روزنامه اصلاح

گذرگاه‌های تورخم و اسپین بولدک به گونه‌ی مؤقتی باز می‌شود

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که قرار است گذرگاه‌های تورخم و اسپین بولدک را تا دو روز دیگر به گونۀ موقت و یک طرفه به روی شهروندان افغان باز کند.
وزارت خارجه پاکستان روز شنبه چهارم اپریل (۱۶ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک – چمن برای مدت سه روز از تاریخ “ششم تا نهم” اپریل باز خواهد بود.
در اعلامیه آمده است که «این تصمیم بشردوستانه به درخواست حکومت افغانستان صورت گرفته است تا شماری از افغان‌های که در پاکستان حضور دارند بتوانند به کشور شان برگردند».
عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان نیز گفته است که این گذرگاه‌ها به گونه یک طرفه باز خواهند شد و همه روزه از هر گذرگاه زمینه عبور تا ۱۰۰۰ نفر مساعد خواهد شد.
پس از گستر شیوع کروناویروس، پاکستان تمامی گذرگاه‌های خود را در اوایل ماه گذشتۀ میلادی به شمول تورخم، سپین بولدک – چمن، غلام‌خان، دندپتان و انگور اده را به روی هرگونه رفت و آمد مسدود کرد.
شماری از شهروندان افغان از گیرماندن سایر افغان‌های که برای مقاصد صحی به پاکستان رفته بودند، به صدای امریکا گفته اند که در وضعیت بد اقتصادی به سر می‌برند.
پیش از این وزارت مالیه افغانستان گفته بود که پس از تلاش‌های زیاد و گفتگو با مقام‌های پاکستانی، آنان تنها گذرگاه سپین بولدک – چمن را به روی تجارت باز کردند.
عمران خان، صدر اعظم پاکستان دو هفته قبل در صفحۀ تویترش نگاشته بود که با وجود نگرانی‌ها از شیوع کروناویروس وی دستور بازگشایی گذرگاه سپین بولدک – چمن را داده و کشورش متعهد به حمایت از مردم افغانستان است.
بر اساس آخرین معلومات وزارت صحت افغانستان شمار واقعات مثبت کروناویروس تا روز جمعه در کشور به ۲۹۹ رسیده و هفت نفر به اثر مبتلاشدن به این ویروس جان باخته اند.
این وزارت همچنان گفته است که شمار واقعات مثبت این ویروس به دلیل وارد شدن آن به مرحله گردش در افغانستان در حال افزایش است و مردم باید برای جلوگیری و مبارزه با آن بسیچ شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید