روزنامه اصلاح

کار ترمیم یک استوپه و حفریات اطراف آن در ولسوالی بگرامی کابل آغاز شد

پوهاند محمد رسول باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، روز گذشته کار پروژۀ ترمیم یک استوپه و حفریات اطراف آن را در لسوالی بگرامی ولایت کابل افتتاح کرد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در مراسم افتتاح کار این استوپه، درحالی که شماری از باشندگان و بزرگان ولسوالی بگرامی و همچنان لعل محمد ولی زاده رییس اقتصاد ولایت کابل نیز حضورداشتند، پوهاند باوری گفت که کاراین پروژه، شامل ترمیم استوپه و حفریات اطراف آن است که آن را ریاست های حفظ و ترمیم آبده های تاریخی و باستانشناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ، به همکاری موسسۀ حفظ میراث های فرهنگی افغان (اچکو)، انجام می دهند.

پوهاند باوری دراین مراسم گفت که یکی از اهداف دولت افغانستان، در جریان کار پروژه های انکشافی، ایجاد زمینۀ کار برای مردم محل است و به بزرگان مردم محل، اطمینان داد که درجریان کاراین پروژه از میان مردم محل کارگران استخدام خواهند شد.

بعد عبدالمتین، رییس شورای قوم محمدخیل ولسوالی بگرامی کابل، به نمایندگی از اهالی آن محل صحبت کرد و از توجه وزارت اطلاعات وفرهنگ در راستای حفاظت از آبده های تاریخی قدردانی کرد.

وی از همکاری مردم محل در زمینۀ حفاظت و نگهداری آبده های تاریخی نیز اطمینان داد.

سپس دیپلوم مهندس عبدالاحد عباسی، رییس حفظ و ترمیم آبده های تاریخی وزارت اطلاعات وفرهنگ و انجنیر حبیب نوری، رییس موسسه حفظ میراث های فرهنگی افغان (اچکو)، در رابطه به کار این پروژه معلومات دادند و گفتند که این استوپه مربوط به قرن های ۵ تا ۷ میلادی است و کار این پروژه در بخش ترمیم استوپه و حفریات اطراف آن، درمدت ۲ سال تکمیل خواهد شد.

 آنان افزودند که کار ترمیم استوپه را انجنیران مسلکی با حفظ اصالت تاریخی آن به پیش می برند و این پروژه را موسسه «الیف» تمویل می کند.

این استوپه در ساحۀ شیوکی، منطقۀ کاریز محمد امین، ولسوالی بگرامی کابل موقعیت دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید