روزنامه اصلاح

کاهش ۹۸درصدی ابتلا به بیماری ملاریا در افغانستان

مسؤولان وزارت صحت عامه می‌گویند، افغانستان در مرحلۀ محو بیماری ملاریا قرار دارد و ابتلا به این بیماری نسبت به سه سال قبل، ۹۸ درصد کاهش یافته است.

داکتر ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، روز پنج‌شنبه(۱۳سرطان) در نشست «محو ملاریا را من آغاز می‌کنم» در هرات گفت: “جای مسرت است که امروز افغانستان در مرحله محو بیماری ملاریا قرار گرفته و این بیماری نسبت به سه سال قبل ۹۸ درصد کاهش یافته است”.

به گفته وی، درسال گذشته تنها یک واقعه فوتی از اثر این بیماری در سطح کشور گزارش شده است.

این مقام وزارت صحت عامه در ادامه افزود، این وزارت در سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار واقعه ملاریا را کشف و به موقع زیر درمان قرار داده است.

خانم زیور تاکید کرد، امروز واقعات ملاریا در ولایت‌های کندز، جوزجان، فاریاب، هرات، نیمروز و فراه که در گذشته به طور گسترده وجود داشت، به صفر رسیده است.

مسؤولان وزارت صحت عامه می گویند که این وزارت به منظور کنترول، پیش‌گیری و نابودی بیماری ملاریا، برنامه‌های مشخصی مانند توزیع رایگان پشه‌خانه‌های مشبوع شده را در تمام ولسوالی‌های ولایت‌های ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، خوست، پکتیا و ولسوالی سروبی ولایت کابل آغاز کرده و نیز چاپ و توزیع رهنمودهای درمان ملاریا را در پلان استراتژیک سال‌های ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۲ گنجانیده است.

این در حالی است که افغانستان اخیرا شامل شبکه محو ملاریا در کشورهای حوزه جنوب آسیا گردیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید