روزنامه اصلاح

کمیسیون حقوق بشر حمله‌ی انتحاری در دروازه ورودی  پوهنتون کابل را جنایت جنگی خواند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حمله‌ی انتحاری در مقابل دروازه ورودی پوهنتون کابل را محکوم کرده و آن را جنایت جنگی خوانده است.

به نقل از خبرگزاری جمهور؛ در اعلامیه‌ی کمیسیون حقوق بشر آمده:” این کمیسیون تلفات ملکی ناشی از حمله مهاجم انتحاری و انفجار موتر بمب به درب ورودی دانشگاه کابل را که به اثر آن تعدادی از مردم ملکی (۸ کشته و ۳۳ زخمی )کشته و زخمی شده اند محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی می‌نماید.”

اعلامیه افزوده:”آسیب رساندن به مردم ملکی مخصوصاً اطفال نقض صریح حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه بین‌المللی، قوانین نافذه کشور و احکام دین مقدس اسلام بوده و مصداق جرایم جنگی می‌باشد.”

کمیسیون حقوق بشر از دولت افغانستان خصوصاً نیروهای امنیتی و دفاعی خواسته که در تامین امنیت شهروندان تلاش بیشتر نموده و عاملین چنین قضایا را دستگیر نمایند تا مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

در اعلامیه تاکید شده که کمیسیون از مخالفین مسلح دولت افغانستان نیز جدا می‌خواهد که به افراد ملکی آسیب وارد ننموده، به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آن را به صورت همه جانبه رعایت و عملی سازند.

گفتنی است که حوالی ساعت ۸:۰۰ صبح روز جمعه (۲۸ سرطان) مهاجم انتحاری سوار بر موتر نوع کرولا در مقابل ورودی پوهنتون کابل در مربوطات حوزه سوم امنیتی شهر کابل مواد همراهش را منفجر کرد. براساس معلومات مقام‌های امنیتی، در این رویداد تروریستی دستکم ۸ نفر کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شدند.

این انفجار زمانی رخ داد که قرار بود امتحان کانکور داوطلبان “ستاژ قضا” و “شورای طبی” در پوهنتون کابل برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید