روزنامه اصلاح

پاسداری از دست‌آوردهای ملی؛ پیام تجلیل از استقلال

در آستانه‌ی یکصدومین سالگرد واپس‌گیری استقلال کشور قرار داریم. یکصد سال قبل از امروز مردم افغانستان در پی یک نبرد فاتحانه و دادن قربانی‌های زیاد، زمینه را برای باز پس‌گیری استقلال کشور مهیا کرده و شاه جوان، اعلی حضرت امان الله خان غازی در یک حرکت ماندگار، استقلال کشور را اعلام و دستگاه دیپلماسی کشور سند استقلال کامل افغانستان را با نماینده‌ی دولت بریتانیا به امضا رساند و افغانستان رسماً استقلال خود را باز یافت و به عنوان یک کشور مستقل، تام الاختیار و دارای حاکمیت ملی عضویت سازمان ملل متحد را به دست آورد.

     ملت بزرگ افغانستان اینک آماده است که از یکصدومین سالگرد استرداد استقلال کشور به طرز شایسته‌ای بزرگداشت کند. دولت افغانستان از همان اول سال روان اعلام کرده بود که حکومت وحدت ملی در کنار مردم افغانستان برای بزرگداشت از یکصدومین سالگرد واپس‌گیری استقلال کشور برنامه ها و پلان های قابل ویژه‌یی را طرح و به اجرا می‌گذارد. این برنامه ها در عرصه های مختلف مربوط به حیات ملی قابل اجرا و انجام خواهد بود وآیین های گوناگونی به اجرا گذاشته خواهد شد تا لایق بزرگداشت از مهم ترین رویداد تاریخی کشور  باشد.

     عمده ترین اهداف این بزرگداشت و اجرای این آیین ها و برنامه ها، شناخت دقیق چهره هایی است که در راستای واپس گیری استقلال مبارزه کرده اند و همچنان درک درست از اهداف مبارزان راه آزادی و استقلال و دست‌آوردهای که در ابعاد مختلف برای افغانستان داشته است و یافتن راه های پاسداری و حراست از استقلال و نیز علل و عوامل بقا و ماندگاری دست‌آوردهای استقلال می باشد. بزرگداشت از یکصدومین سالگرد استقلال در حقیقت فرصت هایی را می سازد که از لا بلای برنامه های مختلف و نیز مباحث وگفتمان های که با استفاده از این فرصت به راه می افتد میتوان راه های حفظ و نگهداری استقلال، دست‌آوردهای استقلال و ثمرات شیرین آن را شناخت و به رازهایی پی برد که افغانستان همچنان در پهنه‌ی گیتی به عنوان یک کشور سربلند و مستقل سالیان سال باقی بماند.

      از این که بگذریم افغانستان در یکصد سال پس از واپس گیری استقلال،  با آنکه گواه فراز و نشیب‌های فراوانی بوده است و حوادث تلخ و شیرینی را تجربه کرده و رویداد های غم انگیز ویا هم شرینی را به چشم دیده؛ اما در کنار این رویداد های تلخ و شیرین، دست‌آوردهای قابل توجهی نیز داشته است. لازم است هر یک از آن دست‌آوردها به دیده‌ی قدر نگریسته شده و برای ماندگاری آنها برنامه‌ریزی وجهد و پیکار صورت بگیرد. حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال  سیاسی، دست‌آوردهایی است که از نهضت استقلال برای ما به میراث مانده. دست‌آوردهای امروز مردم افغانستان که در بستر استقلال بدان دست یافته اند نیز اندک نیست. افغانستان امروز دارای نظام سیاسی مردمی است که از آرای مردم نشئت کرده که پاسدار مردمسالاری و ضامن مشارکت شهروندان در پروسه های مختلف ملی می باشد. مردم افغانستان دارای خودارادیت ملی است. امروزه مردم افغانستان گواه وحدت، یکپارچه گی و احساس نیرومند برادری و نیز اعتماد گسست ناپذیر ملی اند که باعث گردیده هر یک از شهروندان کشور برای رفاه حال سایرین جان خود را فدا کنند. افغانستان امروز دارای ساختارها و نهادهای ملی است که برای آن‌ها هزینه های گزاف مادی و معنوی پرداخته شده است.

    بدون شک خیلی ضرورت است که ما برای پاسداری از این ها از هیچ نوع فداکاری و ایثار و خودگذری دریغ نه ورزیده و در برابر همه‌ی بدخواهان و دشمنان این آب و خاک بایستیم و مبارزه کنیم. درست همان کاری را که نیاکان ما انجام دادند و در برابر زورگویان بیرونی و سلطه طلبان بیگانه ایستادند، از جان خود گذشتند و اما از استقلال و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور خویش دفاع کردند. این مهمترین پیام تجلیل از سالگرد استقلال کشور است. بدون شک مبارزه در راه پاسداری از این دست‌آوردها باعث بقای افغانستان می باشد. افغانستان امروز هم هدف تیر بلا وآماج توطیه ها و دسایس بیگانه‌گان و استعمار از نوع جدید آن بوده و برخی بدخواهان و دشمنان این مرز و بوم، کشور و مردم ما را هر یک به گونه‌ای هدف گرفته و مصروف دسیسه و توطیه می باشند. لازم است تا دسایس دشمنان و بدخواهان کشور و شهروندان افغانستان را شناسایی و به صورت منسجم، متحد و هماهنگ در برابر آنان بایستیم و مجدانه مبارزه کنیم.

     دشمنان کشور ما از  دیر باز بدینسو در پی قایم کردن سلطه‌ی خویش بر افغان ها و افغانستان اند و این هدف خود را از طریق به راه انداختن جنگ های نیابتی و مداخله در امور داخلی کشور ما و در کنار آن طرح توطیه ها و دسایس سیاسی در بیرون از کشور تمام وقت در پی این اند که آن دست‌آوردهای را که مردم افغانستان با صرف هزینه های مادی و معنوی در این مدت به دست آورده اند را با خاک یکسان کرده و با از بین بردن آنها و سقوط نظام که در حقیقت ثمره‌ی سالیان سال مبارزه و مجاهدت و خونبهای شهیدان والا مقام کشور می باشد، بر سرنوشت کشور و مردم ما مسلط شوند، سلطه و سیطره‌ی خود را قایم کرده و به عمق استراتیژیک خود جامه‌ی عمل بپوشانند.

ممکن است شما دوست داشته باشید