روزنامه اصلاح

کارزارهای انتخاباتی، بازار مطابع خصوصی در کابل را گرم ساخته است

مطابع خصوصى درکابل، با آن که از بلند رفتن قیمت مواد خام چاپ شکایت دارند، اما از درک چاپ اوراق تبلیغاتى نامزدان ولسى جرگه عاید بیشتر داشته اند. این درحالی است که تاکنون هیچ نامزدى فرمایشى به مطابع دولتى نداده است.

به گزارش پژواک، قراراست انتخابات ولسى جرگه تا دوهفته‌ی دیگردر ٢٨ میزان برگزار شود. مبارزات انتخاباتى نامزدان ولسى جرگه در ششم میزان آغاز شده و قرار است تا ٢۵ میزان ادامه پیدا کند.

با آغاز این کمپاین، چهره شهرها به خصوص شهر کابل تغییرکرده و هزاران عکس و پوستر تبلیغاتى نامزدان بر دیوارها، پایه هاى برق و کنار جاده ها نصب شده است.

با این اقدام، کاروبار مطابع خصوصى رونق بیشر یافته است

شفیق الله انصار مالک یکی از مطابع خصوصى در کابل گفت که بازار مطبعه ها نسبت به انتخابات هاى گذشته گرمتر مى باشد.

او افزود: “ما آمادگی حداقل فرمایش ۱۰ تا ۱۵ نامزد را داشتیم؛ اما بیشتر از سی نامزد به ما مراجعه کرد و اوراق تبلیغاتی شان را به ما فرمایش دادند… چهار کارمند جدید در بخش دیزاین و چاپ استخدام کرده ایم.”

وی افزود که ظرفیت فعالیت مطابع در افغانستان، نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است و توانایی پذیرش هر نوع سفارش را دارند.

او مشخص نکرد که چه مقدار عاید داشته است؛ اما گفت: “عواید انتخابات، بعضی اوقات از عواید یک سال ما بیشتر می شود و اگر هر سال یک انتخابات باشد، هیچ کارخانۀ چاپ سقوط نخواهد کرد.”

رحمت الله از کارمندان یکی از مطابع خصوصى دیگر در کابل نیز بدون ارایه‌ی آمار، از بیشتر شدن درآمد مطبعه سخن گفت و افزود که در جریان یک ماه، روزهایی شده است که مطبعه شان تا هشتاد هزار ورق تبلیغاتی و پوستر نامزدان را به سایزهای مختلف چاپ کرده است.

به گفته‌ی او، برخى نامزدان ولایات نیز اوراق و پوسترهاى تبلیغاتى شان را در کابل چاپ مى کنند؛ زیرا در برخى ولایات سهولت هاى چاپ وجود ندارد.

او افزود که هنوز هم فرمایشات وجود دارد؛ اما کم شده، چون مواد خام در بازار چند برابر افزایش یافته است.

وی گفت که کاغذ و دیگر مواد چاب از هند، پاکستان، چین، ایران و برخی کشورهای دیگر وارد می شود.

احمدالله نوری مالک یکی از مطابع خصوصى گفت که این چاپخانه، با آغاز کمپاین نامزدان تا اکنون، بیش از ۵۰ هزار پوستر و لوحه نامزدان را چاپ کرده است.

او گفت: “در همین روزها ما حداقل یک تا چهار هزار متر پوستر چاپ می کنیم، فضل خداوند شهرت کسب کرده ایم، مشتری پیدا کرده ایم.”

به گفته‌ی وی، در انتخابات گذشته بعضی اوراق تبلیغات در خارج از کشور چاپ می شد؛ اما اکنون اکثریت نامزدان آن را در داخل کشور چاپ مى کنند، زیرا امکانات کافى چاپ در کشور وجود دارد.

به گفته‌ی او برخى نامزدان ولایت هاى هم مرز با پاکستان، شعارها و اوراق تبلیغاتى شان را در پاکستان چاپ مى کنند.

او نیز بدون ارایه جزییات گفت که عواید مطبعه اش، از بخش چاپ اوراق تبلیغاتى و پوسترهاى نامزادن بیشتر از حد پیشبینى شده بود.

وی افزود که مواد خام چاپ، بیش از دو برابر شده و قیمت چاپ مواد نیز بلند رفته است

فواد ستانکزی مالک مطبعه‌ی خصوصى دیگر نیز از کاروبار خود در روزهاى کمپاین راضى است و گفت: “هنوز هم فرمایش ها می آیند؛ اما مواد خام در بازار بلند رفته است و قیمتى را که بیست روز پیش از کاندیدان می گرفتیم با قیمتى که حالا تمام می شود، نامزدان حاضر نیستند با این قیمت اوراق تبلیغاتی شان را به چاپ برسانند. “

وی نیز از بلند رفتن قیمت مواد خام چاپ شکایت کرد.

شمارى ازمالکان مطابع خصوصى، درحالى از درک چاپ اوراق تبلیغاتى نامزدان ولسى جرگه درجریان مبارزات انتخاباتى عواید بیشتر به دست آورده اند که تاکنون هیچ نامزدى فرمایشى به مطابع دولتى نداده است.

محمد صابر سخا معاون مالی ریاست عمومى مطابع آزادی (دولتى) گفت که تا به حال، هیچ نامزدی به خاطر چاپ اوراق تبلیغاتی به این ریاست مراجعه نکرده است.

او افزود که این مطبعه با داشتن ماشین آلات پیشرفته، ظرفیت چاپ هر نوع اوراق تبلیغاتی دارد؛ اما به دلیلى که مواد خام را در داخل کشور به قیمت نسبتا بلندتر خریدراى مى کند، نمى تواند با مطبعه هاى خصوصى رقابت کند.

موصوف خاطر نشان کرد که نامزدان به دلیلى به این ریاست فرمایش چاپ مواد را نمى دهند که قیمت چاپ در این مطبعه نسبت به مطابع خصوصى، بلندتر تمام مى شود.

وی گفت که این ریاست، به دلیل نداشتن بودجه کافى نمى تواند مواد خام چاپ را از بیرون کشور وارد کند  تا با مطابع خصوصى رقابت کرده بتواند.

وی افزود که نه تنها نامزدان، بل ادارات دولتی نیز اوراق مورد ضرورت شان را در مطبعه هاى خصوصی چاپ مى کنند.

به گفته او، این در حالى است که رئیس جمهور هدایت داده است که ادارات دولتی، اوراق شان را از طریق مطابع آزادی به چاپ برسانند.

موصوف گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت امور خارجه، در کُل ۱۹۳ میلیون افغانی از این اداره مقروض اند و اگر این پول را پرداخت مى کردند، مطابع آزادى مى توانست مواد خام را از بیرون وارد و به قیمت بازار، اوراق تبلیغاتى نامزدان را چاپ کند

ممکن است شما دوست داشته باشید