روزنامه اصلاح

کمیسیون انتخابات: بیـش از ۲٫۵ میلـیون تـن در انتخابات ریاست جمهوری اشـتراک کـرده‌انـد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که بیش از ۲٫۵ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ اعضای رهبری کمیسیون انتخابات، عصر روز سه‌شنبه (۹ میزان) در یک نشست خبری در کابل تاکید کردند که این آمار تخمینی است و تاهنوز نهایی نشده است.

آنان بیان داشتند که سطح مشارکت در ۴۳۸۴ مرکز رای‌دهی در افغانستان دو میلیون و ۵۶۹ هزار و ۵۴۵ نفر بوده است و هنوز آرای ۳۷۲ مرکز رای‌دهی اعلام نشده است.

بر اساس آمار تخمینی که کمیسیون انتخابات ارایه کرده است، بلندترین میزان اشتراک در انتخابات ششم میزان در ولایت کابل و پایین‌ترین میزان اشتراک در ولایت ارزگان بوده است.

آمار ارایه شده از سوی کمیسیون انتخابات نشان می‌دهد که در ولایت کابل ۴۵۸ هزار۵۴۹ نفر اشتراک کرده‌اند اما میزان اشتراک در ولایت ارزگان ۵ هزار ۸۵۶ نفر بوده است.

سید عصمت‌الله مل، معاون کمیسیون انتخابات گفت:” در کل حدود دو میلیون و ۵۶۹ هزار و ۵۴۵ نفر در انتخابات ششم میزان اشتراک کرده‌‌اند که این آمار نهایی نیست بلکه تخمینی می‌باشد.”

مولانا عبدالله عضو کمیسیون انتخابات گفت:” در کل ۴ هزار و ۶۶۹ مرکز در سراسر کشور در روز انتخابات باز بود که از این شمار ۴ هزار و ۴۶۶ مرکز آن دارای رای و ۲۸۵ مرکز آن اصلا اشتراک کننده نداشته و فاقد رای است.”

وی بار دیگر تاکید کرد:” فقط آرای بایومتریک شده در نزد ما مورد اعتبار است و در جریات بررسی‌های آرای فاقد بایومتریک را جدا کرده و شمارش نخواهیم کرد.”

فضل هادی مسلم‌یار رییس مشرانوجرگه، دیروز در نشست عمومی این مجلس تاکید کرد که آرای بدون بایومتریک را با زور بالای کمیسیون انتخابات می‌قبولاند.

مولانا عبدالله در واکنش به این گفته‌های آقای مسلم‌یار گفت:” من فکر نمی‌کنم که یک انسان مسوول چنین حرف را بزند اگر هم زده باشد وظیفه کمیسیون شکایات انتخاباتی است که به آن رسیدگی کند.”

وی بر حفظ استقلالیت کمیسیون انتخابات تاکید کرده گفت:”کمیسیون انتخابات استقلالیت خود را تاهنوز حفظ کرده و بعد از این هم زیر فشاری کسی نخواهد رفت.”

پیش از این هم چندین تکت انتخاباتی بر شمارش آرای بایومتریک شده تاکید کرده بوده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید