روزنامه اصلاح

چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری در ولایت پروان

در طول کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری، انفجاری در پروان یکی از اتفاقات خونین این دوره بود. انفجار حوالی ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه قبل از ظهر روزسه شنبه (۲۷ سنبله) در جریان کارزار انتخاباتی تیم دولت‌ساز، ۶۸ کشته و زخمی برجای گذاشت.

این انفجار که توسط یک فرد انتحاری سوار بر موترسایکل در مربوطات حوزه اول شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان رخ داد، باعث جان باختن ۲۲ غیرنظامی و ۴ نظامی شد. در این رویداد ۴۲ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

کارزارهای انتخاباتی پروان؛

با این حال اما کمپاین‌های انتخاباتی در این ولایت هنوز جریان دارد. از مدت زمان کمپاین‌های انتخاباتی کمتر از ۴ روز باقی مانده و از یک هفته به این سو کارزارهای انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از قبل پررنگ است.

ولایت پروان یکی از ولایت‌های همجوار پایتخت کشور نیز از ولایاتی است که با بیش از ۲۲۰ هزار نفر واجد شرایط رای‌دهی در حال آمادگی برای این روند ملی می‌باشند.

هرچند در این دوره به صورت کلی کارزارهای انتخاباتی رنگ و رونق زیادی ندارد.

اکنون ولایت پروان به جز مشکل امنیتی از لحاظ آمادگی‌های انتخاباتی چالشی نداشته و مطابق به برنامه پیش می‌رود.

مشکلات امنیتی اما از جمله چالش‌های است که در سراسر کشور وجود داشته و پروان نیز از آن مستثنا نمی‌باشد.

غلام بهاوالدین جیلانی، رئیس شورای ولایتی ولایت پروان گفت: “تهدیدات امنیتی در چند نقطه پروان همیشه دامن‌گیر نیروهای امنیتی بوده، خصوصاً کوه صافی، سیاگرد، شینواری، در این سه ولسوالی ما همیشه تهدیدات امنیتی داشته‌ایم. اما نیروهای امنیتی امیدوار براین هستند که می‌توانند امنیت انتخابات را در چند نقطه آسیب پذیر بهتر و خوب تر بگیرند.”

امنیت، بحث همیشه داغ افغانستان؛

ولایت پروان همانند دیگر ولایت‌ها همچنان از نبود امنیت کامل رنج می‌برد، اما این ناامنی‌ها آنچنان که چالش بزرگ برای انتخابات باشد مطرح نمی‌شود. زیرا نیروهای امنیتی این ولایت اعلام داشته اند که با برنامه‌ها و پلان‌های خود امنیت روز انتخابات را
می گیرند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی این ولایت می گوید:”کدام مشکل جدی وجود ندارد، مخصوصا از ناحیه مخالفین چندان مشکل جدی نیست. زیرا در ولایت پروان نیروهای امنیتی همیشه سعی کرده‌اند تا رو به روی مخالفین ایستادگی کنند و همین نیز باعث شده است تا ما گهگاهی درگیر جنگ یا اتفاقاتی مثل حملات انتحاری باشیم که آن هم بیشتر در ساحه شینواری و سیاگرد حضور طالبان حس می‌شود.”

ولی این گفته‌ها برای نگرانی مردم کافی نیست. به گفته سخنگوی این ولایت، در بین مردم افرادی هستند که نگران امنیت بوده و شک دارند که در انتخابات شرکت کنند و همچنان شماری از آنان خوشبین‌تر به انتخابات نگاه می‌کنند و علاقه بسیاری دارند تا در این روند شرکت کنند.

در کنار چالش‌های امنیتی، مشکلات تخنیکی نیز یکی از موضوعاتی است که به آن توجه شده است. در زمان انتخابات پارلمانی پروان نیز با مشکلات فنی فراوانی رو به رو بود.

عدم آموزش کارمندان برای استفاده از دستگاه بایومتریک و یا هم درست کار نکردن این دستگاه‌ها از مشکلات عمده انتخابات پارلمانی بود که این بار کمیسیون انتخابات می گوید سعی کرده‌ تا بیشترین دقت را بر این مسئله داشته باشد.

آمادگی‌های کمیسیون انتخابات؛

اکنون در ولایت پروان مواد حساس انتخاباتی به دست کمیسیون انتخابات این ولایت رسیده است و این کمیسیون مطابق به برنامه خود توانسته ۱۰ آمر، ۵۵ نفر معاون، ۲۱ نفر مبلغ و ۳۵ نفر نیز کارمندان داخلی را استخدام کند.

در ولایت پروان برای ۱۵۴ مرکز و ۷۰۴ محل رای‌دهی بیش از ۴۵۰۰ کارمند موقت استخدام شده است.

با این که مجموع مراکز رای‌دهی تصویب شده این ولایت به ۱۷۲ مرکز می‌رسد، اما از این بین ۱۸ مرکز مسدود بوده و ۱۵۴ مرکز فعال خواهد بود.

۱۸ مرکز مسدود این ولایت که در انتخابات پارلمانی نیز بسته باقی مانده بود بیشتر در ولسوالی سیاگرد، شینواری و کوه‌صافی موقعیت دارد.

برای این دوره انتخابات پارلمانی تعداد ۷۰۴ دستگاه بایومتریک برای ولایت پروان در نظر گرفته شده است. بیشترین مراکز فعال این ولایت در چاریکار مرکز ولایت، سالنگ، جبل‌سراج، سیدخیل و بگرام می‌باشد.

اکنون پروان پس از سپری کردن روند ثبت‌نام تقویتی توانسته ۳۵۰۰ نفر را ثبت کند.

عبدالقهار صافی، رئیس کمیسیون انتخاباتی ولایت پروان در مورد چالش‌هایی که این کمیسیون برای ۶ میزان ممکن است داشته باشد گفت:”تا کنون به غیر از مشکلات امنیتی هیچ مشکل دیگری نداشته ایم. زیرا ما سعی کرده‌ایم که مشکلات تخنیکی را تا حد ممکن حل کنیم و برای روز انتخابات نیز تمام سعی خود را خواهیم کرد.”

فرشته فرهنگ

ممکن است شما دوست داشته باشید