنظامیان را مجروح ساخته اند. به گفته یونیسف، در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، در یک حمله هوایی به یک منزل مسکونی در هلمند، ۲۳ غیرنظامی به شمول ده کودک کشته شدند. بربنیاد گزارش ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، سال ۲۰۱۹ میلادی یکی از سال‌های مرگبار برای کودکان افغان بوده است. بربنیاد گزارش یونیسف، در جریان سال گذشته، ۹۲۷ کودک در جنگ کشته شده و دو هزار ۱۳۵ تن مجروح شده اند. بر اساس این گزارش ۵۰ درصد تلفات در هشت ولایت به شمول کابل، ننگرهار، پکتیار، هلمند، کندهار صورت گرفته است.

یونیسف گفته در مناطق شهری از هر پنج کودک، یک کودک به مکتب نمی‌رود. در بخش صحت کودکان نیز یونیسف گفته که دو میلیون کودک افغان به سو تغذیه مزمن دچار اند. یونیسف از طرف‌های درگیر خواسته که برای حفاظت از زندگی کودکان اقدامات جدی را روی دست گیرند و برای فراهم سازی زمینۀ آموزش، آب پاک و تامین حفظ الصحه برای کودکان کار کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید