روزنامه اصلاح

کمیسیون تدارکات ملی ۲۱ پروژه به ارزش ۱.۸ میلیارد افغانی را منظور کرد

در نشست تدارکات ملی تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت افغانستان روز (دوشنبه، ۲۳ ثور) در ارگ ریاست جمهوری، ۲۱ پروژه به ارزش بیش از ۱.۸ میلیارد افغانی منظور گردید.

این پروژه‌ها، شامل اعمار ۶.۵ کیلومتر سرک آسفالت در منطقهٔ علی آباد ولسوالی نهر شاهی ولایت بلخ، سرک پارک صنعتی به طول ۲ کیلومتر در پلچرخی کابل، اعمار شبکه آبرسانی مرکز ولایت بادغیس، اعمار محبس ولایت قندهار و پروژه تهیه و تدارک ۶۵ قلم تجهیزات قلبی در دانشگاه طبی کابل می‌گردد.

همچنان در نشست تدارکارت ملی پس از بررسی، قرارداد تهیه ۸۰ هزار لیتر تیل پطرول و ۱۲۰ هزار تیل دیزل برای بخش ثبت احوال نفوس، اداره ملی احصائیه و معلومات، پروژه تهیه و تدارک ۲۴ عدد لایسنس به پشتنی بانک مربوط وزارت مالیه و قرارداد امور باقی‌ماندهٔ پروژه ترمیم و تحکیم اساسی قصر دارالامان نیز منظور شد.

همچنان، قرارداد امکان سنجی و مطالعات تخنیکی میدان هوایی ولایت ننگرهار و درخواست تجدید صلاحیت‌های مالی کمیسیون مستقل انتخابات نیز منظور گردید و به اداره هوانوردی ملکی وظیفه سپرده شد که موضوع بودجه میدان هوایی را با وزارت مالیه بررسی کند.

در این نشست، طرح ریاست اقلام عام اداره تدارکات ملی برای تهیهٔ دو نوع واکسین مورد ضرورت حجاج افغانستان در سال ۹۸ در پرنسیپ تأیید شد و وزارت صحت عامه موظف گردید که در این زمینه اقدام کند.

طرح اداره تنظیم نفت و گاز در مورد چگونگی دریافت نفت و گاز مایع از کشورهای همسایه و منطقه و وزارت مالیه چگونگی تطبیق پروژه تهیه اسکنر‌های کلان کارگو را در جلسه مطرح کردند. در هردو مورد کمیسیون تدارکات ملی هدایات لازم را داد.

وزارت احیات و انکشاف دهات درخواست فسخ قرارداد پروژهٔ اعمار و بازسازی ۱۷ کیلومتر سرک آسفالت در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر و عقد مجدد آن با شرکت محلی را در جلسه مطرح کرد که از سوی کمیسیون تأیید شد.

کمیسیون تدارکات ملی درخواست اداره هوانوردی ملکی را در باره تحصیل عواید دولت با استفاده از ساحات و تأسیسات سوخت‌رسانی از جانب شرکت نشنل فیول را به بررسی گرفت و هدایت لازم را داد.

در ادامه، وزارت ترانسپورت خواستار تأخیر در پروژه قیرریزی لایه دوم سرک میدان شهر-بامیان به طول ۷۰ کیلومتر و ضخامت ۴ سانتی متر گردید که از سوی کمیسیون تدارکات ملی هدایت لازم داده شد.

کمیسیون تدارکات ملی درخواست تعدیل پروژه‌های تهیه و تدارک تجهیزات شبکه توزیعی برق ولسوالی گرشک هلمند، تهیه و تدارک ترانسفارمرها، پایه‌های کانکریتی و فلزی و وسایل مورد ضرورت ریاست برق کابل و قرارداد ترمیم سرک سالنگ شمالی به طول ۹.۹ کیلومتر را مورد تأیید قرار داد.

طبق آجندا، ریاست سپورت و تربیت بدنی خواستار تمدید میعاد قرارداد پروژه اعمار جمنازیوم ۵۰۰ نفری ولایت ننگرهار شد. پس از بحث، کمیسیون تدارکات ملی به وزارت های مالیه، عدلیه، اقتصاد و اداره تدارکات ملی وظیفه سپرد که موضوع را بررسی کرده و به جلسه بعدی گزارش دهند.

کمیسیون تدارکات ملی درخواست وزارت انرژی و آب در باره مذاکره با کمپنی منتخب پیرامون گزارش ارزیابی تدارک، اکمال و نصب ماشین آلات تولید پایپ‌های پلاستیکی و گزارش ارزیابی پروژه تدارک دیزاین، اکمال و نصب ماشین آلات تولید پایپ‌های فلزی را تأیید کرد.

کمیسیون تدارکات ملی هیأتی را به منظور بررسی پروژه‌های بزرگ که تطبیق آن پیشرفت نداشته و یا متوقف است، تعیین کرد تا مشکلات را به صورت همه جانبه بررسی نمایند.

در نشست کمیسیون تدارکات ملی بر علاوه اعضای آن، ناظرین ملی و بین المللی از جمله کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، کمیسیون مالی و بودجه و اقتصاد ملی ولسی جرگه، دیدبان شفافیت افغانستان و سیگار نیز حضور داشتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید