روزنامه اصلاح

کابل شهری با بیشترین میزان جرایم جنایی

 میزان وقوع جرایم جنایی در شهر کابل همچنان نگران کننده گفته می شود. قتل، اختطاف، سرقت مسلحانه ویا دزدی وسایط یا منازل شهروندان همواره سرخط خبرها بوده است. بر اساس گزارش ها در جریان دو روز گذشته، دستکم چند قتل در مربوطات حوزه های هشت، سیزده و هژده‌ی امنیتی شهر کابل اتفاق افتاده است. ذبیح الله یک منسوب امنیتی در ساحه‌ی ریشخور در حالی به قتل رسیده که خانواده‌ی او به رسانه ها گفته، نه با کسی دشمنی شخصی داشته و نه عضویت کدام جریان سیاسی را داشته است.

  از دیدگاه مردم تنها باند های جنایتکاری که علی الاکثر دست به ارتکاب جرایم سازمان یافته می زنند عامل نا امنی و وقوع جرایم جنایی نیستند؛ بلکه دامنه‌ی لیست جنایتکاران وعاملان این تعداد جرایم خیلی طولانی وهر زمانی گسترده تر از پیش میباشد. چنانکه عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متنوعی در روی دادن واقعات جنایی دخیل می باشد. به عنوان نمونه خصومت های خانواده گی و همچنان موجودیت فساد در ابعاد مختلف و از جمله فساد در ادارات وگسترش فرهنگ معافیت از مجازات از بستر های اجتماعی، پخش و نشر فیلم ها و سریال های پولیسی وجنایی و…، از جمله‌ی عوامل فرهنگی و فقر دامن گستر از عوامل اقتصادی این گونه وقایع جنایی در شهر ها واز جمله پایتخت می باشد.

   موجودیت بی شمار اسلحه نزد افراد غیر مسوول و دسترسی آسان اشخاص و افراد به اسلحه و حمایت افراد زورمند از اشخاص خلاف ورز و قانون گریزو…، از دیگر عوامل وقوع جرایم جنایی در شهر ها واز جمله پایتخت است. این همه باعث گردیده که این اشخاص به سادگی و بدون ترس و هراس دست به قتل ویا کار های خلاف دیگر بزنند.

  هر چه باشد اما شهروندان از شهر کابل به عنوان شهری با بیشترین میزان جرم وجنایت یاد می کنند. پولیس کابل هم تأیید می‌کند که رویدادهای جنایی در این شهر روی‌ می‌دهد، اما می‌گوید برای جلوگیری از جرایم جنایی تلاش‌ها افزایش یافته است. فردوس فرامرز، سخنگوی قوماندانی امنیه‌ی پولیس کابل به رسانه ها گفته است که : ” بیشتر از پانزده باند سازمان‌ یافته و جنایی در مدت پنج ماه گذشته منهدم شده است. فعلاً افراد به شکل انفرادی مرتکب جرایم می‌ شوند. ما در صدد شناسایی و بازداشت آنها هستیم، اما جرایم هنوز وجود دارد. نگرانی مردم محسوس است. ما تلاش داریم که نگرانی مردم برطرف و وضعیت امنیتی بهتر شود”. آقای فرامرز افزوده است که: برای جلوگیری از جرایم جنایی در محلات خارج از برنامه‌ ریزی‌ شهری کارمندان حوزه‌های امنیتی از ساعت ۴ تا ۱۰ صبح و از ساعت ۴ تا ۱۱ شب توظیف شده اند.

   شهروندان با استقبال از تلاش های بی وقفه‌ی پولیس برای تامین امنیت شهر کابل وکوشش برای به دام انداختن جنایتکاران و متلاشی کردن باند های جنایت پیشه و دستگیری مجرمان؛ آنچه تا اکنون از دستاورد های پولیس بر شمرده می شود را کافی نمی دانند و خواهان اقدامات بیشتر و موثر تر می باشند. اقداماتی که بتواند میزان جرم و جنایت را به اندکترین میزان ممکن کاهش دهد. میزان مصئونیت شهروندان را به بیشترین حد ممکن ار تقا دهد. چنانکه مردم توقع دارند در مشارکت با سایر نهادهای شامل دولت در راستای ریشه کن کردن فساد از ادارات، پایان دادن به فرهنگ مجازات، چاره سازی برای ختم حمایت زور مندان از جنایتکاران، گرد آوری اسلحه از نزد افراد مسلح غیر مسوول و مجادله در برابر عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جرم و جنایت نیز اقدامات مقتضی و موثر انجام شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید