روزنامه اصلاح

کـابل؛ شـهری بـدون پـارکـینگ

وقتی در کابل می‌خواهید از موتر شخصی استفاده کنید نخستین پرسشی که به ذهنتان می‌رسد این است، زمانی که به مقصد رسیدید کجا باید پارک کنید؟ ترافیک درآنجا چگونه خواهد بود؟ شاید بار‌ها ناخود آگاه موتر ‌تان را کنار جاده‌‌ای پارک کرده و برای رسیدگی به کارهای روزانه رفته و باعث راه بندان درمحل شده‌اید.

در کابل و بخصوص شهرهای بزرگ افغانستان رانندگان کمتر مطلع هستند که موترهای شان را کجا پارک کنند. در کنار جاده و گاهی در محل‌های که توقف ممنوع است موتر را پارک می‌کنند و برای ساعت‌ها به دنبال کارهای روزمره می‌روند.

افزایش شمار وسایط و تردد آنان در سطح شهر کابل ترافیک سنگین را در شهر کابل در پی‌دارد و افراد زیاد هستند که ساعت‌ها در راه بندان گیر مانده و با کارهای روزمره خود به سر وقت نمی‌رسند.

در کنار آن بسته کردن برخی جاده‌ها توسط مقام‌های دولتی به دلیل نگرانی امنیتی و آسفالت نبودن جاده‌های درون شهری نیز باعث ایجاد ترافیک سنگین در شهر کابل می‌شود.

سید حسن، راننده تکسی در شهر کابل که موتر خود را در کنار جاده مزدحم شهر متوقف کرده، می‌گوید اینجا پارک کردم تا مسافر گیرم بیاید.

این توقف او باعث ایجاد راه بندان شده و مسیر را بر چندین موتر دیگر نیز بسته است که پی‌هم به دلیل پارک کردن بیجا او هارن می‌زنند.

او در جوابم گفت: اینجا موترم را توقف دادم تا مسافر سوار کنم، پارکینگ وجود ندارد، دیدم دیگران که ایستاه کردند من هم توقف کردم تا مسافر سوار کنم، من علاقه ندارم تا راه‌بندان ایجاد کنم اما از سر ناگزیری است.

او اعتراض دارد که در کابل ایستگاه مشخص وجود ندارد تا رانندگان بتوانند آنجا برود و مسافر بگیرند.

شیرمحمد، راننده دیگر در شهر کابل می‌گوید که رانندگی در شهر کابل دشوار است.

او با اشاره به اینکه رانندگان قانون راهنمایی و رانندگی را مراعات نمی‌کنند، افزود: راننده‌ها بدون در نظر گرفتن قانون رانندگی موتر شانرا در میان جاده‌ها پارک می‌کنند. راه بندانی را که باعث می‌شود، توجه ندارند.

کابل شاید از محدود پایتخت‌های جهان باشد که پارکینگ مناسب برای توقف موترها در داخل شهر ندارد. هرچند برخی جاده‌ها عرض کافی دارد ولی در این جاده‌ها محلی برای پارک وسایط مشخص نشده‌است.

اداره ترافیک  شهر کابل تاکنون موفق به حل این مشکل نشده‌است.

جنرال محبوب سادات، مدیرعمومی ترافیک شهر کابل می‌گوید: رانندگان به محل پارک موترهای شان در سطح شهر توجه ندارند، با این کار سبب بی‌نظمی سیستم ترافیک می‌شوند.

او درکنار این تخلف رانندگان دستفروشان شهر را نیز مقصر می‌داند و می‌گوید که آنان محل‌های را که برای پارک وسایط اختصاص داده شده اشغال می‌کنند.

اداره امور شهرداری کابل که به یک تیم جوان واگذار شده‌است، وعده داده که مشکل پارکینگ را در کابل حل خواهد کرد.

نظام الدین وحدت، رئیس ناحیه ۱۰ کابل می‌گوید: هرچند حل مشکل دایمی پارکینگ موترها دشوار است اما آنها برنامه دارند تا اولین پارکینگ کنار جاده‌ای را در شهرنو کابل از شفاخانه ایمرجنسی الی چهار راه حاجی یعقوب ایجاد کند و با اجرای آن در نقاط دیگر شهر کابل گسترش دهد.

سهراب صدیقی، مشاور شهرداری کابل در بخش ترافیک شهری می‌گوید که کابل از یک طرف به پارکینگ نیاز دارد و از طرف دیگر محلی برای آن نیست.

آقای صدیقی می‌گوید که در شهرها معمولا دو نوع پارکینگ برای وسایط وجود دارد، پارکینگ حاشیه‌ خیابان ها و غیر حاشیه‌ای.

او می‌افزاید که شهر کابل از نگاه توقف‌گاه حاشیه‌ای مشکل ندارد، جاده‌های شهرعریض است و با خط اندازی می‌توان این مشکل را حل کرد اما مشکل اساسی در شهر کابل ایست‌گاه‌های غیر حاشیه‌ای است که برای آن جای کافی وجود ندارد.

او می‌افزود که در زمان ساخت ساختمان های بلند منزل که توسط شهرداری اجازه ساخت داده شده نیز پارکینگ درنظر گرفته نشده‌است.

ساختمان های بلند منزل که در داخل شهر کابل ساخت شده‌اند، بیشترآنان فاقد پارکینگ هستند. ساکنان این ساختمان ها از جاده‌های اطراف ساختمان استفاده می‌کنند.

آقای صدیقی می‌گوید که شهرداری کابل حالا بلند منزل‌ها را بدون اینکه پارکینگ داشته باشند اجازه ساخت نمی‌دهند.

به گفته او شهرداری از بخش خصوصی نیز خواسته تا در نقاط مرکزی شهر کابل پارکینگ‌های چندین طبقه یی بسازند.

این نوع سرمایه‌گذاری تاکنون در افغانستان تجربه نشده‌است.

براساس آمارارائه شده درکابل بیش از ۵۰۰ هزار موتر رفت و آمد می‌کند. به گفته مسئوولین، شهر کابل برای ۳۰ هزار موتر ساخته شده‌است.

دولت افغانستان حالا تصمیم گرفته برای مدیریت بهتر ترافیک شهر کابل، مدیریت ترافیک کابل را با شهرداری مدغم کند.

تاج‌الدین سروش

ممکن است شما دوست داشته باشید