روزنامه اصلاح

کمیسیون مستقل انتخابات: نامزدان در جـریان پیـکارهای انتخاباتی مطابق قانون عمل کنند

قرار است امروز یکشنبه(۶ اسد ۱۳۹۸) کمپین‌های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان رسماً آغاز شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته است تا بر اساس اصول و لایحه‌ی مصارف مبارزات انتخاباتی عمل کنند. در این انتخابات به شمول محمد اشرف غنی رئیس جمهور و داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، ۱۸ تن نامزد شده‌اند.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون می‌گوید، همه‌ی نامزدان باید در مبارزات انتخاباتی شان از منابع واضح استفاده کنند، منابع خارجی نباید داشته باشند، باید دارایی‌های شان را در کمیسیون ثبت کنند و حساب‌های بانکی واضح داشته باشند.

به نقل از رادیو آزادی، عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون می گوید: “خواهش ما از همه‌ی نامزدان ریاست جمهوری این است که مطابق طرزالعمل‌ها، لوایح، قانون اساسی و قانون انتخابات عمل کنند. حامیان و کسانی‌که در تیم‌های انتخاباتی شان کار می‌کنند، باید اصول و فرهنگ شهر نشینی را مراعات کنند تا در کارزارهای انتخاباتی شان از نصب بنرها، پوسترها و سایر موادی که برای جلب حمایت مردم دارند، در محلاتی‌که باعث بی نظمی و از بین بردن زیبایی و صفایی شهر شود، اجتناب کنند.”

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روز جمعه(۴ اسد) در اجلاس (بیست و ششم جولای) شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز که به وضعیت افغانستان اختصاص یافته بود، یکی از نکات اساسی بحث‌ها بود.

امینه محمد معاون سرمنشی سازمان ملل متحد که تازه از کابل به نیویارک برگشته است به اجلاس شورای امنیت این سازمان گفت، افغانستان به تأمین صلح و امنیت اقتصادی شدیداً نیاز دارد.

وی افزود: “در ۱۸ سال گذشته پیشرفت‌های مهم در افغانستان صورت گرفته است. انتخابات خیلی مهم در ماه سپتامبر صورت میگیرد. رؤسای کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی افغانستان هر دو زنان اند.”

اما به گفته امینه محمد، وضعیت در مناطق تحت کنترول طالبان نگران کننده‌است.

در این اجلاس شورای امنیت، روزمری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح گفت، فراهم آوری امکانات یکسان برای همه‌ی نامزدان برای یک انتخابات با اعتبار خیلی مهم است.

خانم دیکارلو گفت: “ما از همه‌ی نامزدان و اطراف ذیدخل توقع داریم تا در زمینه‌ی اعتبار انتخابات مسئولیت شان را ادا کنند. سرنوشت موفقیت انتخابات افغانستان در دست رهبران سیاسی این کشور است. انتخابات با اعتبار به رئیس جمهور جدید صلاحیت می‌دهد تا همه‌ی مردم را در پروسه صلح یکجا سازد.”

روزمری دیکارلو از کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی افغانستان نیز خواست تا مردم افغانستان را از جزئیات این پروسه مطلع نگهدارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید