روزنامه اصلاح

چگونگی برخورد با خانواده‌های قربانیان و بهبودیافتگان کرونا

با افزایش بیماری کووید-۱۹ در کشور ما، ضرورت‌ ایجاب می‌کند که بیشتر متوجه برخوردهای خویش با مبتلایان و خانواده های قربانیان باشیم. ازنظر روانشناسان، افزایش پیام‌های تسلیت در شبکه‌های اجتماعی، افشاسازی تصاویر و هویت افراد قربانی شده، به روحیه مردم صدمه زده و داغ بازماندگان را تازه‌تر می‌سازد. حتی شاید یکی از فامیل‌های افراد فوت‌شده در کشورهای خارجی باشد و خبر مرگ عزیزانشان را از طریق فیس‌بوک باخبر شوند که بسیار تأثیر منفی دارد و حتی در برخی موارد سکته کرده‌اند. از طرف دیگر، استفاده از تجارب و آموخته‌های قهرمانان میدان مبارزه با کرونا و صحت یافتگان، بسیار مهم، حیاتی، ارزان و مؤثر است. این کار مارا در شناسایی علائم، راه‌های جلوگیری و تداوی کرونا به‌شدت کمک می‌کند.

در این مقاله با استفاده از دیدگاه متخصصان و کارشناسان، نحوه برخورد با بازماندگان قربانیان کرونا و افرادی که صحت یاب شده‌اند، به بررسی گرفته می‌شود. هدف این مقاله، آگاهی دادن به خانواده‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در نحوه برخورد و مواجهه‌شان با قربانیان و نجات‌یافتگان کرونا است.

الف- نجات‌یافتگان؛

بهبود یافتگان کرونا باید تجربه های شان را با دیگران شریک کنند و مردم هم باید از تجربه های مثبت آنان در زمان ابتلا به کرونا استفاده کنند. این تجربه ها می تواند چند طریق همگانی شود.

۱-شبکه‌های اجتماعی: شریک ساخته‌شدن تجارب بهبودیافتگان از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است؛ چه توسط خود فرد باشد یا دوستانش، باید آنچه را که در زمان قرنطینه، تشخیص کرونا، جلوگیری و تداوی آن بکار گرفته، باید از طریق انترنت و فیس‌بوک در دسترس همگان قرار دهند. معلومات باید با تمام جزئیات، ساده و دقیق باشد تا فهم آن برای همگان آسان باشد. ازآنجایی‌که بیشتر افراد سواد خواندن و نوشتن را دارند و بیشتر مردم به فیس‌بوک دسترسی دارند، این اقدام بسیار مؤثر واقع می‌شود.

۲- رادیو و تلویزیون: کسانی که کرونا را شکست داده‌اند، باید تجارب و راهکارهایشان از طریق رادیو و تلویزیون‌های کشور نشر شود تا دیگران بتوانند از آن استفاده کنند. به گفته داکتر نظیر متخصص داخله عمومی، ازآنجایی‌که ویژگی‌ها، علائم، راه‌های جلوگیری، وقایه و تداوی کرونا یکسان است، شریک ساخته‌شدن تجارب افراد بهبودیافته خیلی در کنترل این بیماری و جلوگیری از آن کمک می‌کند. مجری‌ها و تهیه‌کنندگان برنامه‌های رسانه‌های تصویری و شنیداری، باید یک بخش از برنامه‌ها و گزارش‌های خویش را به نشر تجارب بهبودیافتگان به شکل حضوری یا از طریق تلفون و اسکایب اختصاص بدهند.

۳- روزنامه‌ها: روزنامه‌های کشور نیز با تحلیل و تفسیر بیشتر موضوعات، در همگانی ساختن تجارب بهبودیافتگان، نقش مهمی دارند. مطبوعات باید تجربه‌های موفقانه را از طریق سایت‌ها، فیس‌بوک، پی‌دی‌اف و صفحات خویش، در دسترس مردم قرار دهند. چون این مسئله به هراندازه که برجسته‌سازی شود، آگاهی مردم بیشتر می‌شود. داکتر شعبان متخصص داخله عمومی به روزنامه اصلاح می‌گوید، رسانه‌ها مهم‌ترین نقش را در معرفی راه‌های آسان، مؤثر، تجربه‌شده، مطمئن و ساده برای مبارزه با کرونارا دارند.

ب-خانواده‌های قربانیان؛

بخشی دیگری برخوردهای ما که با خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان است، کاملاً برعکس است؛ یعنی به‌جای سروصدا کردن و همگانی ساختن آن در رسانه‌ها و فیس‌بوک، باید خصوصی از طریق تلفون با آنان غم شریکی کنیم تا داغ عزیزان ازدست‌رفته‌شان را تازه نکنیم. هرگونه کنجکاو و پرسیدن از چگونگی وفات شخص مریض، نحوه مبتلا شدن به کرونا و علائم از خانواده قربانی، باعث تازه‌تر شدن داغ آنان شده و از طرف دیگر چیزی را هم نمی‌دانند و شاید شریک هم نکنند.

بجای تحقیق و کنجکاوی و نشر عکس شخص فوت‌شده در فیس‌بوک، به بازماندگان قربانی کرونا دلداری بدهیم، نعمت‌های خداوند را برایشان یادآوری کنیم، از سختی‌ها و مشکلاتی که بر سربزرگان و رهبران دینی آمده و از نحوه صبر آنان یاد کنیم تا باعث تسلی خاطر بازماندگان قربانیان کرونا شوند. حتی در صورت امکان باید کمک‌های مالی و معنوی با آنان داشته باشیم. وقتی‌که در پیش چند نفر قرار می‌گیریم، انگ آلوده شدن به کرونا و شیوع آن را به خانواده قربانی نزنیم.

نتیجه‌گیری؛

۱-با افزایش کرونا در بین مردم، تقریباً خانواده های زیادی داغدار شده و یا در مقابل کرونا پیروزی کسب کرده‌اند. اما برخوردهای ما با این دوطبقه، در بیشتر موارد غیرمنطقی بوده است. مثلاً نشر تصاویر قربانیان در فیس‌بوک، بزرگ‌نمایی کرونا و زیادشدن اعلام تأسف و همدردی، عدم استفاده از تجارب نجات‌یافتگان از کرونا، کنجکاوی از خانواده قربانی کرونا و تازه کردن داغ آنان و زیر سؤال بردن هویت و عزت شان، از فرهنگ‌های نادرستی است که در بین مردم دیده می‌شود. ازنظر متخصصان، این مسئله مصئونیت روانی خانواده‌ها را نیز به‌شدت آسیب می‌زند و باعث افزایش بیماری‌های روانی می‌گردد.

۲-به‌جای همگانی ساختن هویت قربانی و نشر تصاویر آنان در فیس‌بوک و نمک پاشیدن روی زخم داغ‌دیده‌ها، بهتر است از طریق ارتباط تلفونی یا رفتن به خانه‌شان، با آنان خصوصی همدردی و غم شریکی نمود و در بخش‌های مالی، انجام کارها آنان را یاری رساند. چون در وضعیت فعلی، از هر چیزی دیگر کرده به مصونیت روانی، دلداری و تسلی دادن نیاز داریم.

۳- استفاده از تجارب بهبودیافتگان، بهترین راه وقایه و درمان کرونا است. مثلاً طبق توصیه افراد صحت یاب شده، نوشیدن آب زیاد، استفاده از پیاز و تر کاری، شستشوی گلو با محلول نمک و آب ملایم، کشیدن نفس عمیق، نوشیدن مایعات گرم، ورزش خانگی، حمام کردن، مصرف کلم، چای سبز، سبزی‌ها، پیاز، زنجبیل، فلفل، سیر و… از مهم‌ترین توصیه‌ها و تجارب آنان است در دسترس هر خانواده قرار دارد.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید