روزنامه اصلاح

گوش طالبان به شنیدن درخواست‌های صلح‌جویانه بدهکار نیست

حکومت افغانستان از گروه طالبان خواسته حملات تهاجمی خود را که اخیراً برخلاف انتظار و روحیۀ مذاکرات صلح در شماری از ولایات به ویژه ولایات هلمند آغاز گردیده، متوقف کند. صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور در یک پیام کوتاه ویدیویی گفته است که تشدید خشونت ها از سوی گروه طالبان سبب تضعیف روند صلح و افزایش بی باوری ها نسبت به به برایند مذاکرات جاری دوحه می شود. آقای صدیقی گفته است که دولت افغانستان خواستار توقف فوری خشونت ها از سوی گروه طالبان است. هفتۀ گذشته جنگجویان مربوط به گروه طالبان در یک رشته حملات تهاجمی تلاش کردند شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و بخش های دیگر این ولایت را از کنترول نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بیرون کنند. اما تلاش طالبان برای تصرف شهر لشکرگاه و مناطق دیگر هلمند با شکست مواجه شد. طالبان با متحمل شدن تلفات سنگین از حومه های شهر لشکرگاه عقب رانده شدند، اما درگیری ها در بخش هایی از ولایت هلمند هنوز ادامه دارد.
حملات تهاجمی طالبان بر ولایت هلمند از سوی ایالات متحدۀ امریکا، ناتو و بسیاری از کشورهای ذیدخل در پروسۀ صلح افغانستان محکوم گردید. زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان، جنرال اسکات میلر فرماندۀ عمومی نیروهای ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو خواستار توقف فوری جنگ شده و از طالبان خواستند روی گفتگوهای صلح تمرکز کنند. ایالات متحده امریکا و ناتو پیش از این هم بارها از طالبان خواسته بودند که میزان جنگ و خشونت را به گونۀ قابل ملاحظه کاهش دهند. اما طالبان به هیچ یک از این درخواست ها تکمین نکرده و فضای جنگ، خشونت و کشتار را همچنان جاری نگهداشته اند. طالبان حتا به درخواست دولت افغانستان و جامعۀ جهانی مبنی بر برقراری آتش بس بشردوستانه در جریان مذاکرات صلح پاسخ رد دادند و گفتند پیش از رسیدن به یک توافق صلح، هیچ نیازی برای برقراری آتش بس وجود ندارد. به نظر می رسد گوش طالبان به شنیدن درخواست های صلح جویانه بدهکار نیست. تقاضاهای متعدد از طالبان مبنی بر کاهش یا توقف جنگ و خشونت و برقراری آتش بس تاهنوز نتوانسته در موضع طالبان کوچک ترین تغییر به میان آورد. طالبان درخواست ها و تقاضاهای صلح طلبانۀ حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی را نوعی تضرع به حساب آورده،
بیش‌تر از پیش تشجیع شده و به شدت حملات شان افزوده اند. در تازه ترین مورد روز گذشته انفجار یک موتر بمب گذاری شده در ولایت غور، جان چندین غیرنظامی را گرفت و ده ها تن دیگر را زخمی ساخت. این انفجار درحالی صورت گرفت که طرف های ذیدخل در روند صلح افغانستان خواستار توقف فوری جنگ و خشونت از سوی طالبان شده اند. اما با وجود این همه تقاضاها برای توقف جنگ و خشونت، طالبان دامنۀ جنگ را گسترش و میزان خشونت ها را افزایش داده اند. با این وصف نیاز است سیاست های دولت افغانستان و شرکای بین المللی آن به ویژه ایالات متحده امریکا در برابر طالبان تغییر کند. بدون بازنگری و تغییر سیاست و نوع تعامل با طالبان، نه جنگ و خشونت پایان می یابد و نه هم پروسۀ صلح نتیجه می دهد. طالبان باید وادار به آتش بس و توقف جنگ و خشونت شوند. رهبران طالبان باید مجبور ساخته شوند تا از فضای جنگ و خشونت عبور کرده و فعالیت های شان را روی پروسۀ صلح متمرکز سازند. تا زمانی که طالبان به برقراری آتش بس و توقف کامل خشونت ها موافقت نکرده و جنگ و خشونت را عملاً متوقف نکنند، فشارهای سیاسی و نظامی علیه این گروه باید ادامه یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید