روزنامه اصلاح

کمک ۲۳۲ میلیون یورویی اتحادیۀ اروپا برای مبارزه با ویروس کرونا

اتحادیۀ اروپا می گوید که برای تقویت آمادگی جهانی، پیشگیری و مهار ویروس کرونا، یک بستۀ جدید کمک مالی به ارزش ۲۳۲ میلیون یورو را اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه(۶حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که بخشی از این کمک ها به زودترین فرصت به بخش‌های مختلف اختصاص می‌یابد و بقیه آن در ماه‌های آینده فراهم خواهد شد.

بر اساس این اعلامیه، از جمله ۲۳۲ میلیون یورو کمک اتحادیه اروپا، ۱۱۴ میلیون آن برای مجادله با کروناویروس در اختیار سازمان صحی جهان قرار می‌گیرد.

اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که این کشور نیز از این کمک بهره‌مند خواهد شد.

اورسولا ون در لین، رییس کمیسیون اروپا گفته است: “با افزایش روند قضایا، صحت عمومی اولویت شماره یک است، چه باعث افزایش آمادگی در اروپا، چه در چین و چه در جاهای دیگر شود، جامعه جهانی باید با هم همکاری کند”.

از سویی هم یناز لنارشیچ، کمیشنر مدیریت بحران و هماهنگ‌کننده واکنش اضطراری اروپا گفته است که ویروس کرونا جان بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تن را گرفته و اکنون چاره‌ای جز آماده سازی در همه سطوح وجود ندارد.

او گفته است: “بسته کمک‌های جدید ما از سازمان صحی جهان حمایت می‌کند و بودجه را هدف قرار می‌دهد تا کشورهایی که سیستم‌های صحی ضعیف‌تری دارند، عقب نماند. هدف ما مهار شیوع بیماری در سطح جهانی است”.

این در حالی است که ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان به شدت در حال گسترش است. بر اساس آخرین آمارها، تا هنوز رویدادهای مثبت این ویروس در حدود سی کشور جهان به ثبت رسیده است. آمار قربانیان این ویروس در چین از مرز۲۶۰۰تن گذشته و تعداد مبتلایان به بیش از ۷۵۰۰ تن رسیده است. روز دوشنبه همین هفته، نخستین واقعۀ مثبت این ویروس در افغانستان به ثبت رسید. وزارت صحت عامۀ افغانستان برای مبارزه با این ویروس و جلوگیری از شیوع آن خواستار کمک نهادهای بین المللی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید