روزنامه اصلاح

کمیسیون مستقل انتخابات: ائتلاف بزرگ ملی به هدف ضربه‌زدن به روند انتخابات، اسناد جعلی را فاش کرده است

کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به نشر اسناد جعلی از سوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان می‌گوید که این اسناد بی وقت و به هدف ضربه زدن به روند انتخابات منتشر شده است.

 محمد آجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، روز یکشنبه ۱۱ سنبله در یک نشست خبری در مورد نشر اسناد جعلی مربوط به روند ثبت نام رای دهندگان گفت که فاش کردن این اسناد جعلی بی وقت است و به نفع یک روند ملی نیست.

ائتلاف بزرگ ملی روز شنبه۱۰سنبله هزاران تذکره جعلی را که در روند ثبت نام رای دهندگان ثبت شده بود و نیز بسته‌های برچسب ثبت نام را که به گفته این ائتلاف در اختیار افراد و اشخاص قرار گرفته بوده‌اند را فاش کرد.

برخی شناسنامه‌های ثبت نام شده، بنام‌های برخی مقام‌های عالی رتبه‌ی دولتی صادر شده بودند که اکثراً کُنده و اساس ندارند. ائتلاف بزرگ ملی ادعا دارد که حتا بنام یک فرد تا ۲۰ شناسنامه‌ی‌ جعلی صادر شده و برچسپ خورده است.

با این وجود، آقای صیاد می‌گوید که در مورد عرضه‌ی برچسب‌های روند ثبت نام رای دهندگان به افراد و اشخاص غیر مسؤول کمیسیون انتخابات جوابگو است؛ ولی در مورد شناسنامه‌های جعلی اداره‌ی ثبت احوال نفوس جوابگو است و کمیسیون در این مورد مسؤولیت ندارد.

او گفت: “۶۰ کتاب برچسب ثبت نام رای دهندگان که در ۱۶ ولایت مفقود شده یا سوخته و یا هم طالبان به زور گرفته اند، احتمالاً اسناد منتشر شده جزو این کتاب‌ها باشد؛ بجای که این اسناد در وقتش با کمیسیون شریک می‌شد متاسفانه از طریق رسانه‌ها به نماش گذاشته شد.”

او تاکید کرد که اگر این اسناد همین اکنون نیز با کمیسیون شریک شود، کمیسیون ابتدا اصلی بودن و جعلی بودن آن را ثابت می‌کند و بعداً افراد مسؤول را شناسایی کرده به نهادهای عدلی  و قضایی معرفی خواهند کرد.

آقای صیاد تاکید کرد که کمیسیون انتخابات تلاش می‌کند تا انتخابات شفاف و عادلانه را برگزار کند.

از سویی هم، سید حفیظ الله- هاشمی سخنگو و عضو کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفت که کمیسیون انتخابات به منظور تامین شفافیت در روند ثبت نام رای دهندگان، بانک معلوماتی را ایجاد کرده که در آن مشخصات تمام کتاب‌های ثبت نام رای دهندگان درج بوده و اسناد مفقود شده قابل رد یابی و ابطال می‌باشد.

به گفته‌ی او، کمیسیون انتخابات تا هنوز ۲۵ جلد کتاب مفقود شده‌ی برچسپ ثبت نام رأی دهندگان را تشخیص و از روند خارج کرده است.

او تاکید کرد که فهرست نهایی ثبت نام رأی دهندگان تا چند روز دیگر تکمیل شده و جهت شفافیت به مردم افغانستان اعلام خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انتخابات تأکید کرد که این کمیسیون از جریان های سیاسی توقع دارد تا مردم را برای شرکت در انتخابات ترغیب کنند؛ ولی نشر اسناد در مقطع حساس کنونی به معنای “سبوتاژ کردن روند انتخابات است، اینکه احزاب راه بدیل را تقویت می بخشد خود جای سوال است.”

این در حالی است که پیش از این نیز شکایت هایی زیادی در مورد تقلب در روند ثبت نام رای دهندگان مطرح شده؛ ولی تا هنوز هیچ بررسی در زمینه انجام نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید