روزنامه اصلاح

یادبود از هفتمین سالروز شهادت شهید صلح استاد برهان‌الدین ربانی

 ازهفتمین سالروز شهادت پروفیسوراستاد برهان الدین ربانی اولین رئیس دولت اسلامی افغانستان، رهبرجهاد و مقاومت و شهید راه صلح، با حضور چهره های سیاسی، جهادی و بزرگان کشور یادبود به عمل امد .

در این مراسم، سخنرانان از خلاقیت، رهبری و تاثیرگذاری شهید صلح برجهاد  مقاومت و روند صلح در کشور یاد کردند و استاد ربانی را مصلح و وصل کننده ملت افغانستان خواندند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان در پیام خود که  توسط سریراحمد برمک مشاور ریاست جمهوری قرائت شد از استاد ربانی به عنوان مردی یاد کرد که برای فلاح و رستگاری کشور تلاش کرد و نیت نیک و والایی داشت.

رئیس جمهور غنی در پیام خود گفته است که  استاد پروفیسور برهان‌الدین ربانی مرد جهاد ومتعهد به منافع  ملی افغانستان بود؛ ما بسیاری شخصیت ها را از دست دادیم، اما استاد را در راه رسیدن به صلح از دست دادیم و نیز استاد ربانی کسی بود که برای همه افراد جامعه نیت نیک داشت.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‌ی کشور دراین همایش در رابطه به شخصیت و کارنامه های پروفیسور برهان الدین ربانی شهید صلح صحبت کرده گفت که یاد آوری از شهدا و خاطرات آنها وظیفه‌ی دینی ما است و شهدای که وظیفه‌ی خود را در راه خدا و مردم انجام داده اند، همیشه در اذهان مردم جاویدانه می باشند.

رئیس اجرائیه افزود که شخصیت شهید استاد ربانی در تاریخ کشور شخصیت تاثیر گذاراست، آرزوی همیشگی او رسیدن  کشور و مردم به صلح و آرامش پایدار بود و با این آرزو ونیت زندگی کرد و در این راه به شهادت رسید.

داکترعبدالله عبدالله تصریح کرد آرزوی شهدای ما ازیک طرف تحقق صلح پایدار درکشور و ازسوی دیگر تعیین سرنوشت آینده  مردم ازطریق انتخابات است .

او یاد آور شد کمیسیون مستقل انتخابات فیصله کرده  تا نظر به خواست  احزاب وجریان های سیاسی در روز انتخابات از سیستم بایومترک برای رای دهنده گان استفاده نماید.

داکترعبدلله عبدالله یک باردیگرتاکید کرد که دوام حکومت  وحدت ملی تا زمان انتخابات است و تلاش برای برگزاری انتخابات و تامین شفافیت این  روند  دو اولویت کاری این حکومت است .

صلاح الدین ربانی، وزیرامور خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت استاد شهید ربانی نیم قرن برای مردم  و اهداف تعالی مبارزه کرد و آرزوی وی رسیدن به عدالت اجتماعی  بود .

وزیر امور خارجه افزود، استاد شهید همان گونه که جهاد و مقاومت را رهبری نمود پس از آن برای تامین عدالت اجتماعی استاده گی کرد.

حاجی محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه در مورد شخصیت شهید راه صلح صحبت نموده گفت که استاد ربانی از جمله‌ی شخصیت های کم نظیر در افغانستان بود ونیز یک شخصیت بین المللی بود که همیشه به صلح فکر میکرد .

عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی افغانستان و صدیقه بلخی، از سخنرانان دیگر این محفل بودند که درمورد زندگینامه، دانش، کارنامه ها و نقش استاد ربانی در رهبری جهاد و مقاومت و روند صلح صحبت کردند و او را رهبر خلاق و تاثیرگذار نامیدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید