روزنامه اصلاح

وزیر کار و امور اجتماعی: در سال جاری ۶۸۰هزار شغل جدید ایجاد می‌شود

در پی نشر گزارش ۵۱ درصدی فقر در کشور، وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی ۶۸۰ هزار شغل جدید ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت کار و امور اجتماعی روز دوشنبه (۱۲ حمل) کارگاه سه روزه‌ای را زیر عنوان “هماهنگی استراتیژیک” با اشتراک رؤسای ولایات این وزارت به منظورآشنایی آنها با قوانین و مقرره‌های جدید وزارت کار در کابل برگزار کرد.

فیض الله ذکی وزیرکار و اموراجتماعی گفت: “مطابق آخرین ارقامی که ارایه شده، میزان بیکاری در افغانستان حدود ۱٫۹ میلیون گفته شده؛ ولی این رقم به دلیل عودت مهاجرین و افزایش نیروی کارهیچ وقتی ثابت بوده نمی‌تواند.”

وی بیان داشت، درسال گذشته حکومت افغانستان ۵۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم را برای شهروندان ایجاد کرده بود؛ ولی در سال جاری حدود ۶۸۰ هزار شغل جدید ایجاد می‌شود.

به گفته آگاهان، بی‌کاری و افزایش نیروی کار در کشور روز به روز بیشتر شده و به یک چالش بزرگ اقتصادی در کشور تبدیل شده است.

فیض الله ذکی وزیرکار می‌گوید که ایجاد اشتغال در آجندای اصلی حکومت قرار گرفته و به این دلیل مقرره‌های جدید وضع شده و با رؤسای ولایتی وزارت کار در ولایات شریک می‌شود.

به گفته او، هدف اصلی وضع مقرره‌های جدید، تحقق تغیرات بنیادی در وزارت کار و آشنایی مدیران کار افغانستان با فراخوان سازمان بین المللی کار در مورد وضعیت آینده‌ی کار در کشور می‌باشد.

این در حالی است که دو روز پیش اداره احصاییه و معلومات کشور اعلام کرد که بیش از نیمی از جمعیت کشور با فقر چند بُعدی روبرو هستند.

بر بنیاد گزارش این اداره، ۵۱٫۷ درصد شهروندان کشور که ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن را شامل می‌شود با “فقر چند بُعدی” دست و پنجه نرم می‌کنند.

گسترش دامنه‌ی فقر چند بُعدی با میزان جمعیت خانواده رابطه‌ی مستقیم دارد. در گزارش آمده، ۶۱ درصد از خانواده‌های که بیش از ۱۰ نفر عضو دارند و ۳۳ درصد خانواده‌های که کم‌تر از ۴ عضو دارند با فقر چند بُعدی گرفتار اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید