روزنامه اصلاح

کمیسیون حقوق بشر: امریکا و بریتانیا باید تخطی‌های جنگی نظامیان‌شان در افغانستان را بررسی کنند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی دارند از جمله امریکا و بریتانیا می‌خواهد که احتمال تخطی‌‌های جنگی نیروهای‌شان را در این کشور بررسی کنند.
این کمیسیون روزپنج‌شنبه، ۲۹ عقرب با نشر خبرنامه‌یی گفته است که پس از تثبیت موضوع ارتکاب تخطی‌های جنگی از سوی نیروهای ویژۀ آسترالیایی در افغانستان، احتمال می‌رود که تخطی‌های بیشتر جنگی از سوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان صورت گرفته باشد.
این خبرنامه می‌افزاید که رسانه‌های افغانستان و شماری از نهادهای حقوق بشری هرازگاهی از ارتکاب موارد نقض حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی از سوی نیروهای نظامی مستقر در افغانستان گزارش تهیه کرده‌اند، اما تاکنون به این گزارش‌ها پاسخ داده نشده است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این خبرنامه از کشورهایی که در جریان نوزده سال گذشته در افغانستان حضور نظامی داشته‌اند به ویژه امریکا و بریتانیا می‌خواهد که احتمال ارتکاب جنایت‌های جنگی و تخطی از قوانین جنگ و بشردوستانۀ بین‌المللی را از سوی نیروهای‌شان در افغانستان بررسی کنند.
بخشی از این خبرنامه به گزارش بازرس ویژۀ نیروهای دفاعی آسترالیا مبنی بر قتل ۳۹ شهروند ملکی و بی‌گناه افغانستان توسط نوزده سرباز نیروهای ویژۀ این کشور در زمان مأموریت‌شان در افغانستان اشاره دارد. بر اساس این خبرنامه، دولت آسترالیا باید این سربازان را مجازات کند.
کمیسیون حقوق بشر در این خبرنامه خاطرنشان می‌سازد که دولت آسترالیا ضمن مجازات سربازان نیروهای ویژۀ این کشور که عاملان قتل شهروندان بی‌گناه افغانستان شناخته شده‌اند، باید به خواست بازمانده‌گان قربانیان این رویداد نیز توجه کند و بنایی برای یادبود از این قربانیان اعمار کند.
گفتنی است که پروندۀ تخطی‌های جنگی نیروهای ویژۀ آسترالیایی در زمان مأموریت‌شان در افغانستان از سال ۲۰۱۳ میلادی به این‌سو از سوی یک قاضی آسترالیایی باز شده است. این پرونده اما اکنون پس از هفت سال نهایی شده است و نشان می‌دهد که دست‌کم نوزده سرباز نیروهای ویژۀ آسترالیایی مرتکب قتل‌های غیرقانونی شده‌اند. دولت آسترالیا وعده سپرده است که این سربازان مجازات خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید