روزنامه اصلاح

کمیسیون مستقل انتخابات: تا یک ماه دیگر حدود ۹میلیون برگه‌ی رأی‌دهی چاپ می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که برگه‌های رای‌دهی انتخابات پارلمانی، از سوی اعضای این کمیسیون تائید شده و برای چاپ به تمویل کنندگان مالی پروسه انتخابات سپرده شده است.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که اوراق رای‌دهی مطابق به تعداد رأی دهندگان آماده شده و در خارج از کشور به چاپ می‌رسد.

بربنیاد آمار کمیسیون مستقل انتخابات، نزدیک به نُه میلیون واجد شرایط رأی‌دهی برای شرکت در انتخابات پیش‌رو، ثبت نام کرده اند.

آقای هاشمی گفت: “چاپ اوراق رای‌دهی در ظرف یک ماه مکمل خواهد شد و دوباره پس به افغانستان آورده خواهد شد“.

  آقای هاشمی به صدای امریکا گفته هنوز مشخص نیست که برگه‌های رای‌دهی در کدام کشور به چاپ برسد؛ اما گفته می‌شود برگه‌های رای‌دهی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی سال ۲۰۱۴ در امارات متحده عربی به چاپ رسیده بود.

این در حالیست که شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی، فهرست رای دهندگان را نمی‌پذیرند و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواسته اند که ثبت نام رای دهندگان بار دیگر با استفاده از سیستم بایومتریک صورت گیرد. آنان هدف از این خواست شان را تأمین شفافیت انتخابات می‌خوانند. اما با توجه به نگرانی احزاب و ائتلاف‌های سیاسی، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته (۳۱ اسد) به والیان و مسؤولان محلی دستور داده است که کتب اساس تذکره‌های توزیع شده را از ولسوالی‌ها به مراکز ولایات و پس از آن در جریان سه روز از طریق هوا به کابل انتقال دهند. ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رییس جمهور این دستور را برای حفظ شفافیت و تسریع روند انتخابات داده است.

باز شدن دفاتر کمیسیون انتخابات؛  شماری از افراد حذف شده از فهرست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه از (۲۲ سرطان) به این‌سو، دروازه دفاتر کمیسیون انتخابات را در کابل و هفت ولایت دیگر بسته اند.

این افراد معترض که به اتهامات مختلف از فهرست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی حذف شده اند، خواستار درج نام‌های شان در این فهرست اند. اما آقای هاشمی می گوید که در مورد باز شدن دفاتر کمیسیون انتخابات، مذاکره و مشوره در سطوح مختلف جریان دارد و امیدوارند که در آغاز هفته پیش‌رو، دفاتر این کمیسیون باز گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید