روزنامه اصلاح

ولسی جرگه: گفتگوهای صلح باید از آدرس واحد و مشخص به پیش برده شود

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان هر چند از عدم گفتگوی نمایندگان گروه طالبان با هیئت مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان در امارات متحده‌ی عربی ابراز نگرانی می‌کنند؛ اما می‌گویند گفتگوهای صلح باید منسجم و از یک آدرس مشخص صورت گیرد.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در نشست روز شنبه اول جدی این مجلس پس از اظهارات نمایندگان از حکومت خواست تا از پروسه‌ی صلح که به باور وی به مرحله‌ی حساسی رسیده، استفاده‌ی مؤثر نماید.

وی می‌گوید: “موضوع صلح یک پروسه‌ی ملی است، از حکومت و رهبری حکومت می‌خواهیم در تفاهم با احزاب و ملت افغانستان و با احترام به ارزش های ملی و دست آوردهای ۱۷ ساله‌ی این کشور موقف واحد خود را داشته باشد تا از این فرصت یک استفاده‌ی سالم به دست بیاید و ما شاهد صلح سرتاسری در افغانستان باشیم.”

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی خاص وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با نماینده‌های طالبان دوشنبه و سه‌شنبه هفته‌ی گذشته در ابوظبی در حالی گفتگو کرد که نماینده‌های پاکستان، امارات متحده‌ی عربی و عربستان سعودی هم حضور داشتند.

اما نماینده‌های طالبان در ابوظبی از ملاقات با هیئت مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان امتناع کردند.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این مسئله گفته‌است، این کار طالبان نمایانگر این است که آنان به صلح متعهد نبوده و خواهان ادامه‌ی جنگ هستند.

اما طالبان مسلح تاکنون در مورد این مسئله ابراز نظر نکرده‌اند.

پیش از این عربستان سعودی، امارات متحده‌ی عربی و مقامات امریکایی در رابطه به عدم ملاقات نماینده‌های طالبان با هیئت مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

اعضای ولسی جرگه نیز در پیوند به این مسئله در نشست عمومی این جرگه اظهارات شانرا بیان کردند.

حاجی سخی مشوانی یکتن از اعضای ولسی جرگه می‌گوید:” هیئتی از طرف افغانستان به ابوظبی رفته و طالبان مسلح هم با آن هیئت ملاقات نکرده‌اند، این قانون در تمام جهان است که مشکل میان دو طرف باید بین هر دویشان حل گردد، نه این که طرف سوم در آن مداخله کند و این کار مناسب نبوده و این اشتباه طالبان است.”

با این همه ریاست جمهوری افغانستان تأکید می‌کند که حکومت به تلاش‌هایش در زمینه‌ی صلح ادامه می‌دهد، اما در عین حال نیروهای مسلح افغانستان مانند همیشه برای دفاع از مردم و کشور ‌شان آماده هستند.

قرار است دور بعدی روند گفتگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی خاص وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با نماینده‌های طالبان در ماه جنوری سال آینده‌ی میلادی در عربستان سعودی برگزار شود.

یک منبع در شورای عالی صلح به رادیو آزادی گفته که احتمالاً در این گفتگوها یک هیئت از حکومت افغانستان هم اشتراک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید