روزنامه اصلاح

کمک۳۵۰ میلیـون دالـری بانک‌جـهانی به افغانسـتان

تفاهمنامه‌ی ۳۵۰ میلیون دالر کمک بلاعوض بانک جهانی به افغاستان روز گذشته توسط محمدهمایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و شوبهم چوهدری، نماینده‌ی بانک جهانی در افغانستان به امضا رسید.

هدف از این کمک‌ بلاعوض بانک جهانی، حمایت از روند اصلاحات در دولت و کاهش فقر در افغانستان خوانده شده است.

محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه هنگام امضای این تفاهمنامه گفت پول کمک شده از سوی این بانک با در نظرداشت اولویت‌ها و به گونه مؤثر هزینه خواهد شد.

او افزود:“ارزش این کمک را می‌توانیم به چند بخش تقسیم کنیم؛ نخست این‌که از حکومت حمایت صورت می‌گیرد، دوم این‌که این کمک‌ها چه اندازه می‌تواند برای کاهش فقر، پیشرفت اقتصادی و مدیریت بهتر مالی هزینه گردد.”

آقای قیومی می‌گوید، این پول کمک شده از طریق بودجه‌ی ملی افغانستان با در نظرداشت نیازهای مردم به گونه‌ی شفاف به مصرف خواهد رسید.

پیش از این بانک جهانی در اعلامیه‌ای گفته بود که بیشتر از نیم جمعیت افغانستان در سطح پائین فقر زنده‌گی می‌کنند و به اقدامات جدی در این زمینه نیاز است.

از سوی دیگر، اداره‌ی احصائیه‌ی مرکزی افغانستان نیز در گزارش ۱۳۹۵ خورشیدی‌اش که در ماه ثور سال روان نشر شد، نگاشته بود که سطح بی‌کاری در کشور ۲۴ درصد و سطح فقر به ۵۴ درصد بلند رفته است.

در گزارش این اداره همچنان آمده بود که سطح فقر در افغانستان از ۳۸ درصد به ۵۴ درصد بلند رفته است و ۴۴ درصد افغان‌ها مصئونیت غذایی ندارند.

در همین حال، نماینده‌ی بانک جهانی هنگام امضای تفاهمنامه از مقام‌های افغان خواست تا پول‌های کمک شده را در جاهایی هزینه کنند که نیاز افغانان را مرفوع سازد.

او افزود:“ما برای پیشرفت در افغانستان به کمک‌های بیشتر نیاز داریم، تلاش ما بر این است که افغانستان به پیشرفت‌های کلیدی برسد، خواست من از وزیر مالیه و دیگر مقام‌های افغان این است که پول کمک شده را برای بهبود زنده‌گی مردم و به گونه تأثیرگذار هزینه کنند.”

اما با این همه، سید قیاس سیدی یکی از کارشناسان اقتصادی می‌گوید اگر کمک‌های جهان برای افغانستان به‌گونه‌ی شفاف و عادلانه مصرف شود، بی‌کاری و فقر در افغانستان کاهش یافته و در اقتصاد این کشور بهبود خواهد آمد.

ممکن است شما دوست داشته باشید