روزنامه اصلاح

پروسۀ صالح با طالبان نباید به نظام سیاسی و روند مردم‌سالاری صدمه وارد کند

رئیس و شماری از اعضای شورای اجتماعی مناطق مرکزی افغانستان مقیم کابل، با استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور دیدار کردند.
در این دیدار نمایندگان این شورا، راجع به ساختار شورا، اهداف و برنامه های آن به معاون رئیس جمهور معلومات داده و مشکلات و مطالبات مردم مناطق مربوطه را باوی در میان گذاشتند.
به گفته آنان هدف از تشکیل این شورای اجتماعی پیگیری مشکلات مردم مناطق مرکزی مقیم کابل و ارائه خدمات اجتماعی و آموزشی به آنان می باشد.
معاون رئیس جمهور در دیدار با شورای اجتماعی مناطق مرکزی افغانستان با اشاره به شرایط حساس کشور تأکید کرد که«حمایت و حفاظت از نظام سیاسی و جمهوریت وظیفه همه شهروندان کشور و به نفع همه است»
استاد دانش گفت که ما از پروسه صلح با تمام توان حمایت می کنیم ولی در عین حال نگرانی های خود را هم داریم. وی افزود:”ماطرفدار صلحی هستیم که به نظام سیاسی، قانون اساسی و جمهوریت صدمه وارد نشود وگرنه همه مشکلات از نو شروع خواهد شد.”
استاد دانش بر شکیبایی هیئت های مذاکره کننده و موفقیت گفتگوهای صلح تاکید کرد و گفت که اختلافات باید در میز مذاکره آن قدر مورد بحث قرار بگیرد تا اینکه قناعت همه جوانب حاصل شود.
استاد دانش افغانستان را کشور کثیرالاقوام خواند و گفت که احترام به وحدت ملی برمبنای عدالت و برابری، مسئولیت مشترک همه است. به گفته استاد دانش، وحدت ملی برمبنای عدالت و برابری استحکام می یابد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به سخنان شهید وحدت ملی استاد مزاری تاکید کرد که ما مخالف انحصار و سیاست حذف هستیم و تنها با تامین عدالت و برابری می توانیم از انحصار جلوگیری کنیم.
استاد دانش در دیدار اعضای شورای اجتماعی مناطق مرکزی به پیشرفت کار پروژه های انکشافی در مناطق مرکزی اشاره کرد. به گفته وی پروژه میدان هوایی ولایت دایکندی هم اکنون تحت تدارکات و قرارداد است.
وی راجع به پیشرفت کار سرک دره صوف – یکاولنگ، سرک دوشی – بامیان، سرک گردن دیوال و اعمار قسمتی از سرک های ولایت دایکندی ابراز امیدواری کرد و افزود که در این موارد برخی مشکلاتی راجع به استملاک ملکیت های مردمی وجود دارد که همکاری مردم برای تطبیق این پروژه های ملی لازم است.
وی از جریان کار پروژه برق بامیان نیز یاد کرد و افزود که در سفر اخیر هیئت رهبری حکومت به ولایت بامیان به تسریع همه پروژه های یاد شده تاکید جدی صورت گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید