روزنامه اصلاح

گفـتگوهای صـلح در چارچوب برنامه‎ی حـکومت افغانستان انجـام شـود

ششمین دور گفت‎وگوهای هیئت مذاکره کننده‎ی ایالات متحده‎ی امریکا به رهبری زلمی‎خلیل‎زاد نماینده‎ی ویژه‎ی وزارت امور خارجه‎ی این کشور در امر پیش‎برد روند صلح افغانستان و نمایندگان گروه طالبان طی روزهای آینده در شهر دوحه‎ی کشور شاهی قطر برگزار می‎شود. در پنج دوره قبلی این سلسله نشست‎ها بنا به آنچه که مقامات امریکایی و از جمله سفیر این کشور در کابل به رسانه‎ها گفته گفت‎وگوها روی دو موضوع استوار بوده است؛ خروج نیروهای خارجی از افغانستان و حصول اطمینان از این‎که از جغرافیای افغانستان علیه هیچ کشوری و به خصوص ایالات متحده‎ی امریکا در آینده کدام تهدیدی متوجه نخواهد شد، بر اساس این گفته‎ها  گفت‎وگوها روی چگونه‎گی ادغام طالبان در نظام افغانستان و مباحثات در خصوص آینده‎ی افغانستان در این نشست‎ها مطرح نبوده است و قرار است در آینده‎ی نزدیک گفت‎وگوهای بین‎الافغانی آغاز یافته، روی موضوعات یاده شده بحث و گفت‎وگو صورت بگیرد. چیزی که تقریباً حیثیت یک گفتمان را به خود گرفته و هر یک از جریانات و احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و…، حتا در داخل افغانستان از آن سخن می‎زنند و می‎گویند که در خصوص تعیین سرنوشت آینده کشور هر چه زودتر گفت‎وگوی بین‎الافغانی آغاز گردد.

گر چه تا هنوز از گفت‎وگوی بین‎الافغانی تعریف واحدی ارایه نشده؛ اما لازم است تأکید شود که گفت‎وگوی بین‎الافغانی در محور دولت افغانستان باید صورت گیرد. دولت افغانستان من حیث نماینده مشروع مردم افغانستان در محور این گفت‎وگوها باید قرار داشته باشد، زیرا از آن‎جا که دولت افغانستان به حیث نماینده‎ی مردم افغانستان هم مشروعیت ملی و هم بین‎المللی دارد در حقیقت دارای حق انحصاری بر هر نوع تلاش و فعالیتی که برای تعیین و رقم زدن سرنوشت مردم و کشور افغانستان صورت می‎گیرد می‎باشد. امروز افغانستان دارای نظام مشروع و قانونی است که مطابق قواعد حاکم بر روابط و مناسبات جوامع انسانی از نوع حق مالکیت در خصوص مسایل مربوط به تعیین سرنوشت کشور و مردم خود برخوردار است.

ایجاب می‎کند که گفت‎وگوهای صلح که اینک به مرحله‎ی حساسی رسیده باید در محور دولت افغانستان گشتانده شده و با محوریت دولت افغانستان انجام شود. چیزی‎که روز دوشنبه‎ی هفته‎ی جاری نماینده خاص سازمان ملل‎متحد نیز بر آن تأکید نمود. تادامیچی یاماماتو، نماینده‎ی خاص سازمان‎‎ملل‎متحد در امور افغانستان در دیداری با محمدسرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهوری با تأکید به مالکیت انحصاری دولت افغانستان بر روند صلح گفت: همه‎ی تلاش‎های مرتبط به پروسه‎ی صلح باید در چارچوب برنامه‎ی دولت افغانستان تنظیم گردد و جامعه‎ی جهانی از موقف دولت و مردم افغانستان در این پروسه حمایت نماید. نماینده‎ی خاص سازمان‎ملل‎متحد اعلام موقف حکومت در پروسه‎ی کابل، آتش‎بس سال گذشته، نشست علما در کابل، اندونیزیا و عربستان سعودی را ابتکارات اثرگذار و تسهیل کننده‎ی حکومت برای پروسه‎ی صلح خوانده افزود:  سازمان‎ملل تأکید دارد که نقش محوری دولت و مالکیت مردم افغانستان در پروسه‎ی صلح حفظ شود.

دولت افغانستان نقشه‎ی راه و برنامه‎ی جامعی را در نشست بروکسل ارایه نمود و پس از آن اقدام به تشکیل یک هیئت مذاکره کننده و پس از آن بورد مشورتی صلح با اشتراک رهبران جهادی، بزرگان قومی، رهبران احزاب سیاسی و شخصیت‎های علمی و فرهنگی نمود تا گفت‎وگوهای صلح زیر نظر و با مشوره‎ی آن‎ها به پیش برده شود، در حال حاضر حکومت سرگرم رأی‎زنی و مشوره با بزرگان افغانستان است تا تغییرات لازم را در هر دو ساختار یاد شده آورده و به اصطلاح یک هیئت مذاکره کننده‎ی فراگیر را شکل بدهد. دولت افغانستان شورای عالی صلح را مؤظف ساخته تا یک نشست بزرگ با اشتراک دو هزار و پنجصد تن از بزرگان افغانستان، رهبران احزاب و جریانات سیاسی، نهادهای مختلف فعال در عرصه‎ی حیات ملی نهادهای شامل در دولت افغانستان و… در نهم ماه ثور برگزار نمایید که روی مسایل مرتبط به پروسه‎ی صلح، اولویت‎های مردم افغانستان در زمینه‎ی مذاکره و گفت‎وگوهای صلح و دستآوردها و ارزش‎های که حیثیت خطوط قرمز را برای مردم افغانستان دارد و لازم است که باید حفظ شود و… بحث نموده و یک راهکار روشنی را برای روند صلح افغانستان مطرح بسازند.

با این وصف می‎بینیم که دولت افغانستان برای پروسه‎ی صلح برنامه دارد و در ادامه‎ی تلاش‎های بی‎وقفه و دوام‎دار و مؤثری که در گذشته انجام داده هم‎چنان در پی به نتیجه رساندن پروسه‎ی صلح است. با این ویژه‎گی که دولت افغانستان در پی صلحی است که گذرا نباشد و به یک جنگ دیگر منجر نشود. صلح پایدار، سراسری و دایمی. ایجاب می‎کند که دولت افغانستان در محور گفت‎وگوهای صلح قرار گرفته و پروسه‎ی صلح با محوریت و تحت مالکیت دولت افغانستان به پیش برده شود، زیرا نظر به مباحث و مطالبی که فوقاً به آن اشاره کردیم دولت افغانستان تنها نماینده‎ی مشروع و قانونی مردم افغانستان و دارای حق انحصاری بر هر فرایندی است که به تعیین سرنوشت کشور و مردم افغانستان مربوط می‎شود. لذا این گفت‎وگوها در چارچوب برنامه‎ی حکومت افغانستان باید انجام شود تا در صورت رسیدن به یک قیصله‎ی نهایی و شکل گیری تعهداتی بتواند ضمانت اجرایی داشته باشد و عملی شده بتواند و از سوی دیگر با قرار داشتن دولت در محور مذاکرات و گفت‎وگوها از آن‎چه به عنوان ضرورت حفظ دستآوردها و ارزش‎ها یاد می‎شود نیز اطمینان حاصل شود و ما بار دیگر به گذشته بر نگردیم و با حفظ موقعیت موجود به سوی آینده و فردای روشن‎تری گام بگذاریم، فردای روشنی که در سایه‎ی صلح میسر خواهد گردید.

ممکن است شما دوست داشته باشید