روزنامه اصلاح

ویروس کرونا و راه‌های جلوگیری از آن

فراگیرشدن ویروس کرونا در جهان و تثبیت چندین واقعه آن در افغانستان، نگرانی‌ها را بیشتر ساخته است. در هیچ جایی نیست که صحبت از کرونا نباشد و مردم نگران آن نباشند. دولت نیز برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس در بین شهروندان، برنامه‌های کلان ملی از جمله تجمعات جشن نوروز را ممنوع قرار داده و در تازه‌ترین مورد، تا ۳۰ حمل سال ۱۳۹۹ تمام مکاتب، مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل اعلام کرده است. متأسفانه در افغانستان فقر و تنگدستی خانواده‌ها، پایین بودن سطح گاهی شهروندان، اجتماع‌محور بودن برنامه‌های زندگی شهروندان، امکانات اندک و ابتدایی، آلودگی محیط زیستی و هوایی، خطرات ویروس کرونا را بیشتر ساخته است. در همین روزها مراسم‌ فاتحه، سالگردها، مهمانی‌ها و تجمعات مردمی به شکل گسترده در شهر کابل برگزار است و شهروندان بدون احتیاط لازم، در این محافل و مجالس سهم می‌گیرند. از طرف دیگر، افزایش شمار عودت کنندگان از ایران به کشور نیز، افزایش خطر بیماری کرونا را بیشتر ساخته است.

بنابراین دلایل، فعلاً تنها چیزی که خیلی ضروری به نظر می‌رسد، آمادگی‌ها و روی دست گرفتن راهکارهای مهم برای جلوگیری از تکثیر و شیوع این بیماری است. رسانه‌ها، فعالان شبکه‌های انترنتی و مجازی و نهادهای فرهنگی، ملأ امامان مساجد و … باید تلاش کنند تا با تأکید بر توصیه‌های وزارت محترم صحت عامه و داکتران و متخصصان، سطح آگاهی مردم را در قسمت پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا بالا ببرند. در این مقاله با توجه به توصیه‌های وزارت صحت، داکتران و متخصصان و بهداشت جهانی، به راه‌های مهم جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا اشاره‌شده است.

آثار و علایم؛

به گفته داکتران و متخصصان، انتانات شدید طرق تنفسی، سرفه و تب و لرز شدید، تاریخچه سفر مریض به یکی از کشورهای آلوده به ویروس کرونا، نشست و برخاست مریض با بیماران مشکوک، از علائم و نشانه‌های بیماری کرونا است. به گفته داکتر رفیع نظیر، متخصص داخله عمومی، نشانه‌های اولیه کرونا، شبیه سرماخوردگی است، اما به‌مرور زمان علائم آن شدید ترشده و شامل گلودردی شدید، آبریزی بینی، تب شدید و متوالی، سردردی و تنگی نفس می‌شود. این بیماری بیشتر کلیه‌ها و دستگاه‌های تنفسی را درگیر می‌سازد. داکتر نظیر توصیه می‌کند که به‌محض مشاهده این علائم، شهروندان باید به نزدیک‌ترین مرکز صحی مراجعه کنند.

راه‌های جلوگیری؛

اولین راه پیشگیری، کاهش تعاملات روزانه و خودداری از شرکت در محافل عمومی و اجتماعات است. چون این ویروس به‌شدت از فرد یا افراد آلوده به وجود افراد سالم انتقال پیدا می‌کند، قبل از آنکه آثار و علائم آن در وجود بیمار مشاهده شود. به همین خاطر، مردم باید تا حد امکان از رفتن در محلات مزدحم و روبوسی و بغل کشی با افراد خودداری کنند. داکتران توصیه می‌کنند که مردم باید از دست دادن، روبوسی و مهمانی کردن و مهمان شدن خودداری نموده و حتی از لمس اشیای عمومی مانند دستگیره موترهای عمومی، تلفون، قلم و دیگر اشیایی که بیشتر به شکل مشترک استفاده می‌شود، خودداری کنند. اگر در شرایط خاص به این اشیا دست می‌زنند، باید آن را به شکل درست با آب‌صابون شستشو دهند.

استفاده از ابزار و وسایل محافظت‌کننده، از دیگر راهکارها به شمار می‌رود. در هنگام خارج شدن از خانه برای انجام کارهای ضروری یا در محل کار، حتماً از ماسک، دستکش، مایع ضدعفونی‌کننده، باید استفاده شود. به گفته داکتر زرغونه مهدی، در هنگام استفاده از ماسک باید از بندهای آن گرفته شود و هیچ فاصله بین صورت و ماسک باقی نمایند. دستکش‌ها نیز بلافاصله پس از  استفاده، سوزانیده شود یا داخل زباله داخلی سرپوشیده، انداخته شود.

جلوگیری از پاشیده شدن قطرات آب بینی و دهان در هنگام سرفه و عطسه، از دیگر راه‌های جلوگیری از انتشار کرونا است. افراد باید در هنگام عطسه زدن و سرفه کردن، بینی و دهان خویش را با دستمال یا آرنج خود بپوشاند تا قطرات آب دهان و بینی‌شان در هوا منتشر نشود. بعد از استفاده دستمال، آن را باید داخل سطل زباله‌دانی مصون بیندازند. در محل کار یا منزل اگر کسی سرفه می‌کند، باید بعد از چند مدت، پنجره‌ها باز گذاشته شود تا هوای خانه تبدیل گردد و آفتاب وارد خانه گردد.

شستشوی دستان با آب‌صابون یا مایع مخصوص دستشویی، از دیگر راه‌های مهم به شمار می‌رود. طبق توصیه و تأکید مسئولان وزارت صحت عامه و داکتران، در طول روز چندین بار، قبل از رفتن به دستشویی و بیرون آمدن از آن، قبل و بعد از خوردن غذا، دستان باید به شکل درست و به مدت چندین دقیقه شستشو شود. هیچ‌گاهی قبل از شستن، دست خود را به‌صورت، دهان و چشم خود نزنیم. شستشو باعث می‌شود که ویروس‌های که در سطح جلد دست در بخش‌های برهنه تجمع کرده، از بین برود. توجهی جدی به مواد موردنیاز خوردنی نیز، از راهکارهای مهم دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا است. طبق توصیه دکتران، گوشت باید به شکل درست پخته شود و خام نماند. همچنان از میوه‌های که بیشتر دارای ویتامین c است مانند: لیمو،نارنج، مالته،بادنجان رومی، مرچ سبز و بامیه استفاده شود. این میوه‌ها مقاومت بدن انسان را در برابر ویروس بالا می‌برد و بیماری کم تأثیر می‌شود. همچنان استراحت کافی، استفاده از مایعات گرم و فراوان در هریک ساعت یک گیلاس، استفاده از مایع آب جوش سرد شده با عسل و لیمو، کاهش اضطراب و بی‌خوابی، خودداری از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، رعایت فاصله یک متر با افراد مشکوک مبتلابه کرونا، استفاده از وسایل جداگانه، از دیگر راهکارهایی است که مردم باید در نظر داشته باشند.

آگاهی دهی به شهروندان، از دیگر راه‌های مهم برای کاهش شیوع کرونا است. داکتران و متخصصان، رسانه‌گران و فعالان اجتماعی، باید برای توسعه اطلاعات عمومی، مرتب از آدرس‌های خویش، پیام‌های آگاهی‌بخش را برای مردم منتشر سازند. فعالان اجتماعی و فرهنگیان باید از طریق شبکه‌های اجتماعی‌شان، در تلاش بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره کرونا باشند. اما در افغانستان متأسفانه برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بجای دادن آگاهی، به مردم ترس می‌دهند و مقاومت وجودی آنان را پایین میاورند.

نتیجه‌گیری؛

۱کرونا به یک بیماری جهانی و خطرناک تبدیل‌شده است. اما در صورت رعایت نکات ایمنی، وقایه آن نیز به‌آسانی می‌شود. فعلاً در کشورهای مختلف جهان ازجمله در چین، ایتالیا و ایران، بیشترین افراد مصاب به این بیماری است و تعدادی زیادی نیز از بین رفته است. اما دکتران و متخصصان همواره تأکید می‌کنند که مردم باید نترسند و بجای آن به رعایت نظافت و نکات ایمنی بیشتر توجه کنند.

۲در افغانستان نیز زمینه‌های  انتقال این ویروس و شیوع آن بسیار وجود دارد و شهروندان باید راه‌های پیشگیری و جلوگیری از آن را بلد باشند. شستشوی دست در یک روز چندین مرتبه، آگاهی دهی از طریق رسانه‌ها، استفاده از ماسک، عدم حضور در اجتماعات و محلات مزدحم، استفاده از میوه‌های دارای ویتامین(سی)، قرار گرفتن در معرض آفتاب، ضدعفونی کردن وسایل عمومی و خودداری از روبوسی و بغل کشی، از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از کرونا است.

۳اگر نکات ایمنی به شکل درست رعایت شود، پیشگیری از کرونا یک امر ساده و امکان‌پذیر است. تا هنوز که این بیماری به شکل گسترده در بین مردم شیوع پیدا نکرده، لازم و ضروری است که همه مردم به تأکیدات و توصیه‌های عمومی درزمینهٔ پیشگیری از کرونا، تلاش نمایند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید