روزنامه اصلاح

پنتاگون:ادامۀ خشونت‌ها از سوی طالبان ممکن توافق امریکا با این گروه را تضعیف کند

ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود نوشته که میزان جنگ و خشونت در این کشور در سه ماه گذشته میلادی در مقایسه به سه ماه قبل‌ آن ۵۰ درصد افزایش یافته است.
براساس گزارش این سازمان، بین ماه‌های جولای تا سپتامبر ۸۷۶ غیرنظامی جان باخته و یک هزار و ۶۸۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.
به گفته این سازمان این رقم در مقایسه با ربع قبلی ۴۳ درصد افزایش و نسبت به ربع مشابه در سال گذشته ۳۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
در این گزارش به نقل از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) آمده است که “طالبان تاحدی از خشونت کار می‌گیرند تا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را آزار داده و تضعیف کنند. با این کار آن‌ها ممکن است بخواهند سربازان آمریکایی را به عقب نشینی تشویق کنند و پس از عقب نشینی شرایط مورد نظر خود را در افغانستان ایجاد کنند.”
پنتاگون به سیگار گفته که ادامۀ خشونت از سوی طالبان به گونۀ غیرقابل قبول ممکن است توافق این کشور با طالبان را تضعیف کند.
در این گزارش به نقل از نیروهای آمریکایی در افغانستان آمده که تعداد حملات مجموعی آغاز شده توسط طالبان در این سه ماه از اوسط حملات در این فصل بیشتر بوده است.
دراین گزارش عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در این سه ماه “شورشیان ناشناخته” عنوان شده است.
براساس این گزارش تلفات ناشی از این حملات در مقایسه با سه ماه قبل آن ۵۵ درصد و تلفات ناشی از حملات گروه طالبان نیز ۴۲ درصد افزایش یافته است.
همچنین در گزارش گفته شده که تلفات ناشی از حملات نیروهای امنیتی افغانسنتان نیز دو برابر شده است.
سیگار در این گزارش در مورد شیوع ویروس کرونا و چگونگی انجام آزمایشات این ویروس نیز ابراز نگرانی کرده و گفته که به زنان و مناطق روستایی توجه کمتری صورت گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید